Αναπαραγωγή Σήμερα η κανάρα δεν κάθισε καθόλου στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης siteia68
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

siteia68

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Σητεία
καλησπερα παιδια χρηστος ανεστη και χρονια πολλα


μια καναρα ειχε 4 αυγα σημερα ειναι 12 -13 ημερες που τα κλωσαει αλλα σημερα δεν εχει καθιση καθολου στην φωλια τα καναρηνια τα εχω σε εσωτερικο χωρο

την καναρα την αγορασα φετος δεν ξερω αν ειναι προταρα και μια και εγω δεν ξερω και πολλα γιατι ειμαι καινουργειος θα ηθελα την βοηθεια σας σας ευχαριστω εκ το προτερων γιωργος σητεια
 
ποσο θερμοκρασια εχει στο χωρο σου; Εχεις κανει ωοσκοπηση; Τι την ταιζεις; Ο αρσενικος πως συμπεριφερεται;αληθως ανεστη ο Κυριος
 
Ειναι εξαιρετικα δυσκολο σε αυτη τη φαση να αφησει τα αυγα της, τα πρωτα που μου ερχονται στο μυαλο, μιας και εισαι και 'συ φιλε απο επαρχια ειναι οτι κατι την ενοχλεισε πολυ δηλαδη ψειρες στη φωλια η πιο ακραιο παρουσια ποντικου στο χωρο. ΕΚΤΟΣ αν κατα τη διαρκεια της επωασης της χορηγουσες αυγο, αυγοτροφη, βιταμινες που σε συνδιασμο με την παρουσια του αρσενικου στο ιδιο κλουβι γεννα ορεξεις και επιθυμίες που επρεπε να ερθουν αργοτερα. Χρονια Πολλα προκαταβολικα για αυριο, αν χρειαστει τα ξαναλεμε σε λιγο.
 
τα εχω μεσα στο σπιτι η θερμοκρασια ειναι αναλογα τον καιρο μπορει να εχει και 22 βαθμους χθες και σημερα ηταν λιγο κρυο οχι δεν εχω κανει ωοσκοπηση και την ταιζω καναβουρη αυγοτροφη μαρουλι μηλο καροτο
 
με αυτα που την ταιζεις ξαναπυρωσε η θηλυκια, επισης γιατι εβγαλες τον αρσενικο απο μεσα την ενοχλουσε;
 
τον εβγαλα γιατι περυση ειχα ενα και ετρωγε τα αυγα και φοβηθηκα οτι και αυτος θα εκανε τα ειδια, και τι επρεπε να την ταιζω;
 
εχω αλλη μια καναρα αμα της τα βαλω τα αυγα εχει 3 αυτη και 4 θα εχει 7 μετα δεν θα την χωραει η φωλια εεεε:)
 
μονο σπορια επρεπε να την ταιζεις, επισης να σου πω οτι οι συμπεριφορες των πουλιων αλλαζουνε χρονο με τον χρονο, δηλαδη επειδη περσι εκανε αυτο δεν σημαινει οτι θα το κανει ντε και καλα και φετος, επισης αν ταιζες τα ιδια και περσι και αυτος πυρωμενος ηταν κα ιδεν βαστιοτανε, να πω επισης οτι αφου τον χωρισες θα κελαηδαγεκαι με το κελαηδημα του την πυρωσε παλι
τωρα το αν θα κατσει ειναι στο πουλι κατα ποσο εχει αναπτυχθει αυτες τις μερες το μητρικο ενστικτο του
 
Απο την στιγμη που ειναι μεσα στο σπιτι και απο προσωπικη εμπειρια που ειχα το χειμωνα που μας περασε τα πουλια ενοχλουνται απο 1) συνεχη ανοιγμα-κλεισιμο στο φως 2) φωνες ξαφνικες ( κυριως παιδιων ) 3) μαγειρεμα και μαγειρικα σκευη που δημιουργουν πολλα προβληματα ( βλ. σχετικα post )
 
σας ευχαριστω παρα πολλυ παιδια γιατην βοηθεια σας και χρονια πολλα γιωργο και σε σενα για αυριο
 
τα πειρα τα αυγα και τα εβαλα στην αλλη καναρα και οτι θελει ασ κατεβασει αυτα λογικα σε μια 2 μερεσ αν ειναι θα βγουν απογοητευτικα😡
 
δηλαδη λευτερη μονο σπορια πρεπει να τους δεινω ουτε μαρουλι ουτε μηλο;
 
Η μαγεια της αναπαραγωγης ειναι αυτη Γιωργο, η διαφορετικοτητα καθε φορας ακομα και στο ιδιο πουλι. Δεν πειραζει, σε ολους συμβαινουν τετοια και χειροτερα πολλες φορες. Προετοίμασε την θυληκια αυτη για τον 2ο γυρο και ολα θα πανε καλα.
 
οχι για δυο λογους το μηλο το μαρουλι εναν,το μηλο εκτος απο συμπτωματα συχνης κενωσεως πυρωνει κιολας και το μαρουλι προκαλει διαρροια, αυτα πρεπει να αποφευγονται οταν εχεις θηλυκο στην φωλιακαι ναι μονο σπορια οσο κλωσσαει
 
  • Like
Αντιδράσεις: cvrak
Μηπως μετακινησες το κλουβι εστω και για μιση ωρα απο τη θεση του; Συνηθως εγκαταλειπουν τη φωλια οταν ενοχλουνται, ειτε οταν ενω εχουν κανει ολα τα αυγα και βγαλεις απο το κλουβι τον αρσενικο, ειτε αν μετακινησεις το κλουβι, ειτε αν υπαρχουν ψειρες στη φωλια. Ελπιζω ολα να πανε καλα και να βγουν τα πουλακια σου
 
Back
Top