Ασθένειες Σήμερα παρατήρησα ότι το καναρίνι μου είχε βραχνή φωνή

moutafis55

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
51
Καλησπέρα σας.
Σήμερα παρατήρησα το καναρίνι μου ότι είχε βραχνή φωνή και το πήρα στο χέρι μου να το ακούσω.
Ακούγεται ήχος από το λαρύγγι του καθώς αναπνέει. Δεν μπορώ να πω ότι είναι τελείως νωχελικό, είναι λίγο δραστήριο(σχεδόν όπως πάντα). Οι κουτσουλιές του είναι όπως πάντα (δεν παρατήρησα κάποια διαφορά).
Μόνο την κοιλίτσα του ξέχασα να κοιτάξω.
Παρακαλώ πολύ τα φώτα και τις συμβουλές σας γιατί στην περιοχή μου δεν υπάρχει πτηνίατρος. Τι πρέπει να της (δεν ανέφερα μέχρι τώρα ότι πρόκειται για θηλυκό, αν παίζει ρόλο) δώσω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά
Γιάννης
 
Πες μας τι διατροφή του δίνεις; Το έχεις μέσα ή έξω;

Βάλτο μόνο του σε ένα κλουβάκι μέσα στο σπίτι σε ζεστό και ήσυχο μέρος και παρατήρησε λίγο αν κάνει συνεχώς αυτόν τον ήχο ή μόνο όταν πας κοντά και αυτό αγχώνεται...
 
Το πουλάκι βρίσκεται μόνιμα μέσα, μόνο του στο κλουβί. Το πουλάκι ακόμα και όταν είναι ήσυχο και εμφανιστώ εγώ αρχίζει τα τσιου με ένταση, όσο και αν πλησιάσω στο κλουβί, ακόμα και αν έχω το χέρι μου μέσα στο κλουβί για κάποιο λόγο εκείνο θα κάνει το κλασικό τσίου. Είχα αγοράσει από πετ σοπ τροφή χύμα, την πιο ακριβή που είχε (2,5€ το κιλό) για να έχει το δυνατόν περισσότερους σπόρους. Την συγκεκριμένη τροφή την δίνω στο πουλάκι από τον Φλεβάρη που το πήρα. Κατά καιρούς το δίνω μήλο και διάφορα λαχανικά. Το αγαπημένο του μάλιστα είναι το τριμμένο λάχανο!
 
Εφόσον βρίσκεται μόνιμα μέσα, δεν είναι κρυωμένο... Εκτός αν ανοίγοντας κάποιο παράθυρο δημιουργήθηκε ρεύμα και έτσι κρύωσε... Καλύτερα να του πάρεις συσκευασμένη τροφή... Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; Αυγό ή αυγοτροφή του δίνεις καθόλου;

Εφόσον είναι ζωηρό και τρώει και πίνει θα σε συμβούλευα να μην του δώσεις αντιβίωση ή οποιοδήποτε φάρμακο ακόμα... Στενή παρακολούθηση και αν μπορείς ανέβασε φώτο με την κοιλιά του, το στέρνο του και τις κουτσουλιές του(κουτσουλιές μιας μέρας που έχει φάει μόνο σπόρια και νερό)...
 
Στο σημείο που το έχω δεν δημιουργούνται ρεύματα.
Αυγοτροφή όχι πολύ συχνά είναι η αλήθεια. ☹
Θα έχετε νέα μου αύριο οπότε.
Σας ευχαριστώ πολύ
 
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες.
Δυστυχώς δεν με άφησε και πολύ να της φωτογραφήσω την κοιλίτσα (μάλλον είναι ντροπαλούλα :) ).
Πάντως ήδη σήμερα άρχισε να επανέρχεται η φωνούλα της, επίσης είναι πολύ ζωηρή (σε αυτό δεν ξέρω αν φταίει ότι είναι πυρωμένη). :)
Δεν ξέρω αν έκανα καλά που έβαλα χαρτί κουζίνας. Μετά διάβασα για την κόλλα Α4.
DSC_0092_zps33b3db4d.jpg Photo by moutafis55 | Photobucket
DSC_0090_zpscf8ee7b4.jpg Photo by moutafis55 | Photobucket
DSC_0088_zpsf7ab90fd.jpg Photo by moutafis55 | Photobucket
Και η μοναδική φώτο που κατάφερα να τις τραβήξω
DSC_0087_zps87d6c6e2.jpg Photo by moutafis55 | Photobucket
 
καταρχην κοψε νυχια και ραμφος και βαλτην σουπιοκοκαλο θα της κανει καλο. Και οι κουτσουλιες της προς το παρον φαινονται καλες
 
Back
Top