Αναπαραγωγή Σήμερα το πρωί είδα το πρώτο αυγό των παραδείσιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης basstar5
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

basstar5

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
Σημερα το πρωι με μεγαλη μου χαρα ειδα το πρωτο αυγο των παραδεισιων μου. Γυρνωντας απο τη δουλεια παρατηρω κατι περιεργα πραγματα... Ο αρσενικος την τσιμπαει οχι μονο στο κεφαλακι κ στο σωμα οπως εκανε πριν -σαν χαδια θελω να πιστευω- αλλα αν τυχει το θηλυκό να ειναι στο απο πανω κλαδακι την τσιμπαει ακομα κ στην κοιλια... Επισης σε καποια φαση της εβγαλε κ λιγο φτερωμα...Αρχισαν οι ζηλιες; να τα χωρισω τι να κανω;

Απο τη μικρη λειπουν κ φτερα απο την ουρα... Και επισης ανασαινει καπως πιο γρηγορα ισως να ειναι κ η ιδεα μου κιολας κ φαινεται αρκετα εξαντλημενο..
 
Μπραβο μπραβο, αντε με το καλο κ τα επομενα αυγουλακια. Η συμπεριφορα του αρσενικου μου φαινεται λιγο περιεργη.. Κ στο αλλο σου θεμα διαβασα οτι την τσιμπαει κ τετοια. Κατι τετοιο σε στιγμες χαλαρωσης στα πουλακια ειναι συνηθισμενο. Ο ενας καθαριζει τα φτερα του αλλου η τον ''τριβει'' σε σημεια που ισως θ αξυνονται. Απλα τοτε παρατηρεις πως αυτο το πουλακι στο οποιο γινεται χαλαρωνει, πως να στο εξηγησω.. Κλεινει τ αματακια κ καθεται γιατι το απολαμβανει. Τωρα εαν ο αρσενικος τσιμπαει τη θηλυκια κ σου φαινεται σα να τσακωνονται.. Μηπως θελει να ζευγαρωσει μαζι της κ δεν την αφηνει σε ησυχια; Γιαυτο κ μετα τη τσιμπαει;δε ξερω πολλα, ας σου απαντησουν κ οι εμπειροτεροι σε αυτα τα θεματα, αλλα εαν ειναι ετσι ισως θα επρεπε να τα χωρισεις τωρα που εχει κ αυγουλακι η θηλυκια..
 
Με το καλο και τα υπόλοιπα! Και με το καλό να βγούν!
Δυστυχώς κι εγώ δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά κάτι. Πάντως αυτό που λέει η Άννα, οτι το κάνουν για να καθαρίσουν το ένα το άλλο και σαν χάδι επίσεις, ισχύει! Το έχω δει και στα δικά μου!
 
Καλημερα παιδια! Μερα με τη μερα πληθαινουμε! Αλλο ενα αυγουλακι στη φωλια σημερα! Θα τα παρατηρησω σημερα το απογευμα μετα τη δουλεια να δω πως συμπεριφερονται... Δεν θα ηθελα να τα χωρισω...Αλλα λογικα λεω τωρα... Πως αν ο αρσενικος ηθελε να κανει κακο πιστευω πως θα το ειχε κανει... Τωρα που εχει ξεκινησει η αυγοπαραγωγη πρεπει να αλλαξει η διατροφη τους και αν ναι πως;
Η διατροφη εως τωρα περιλαμβανει τα σπορια για παραδεισια, τις βιταμινουλες και την αμμο με τα οστρακα...
 
Σημερινη απογραφη... Ειμαστε στα 3 αυγα πλεον κ παρατηρουνται κ αλλες αλλαγες. Ο αρσενικος εχει ηρεμησει. Τοσο που κλωσαει κ εκεινος μαζι με τη μικρη! Επισης χτες τους εβαλα μηλο κ ιδου το σκηνικο... Η μικρη ετρωγε κ αο αρσενικος περιμενε διπλα της να τελειωσε εκεινη πρωτα κ μετα να φαει εκεινος. Σημερα θα ελεγα πως την περισσοτερη ωρα την περνανε μεσα στη φωλια. Ειδικα η μικρη εχει βγει μια δυο φορες απο το πρωι για φαγητο. Για να δουμε!
 
Ααα πολυ καλα νεοτερα εχουμε! Τωρα πιστευω ειμαστε σε καλο δρομο. Κ φαινονται κ στοργικοι γονεις κ ο πατερας που ηταν λιγο περιεργος.Αντε ολα καλα να συνεχιστουν, κ να μας ενημερωνεις για τις εξελιξεις!
 
Αλλο ενα προστεθηκε στην παρεα... ΕΙμαστε στα 4... Κ λιγοστευουν οι ωρες εξω απο τη φωλια. Γνωριζει κανεις τιποτα για τον κυκλο αναπαραγωγης τους; Ποσα γεννανε; Απο ποια μερα μετρας για να ξερεις περιπου ποτε θα σκασουνε;
 
Αλλο ενα προστεθηκε στην παρεα... ΕΙμαστε στα 4... Κ λιγοστευουν οι ωρες εξω απο τη φωλια. Γνωριζει κανεις τιποτα για τον κυκλο αναπαραγωγης τους; Ποσα γεννανε; Απο ποια μερα μετρας για να ξερεις περιπου ποτε θα σκασουνε;
Συνήθως γέννες από 4-6 αυγά. Κάποιες φορές έχω παρατηρήσει και μόνο 2 αυγά σε πιο ταλαιπωρημένα πουλιά όμως. Την 12η μέρα από τη στιγμή που θα κάτσει η θηλυκιά βγαίνουν οι νεοσσοί.
 
Οποτε κατι που εχω ακουσει για δωδεκα αυγα δε παιζει;Κ αν συνεχιζει το κοκο κατα την γεννηση αυγων θα γεναει συνεχεια η ειναι σαν τους ανθρωπους δηλαδη ορισμενες μερες κ ετσι δε θα μπορει να "πιασει" αυγο; Με τη διατροφη να αλλαξω κατι;ΕΙναι η πρωτη φορα κ δεν ξερω σχεδον τιποτα.. Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου Βασιλη!
 
Έχουμε απαντήσει πρόσφατα για την διατροφή εδώ
Πιστεύω θα σε καλύψει. Τα 12 αυγά δεν παίζουν σε καμία περίπτωση εκτός κι αν τα έχεις πολλά μαζί σε κλούβα και γεννάνε 2 θηλυκές στην ίδια φωλιά. Μου έχει τύχει και μέχρι να καταλάβω τί συμβαίνει είχα τρελαθεί. Νόμιζα ότι είχα πουλί φαινόμενο
Συνήθως το "κοκο" σταματάει κατά την επώαση αφού η θηλυκιά βγαίνει σπάνια από τη φωλιά και όταν βγαίνει τρέχει ο αρσενικός μέσα να κλωσήσει. Αλλά και να συμβεί δεν κάνουν παραπάνω αυγά είναι διαφορετικός ο μηχανισμός που γίνονται τα αυγά και δεν εξαρτάται απόλυτα από τις επαφές που έχει η θηλυκιά με το ζευγάρι της.
 
Με το καλό και να τα χαίρεσαι!
Αυτό που έχω διαβάσει, σε βιβλίο όμως, είναι μέχρι 7 αυγά. Δεν ξέρω κάποιον βέβαια που να του έτυχε για να σου πω στα σίγουρα! Εμένα έκατσε στο τελευταίο αυγό που ηταν το 5ο. Προχθές βγήκε το πρώτο και τα κλώσαγε απο τη μεγάλη Πέμπτη!
Για την τροφή βραστό αυγό τους δίνω εγώ και βιταμίνη την Bogena Multi-vit της Beophar (αυτή βρήκα) 2 σταγόνες στο νερό μέρα παρα μέρα. Ο Βασίλης μου το είπε κι εμένα! Προτίμησα βραστό αυγό αντί για αυγοτροφή γιατί δεν έχω ξαναφτιάξει και δεν ήθελα να κάνω πειράματα τώρα!
 
Γιωργο το βραστο αυγο ειναι το καλυτερο, απλα πληροφοριακα να ξερεις πως υπαρχει ετοιμη αυγοτροφη στα πετ σοπ. Την οποια τους την δινεις η σκετη η αραιωμενη με νερο η χυμο, η ακομα κ με αυγο βραστο αλλα κ αλλα συστατικα. Εγω παντως πολυ απλα τους τη βαζω σκετη τωρα, κ την τιμανε δεοντως.😛
 
Καλησπερα παιδια...Χτες κ σημερα απο ενα κ ειμαστε στα 7! ΜΗπως ειναι κουνελα κ οχι ζεμπρακι;Θα ειναι λογικο εαν μου κανει ας πουμε αλλα 2;
 
Πωπω αυγα... Ελπιζω ολα να πανε κατ'ευχην.Αποτι εχω διαβασει παντως τα ζεμπρακια κανουν πολλα αυγα, το συνηθισμενο ειναι απο 4 εως 6 αλλα εχω διαβασει οτι υπαρχει πιθανοτητα και για 7-8. Να δουμε στη περιπτωση σου! 🙄
 
Καλησπερα! Τα πετυχα σημερα εκτος φωλιας καθως καθαριζα το κλουβι κ εχουμε μεινει στα 7. Γεννα σημερα δεν ειχε οποτε 7 ειναι κ το τελικο. Υπολογιζω πως το κλωσιμο(?)αρχισε συστηματικα στο 4 με 5 αυγο οποτε μετραω απο εκεινη τη στιγμη 12 μερες. Για να δουμε...
 
Back
Top