Φροντίδα Σίτα στο κλουβί για τα κουνούπια

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!
Σκέφτομαι να βάλω μια σίτα ή μια κουνουπιέρα (όπως διάβασα σε κάποια ποστ) στο κλουβί του καναρινιού για προστασία από τα κουνούπια. Σκέφτομαι όμως, μιας και θα έρχεται σε επαφή με το κλουβί, μήπως προσπαθήσει να το φάει ή μήπως μπλεχτεί.
 
Σκέφτομαι να βάλω μια σίτα ή μια κουνουπιέρα (όπως διάβασα σε κάποια ποστ) στο κλουβί του καναρινιού για προστασία από τα κουνούπια.


Δεν θα πρεπει να ερχεται σε επαφη με το κλουβι γιατι περα απο το να την φαει μπορει να μπλεχτουν και τα νυχια του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θεωρώ ότι η συρμάτινη σίτα είναι καλύτερη και σαφώς πιο ασφαλείς
Ευχαριστώ πολύ, θα ψάξω να βρω συρμάτινη
[automerge]1559742860[/automerge]
Δεν θα πρεπει να ερχεται σε επαφη με το κλουβι γιατι περα απο το να την φαει μπορει να μπλεχτουν και τα νυχια του.
Άρα απαγορευτικό.. Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1559743310[/automerge]
Διάβασα ότι το αντικουνοπικό μόνο με σιτρονέλα δεν θα κάνει κακό στο πουλάκι, αν καταφύγω προσωρινά σε αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν ποιανουν τα χερια σου φτιαχνεις με αλουμινενιες βεργες σε Γ προφιλ, τις γωνιαζεις με γωνιες 90 μοιρων με βιδες με παξιμαδι και πανω βαζεις αλουμινενια κουνουπιερα που την πιάνεις με κατσαβιδοβιδες, τρυπανι κατσαβιδι και πενσα τα εργαλεια σου και ψαλιδι για την σιτα
 
ωραία κατασκευή, ευχαριστώ... μου φαίνεται λίγο δύσκολη αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο... μήπως έχεις υπόψη για αντικουνουπικά μόνο με σιτρονέλα; αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω προσωρινά;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Διάβασα ότι το αντικουνοπικό μόνο με σιτρονέλα δεν θα κάνει κακό στο πουλάκι, αν καταφύγω προσωρινά σε αυτό;

Προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα αλλα ειναι απλα η αποψη μου χωρις να εχω στοιχεια ειτε αν τα ενοχλει ειτε οχι.
 
Με τη σιτρονελα θα εχεις αποτέλεσμα μόνο αν ψεκάσεις το πουλάκι. Κάτι τέτοιο σκέφτεσαι να κάνεις; Επειδή χρησιμοποιούσα παλιότερα για τον σκύλο, ξέρω ότι μυρίζει αρκετά, οπότε ούτε κι εγώ θα το δοκίμαζα σε πουλάκι.
 
Για μεγαλύτερη ευκολία θα μπορούσες να δοκιμάσεις να πάρεις ενα προστατευτικό κλούβιου (εάν σου κάνουν οι διαστάσεις), και να το "ντύσεις" εύκολα με μια σίτα.
Έτσι, και την επιθυμητή απόσταση από το κλουβί θα έχεις και την προστασία από κουνούπια αλλά και αρπακτικά.

https://community.petbirds.gr/media/Κλούβα-προστασίας-πτηνών-από-αρπακτικά.22769/
 
Επειδή χρησιμοποιούσα παλιότερα για τον σκύλο, ξέρω ότι μυρίζει αρκετά, οπότε ούτε κι εγώ θα το δοκίμαζα σε πουλάκι.
Δεν ήξερα ότι πρέπει να το σκεπάσω, αυτό όχι δεν θα το έκανα, ευχαριστώ πολύ
[automerge]1559749296[/automerge]
Για μεγαλύτερη ευκολία θα μπορούσες να δοκιμάσεις να πάρεις ενα προστατευτικό κλούβιου (εάν σου κάνουν οι διαστάσεις), και να το "ντύσεις" εύκολα με μια σίτα.
Ευχαριστώ πολύ! Σε αυτό θα καταλήξω μάλλον... έχω 60αρα ζευγαρώστρα, θα υπάρχει πρόβλημα; Επίσης πως το βάζω; Το φοράω απλά στο κλουβάκι ή το καρφώνω και στον τοίχο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν ήξερα ότι πρέπει να το σκεπάσω, αυτό όχι δεν θα το έκανα, ευχαριστώ πολύ
Από όσο γνωρίζω δίνεις τις διαστάσεις και στο φτιάχνουν...
Το κρεμάς και αυτό χώρια στον τοίχο... Χρειάζεται ξεχωριστα καρφιά η βισματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
έχω 60αρα ζευγαρώστρα, θα υπάρχει πρόβλημα;

Ναι θα υπάρχει.. Δεν έχει αυτές τις διαστάσεις στα έτοιμα του εμπορίου(από όσο ξέρω).. Είναι 50cm.
Όμως η Κλουβοτεχνικη κάνει και κατασκευές κατά παραγγελιά. Δεν γνωρίζω όμως ποιο μπορεί να είναι το κόστος.. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους ρωτήσεις.

Δώσε διαστάσεις τις διαστάσεις του κλούβιου συν 10cm τουλάχιστον σε κάθε μια από αυτές. (Όταν το τοποθετήσεις θα έχεις το κλουβί στο κέντρο του προστατευτικού άρα απόσταση 5cm από κάθε πλευρά)
Δηλαδή εάν οι διαστάσεις τις ζευγαρώστρας είναι π.χ 60cm x 40cm x 45cm Θα τους δώσεις 70cm x 50cm x 55cm.

Mε δυο καρφάκια ή ακόμη καλύτερα με δύο ούπατ και γάντζους μπορείς εύκολα να το τοποθετήσεις/κρεμάσεις.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα επικοινωνήσω με το μαγαζί που αγόρασα και το κλουβί που έτσι και αλλιώς είναι από την κλουβοτεχνική. Οι διαστάσεις είναι ακριβώς αυτές...
 
Τον τελευταίο καιρό μου έχουν περισσέψει κάποια σιδερένια σωληνάκια που δεν τα χρειάζομαι προς το παρόν.
Με μεγάλη μου χαρά μπορώ να σου φτιάξω ένα ορθογώνιο πλαίσιο και να το ντύσω με πλαστική σήτα που να κουμπώνει στον γάντζο του κλουβιού σου εάν επιθυμείς.
Με την μονή προϋπόθεση. Ότι και να κάνω θα είναι αφιλοκερδή. Μόνο έτσι.
 
Συγκινητική η προσφορά σας ειλικρινά... Το εκτιμώ πάρα πολύ!
Έχω ήδη παραγγείλει μια κατασκευή με σίτα... αλλά αν πάει κάτι στραβά θα επικοινωνήσω μαζί σας να βρούμε μια μέση λύση! Σας ευχαριστώ και πάλι, ειλικρινά!
 
Τον τελευταίο καιρό μου έχουν περισσέψει κάποια σιδερένια σωληνάκια που δεν τα χρειάζομαι προς το παρόν.
Με μεγάλη μου χαρά μπορώ να σου φτιάξω ένα ορθογώνιο πλαίσιο και να το ντύσω με πλαστική σήτα που να κουμπώνει στον γάντζο του κλουβιού σου εάν επιθυμείς.
Με την μονή προϋπόθεση. Ότι και να κάνω θα είναι αφιλοκερδή. Μόνο έτσι.
Μακάρι πάντα να συναντάμε στο δρόμο μας ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που προσφέρουν απλόχερα και με τη καρδιά τους!
Συγχαρητήρια Παναγιώτη
 
Back
Top