Ασθένειες Σαλμονέλα!

georgekouk

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
336
Πόλη
Κιάτο
Εδώ και 20 μέρες, μέσα στις γιορτές, αναγκάστηκα και αγόρασα, από κάποιο μαγαζί της περιοχής μου, χύμα ασπούρι (καναρινόσπορο), και το ανακάτεψα σε μία ποσότητα από το μείγμα των σπόρων που έχω, λόγω συντήρησης του κοπαδιού μου, με σκοπό σιγά σιγά από αρχές Ιανουαρίου να δίνω καθαρό το μείγμα των σπόρων, ανεβάζοντας την διατροφή τους.
Την δεύτερη κιόλας μέρα είχα το πρώτο σύμπτωμα σε κανάρα, gloster corona.
Φούσκωμα το πτέρωμα, ατονία, δύσπνοια, νευραλγικές κινήσεις, καθισμένη στο πάτωμα, όλα μέσα σε 1-2 ώρες.
Την πήρα στα χέρια μου και είδα ότι είχε κιτρινωπή κοτσιλιά παντού. Την πίεσα στην αμάρα, κάνοντας μαλλάξεις και έβγαλε πολύ ακόμα κιτρινοωχρό περίττωμα.
Της έδωσα αμέσως στο στόμα διάλυμα Esb3. Μετά 2 ώρες όμως είχε καταλήξει.
Δεν πονηρεύτηκα και λόγω φόρτου εργασίας, αμέλησα να δώσω προληπτικά και στα υπόλοιπα Esb3, καθώς επίσης, δεν μου πήγε το μυαλό να κάνω και πάλι γενική απολύμανση, καθώς είχα κάνει 4 ημέρες πρίν.
Μετά από 1 εβδομάδα ένα αρσενικό κοινό καναρίνι, το ίδιο πρόβλημα. Η ίδια αντιμετώπιση από μέρους μου, και ευτυχώς σε 2 ημέρες ήταν όπως πρώτα, λίγο αδυνατισμένο, αλλά έδώ και 10 ημέρες είναι Ο. Κ. Τραγουδάει κανονικά όλα οκ.
Χθές το πρωί, η κανάρα που πέθανε σήμερα, ήταν όπως κάθε πρωί στο κάγκελο και άκουγε τα αρσενικά, καθότι ήταν και πυρωμένη. Ξαφνικά σε διάστημα κι αυτή 2 ωρών παρουσίασε τα ίδια συμπτώματα, ελαφρότερα όμως.
Καραντίνα αμέσως και τηλέφωνο στον κτηνίατρο. Της έβαλα Esb3 αμέσως αλλά και πάλι λόγω υποχρεώσεων οικογενειακών, ήρθα το απόγεμα κοντά της.
Δράμα η κατάσταση. Τηλέφωνο στον Ερρίκο (ο κτηνίατρος), ήρθε επιτόπου και της έκανε μία ένεση αντιβιοτική ενδομυικά, της δώσαμε με σύριγγα από το στόμα Esb3, και κατά τις 01.00, δεν έδειχνε στοιχεία καλυτέρευσης.
Εδώ να σημειώσω πώς ό Ερρίκος μου είπε να μην περιμένω καλυτέρευση και πώς πρέπει να προετοιμάζομαι για το ότι μάλλον το πρωί θα έχει ήδη πεθάνει
Φύγαμε κατά τις 02.00 από τη στιγμή που δεν βλέπαμε κάτι άλλο και ενώ καραντίνιασα όλα τα πουλιά της κλούβας της. Το πρωί στις 08.00 την βρήκα φευγάτη.

Τα πρώτα λάθη μου τα ανέφερα πιό πάνω.
Τα αμέσως επόμενα πιθανά λάθη μου, ήταν:
1. Χρησιμοποίησα την ίδια απόχη σε όλα.
2. Δεν έκανα αμέσως και πάλι απολύμανση.
3. Δεν έδωσα αμέσως σε όλα Esb3.
4. Δεν καραντίνιασα όλα τα θηλυκά της κλούβας επίσης άμεσα.
5. Το βασικότερο! Δεν λειτούργησα με καθαρό και ήρεμο μυαλό.

Εύχομαι να γλιτώσω τα υπόλοιπα πουλιά μου, γιατί έχουν αρχίσει και πυρώνουν και δεν υπάρχει για μένα καλύτερη περίοδος από αυτή της αναπαραγωγής.
 
Κουραγιο...
Το επαθα και εγω πριν μερικες μερες... Μεχρι να καταλαβω τι ηταν εχασα καμια
10αρια καναρινια. Εκανα απολυμανση στην απολυμανση, χρησιμοποιησα οτι
φαρμακο κυκλοφορουσε! Αυτα που ηταν για να φυγουν εφυγαν... Τα υπολοιπα τα
εσωσα.
Εγω το επαθα απο χαλασμενη αυγοτροφη... Κλαψ!
 
Λυπάμαι πολύ για αυτό που συνέβη και στους δύο σας. ☹

Γιώργο έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα ήταν οι σπόροι τελικά;
 
-Βλέπεις λοιπόν, απο μια λάθος ενέργεια,(που πολλοί απο μας την κάνουμε)
μέσα σε λίγες ώρες τί μπορεί να πάθεις. ( μεγάλη ζημιά)

-Γι' αυτό λέμε, ποτήστρες με μπίλια.
Βγάλτε ένα παράγοντα μόλυνσης (το νερό) απο την μέση.
Γι' αυτό λέμε συσκευασμένες, καλής εταιρείας και φρέσκες τροφές.
Γι' αυτό λέμε καθαριότητα και καλά υλικά βάσης(για κάτω)

- Ελπίζω το κακό να το περιορίσεις στις μέχρι τώρα απώλειες
και να μπορέσεις να μπείς στην αναπαραγωγή χωρίς φόβο πλέον.

-Ηθελα να σε παρακαλέσω να κάνεις μια ερώτηση
στον φίλο γιατρό σου, την γνώμη του για το sivotine.
Τελικά η διάγνωση ήταν πράγματι σαλμονέλα;
 
γιωργο λυπαμαι για αυτο που επαθες αλλα γιατι εχετε κολλησει ολοι με το esb 30% ; Το καλυτερο μειγμα φαρμακων που εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα με σχεδον 95% επιτυχια ειναι bogena sivotin ,bogena astrycycline kai bogena finicoc τα συνδυαζω μεταξυ τους {μπορεις να το κανεις αυτο} αλλα μονο το sivotin syndyazetai δηλαδη=bogena sivotin me bogena finicoc και bogena sivotin με bogena astrycycline. Αυτους τους 2 συνδυασμους κανω και δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα εδω και 1 μηνα περιπου{ειχα κατι κρουσμ, ατα και τα καταφερα}ειναι ολα τα προϊοντα ακριβα ΑΛΛΑ απευθυνονται ΜΟΝΟ για καναρινια, αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι εδω ειμαι να εισαι καλα και ευχομαι ανακαμψη στην εκτροφη σου φιλε γιωργο
 
astrapogiannos είπε:
ειναι ολα τα προϊοντα ακριβα ΑΛΛΑ απευθυνονται ΜΟΝΟ για καναρινια
Λευτέρη αυτό που αναφέρεις από πού τεκμαίρεται; Αναφέρεται πουθενά ότι κάνει μόνο για καναρίνια; Μου ακούγεται παράλογο το γεγονός ότι το βακτήριο της Σαλμονέλας για παράδειγμα μπορεί να παρουσιάζει ευαισθησία στη χλωροτετρακυκλίνη, ΜΟΝΟ αν προέρχεται από καναρίνια ενώ το ίδιο βακτήριο να παρουσιάζει ανθεκτικότητα στη συγκεκριμένη ουσία επειδή απλά προέρχεται από καρδερίνες.
αλλα μονο το sivotin syndyazetai δηλαδη=bogena sivotin me bogena finicoc και bogena sivotin με bogena astrycycline. Αυτους τους 2 συνδυασμους κανω και δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα εδω και 1 μηνα περιπου
Αυτό πάλι το δεν το κατάλαβα. Για ποιο λόγο δίνεις ταυτόχρονα Sivotine και Astricycline; Πρόκειται για δύο αντιβιοτικά των οποίων η θεραπευτική ουσία είναι η χλωροτετρακυκλίνη. Θα έπαιρνες ποτέ δύο παυσίπονα τα οποία θα είχαν ως θεραπευτική ουσία την παρακεταμόλη, μόνο και μόνο επειδή θα είχαν διαφορετική εμπορική ονομασία;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Όπως έχω ξαναπεί προσπαθώ να δίνω το καλύτερο δυνατό σε συνεργασία πάντα με τον κτηνίατρό μου. Και πάντα προσπαθώ να δίνω κτηνιατρικά φάρμακα γιατί είναι πιό αποτελεσματικά μιά και απευθύνονται κατα κόρον σε παραγωγικά πτηνά. Λευτέρη το Esb3 30%, είναι το καλύτερο που κυκλοφορεί από όλες τις εταιρείες μέχρι στιγμής για την κοκκιδίωση και την σαλμονέλα. 8€ το σακκουλάκι των 50 gr, και λήγει το 2011!
Μάκη δεν σταματάω την προετοιμασία. Συνεχίζω κανονικά με απλά ένα διάλειμμα 5 ημερών εμβόλιμων για την χορήγηση του Esb3 30%. Τον ρώτησα για το sivotine, αλλά θέλει να ξέρει την δραστική ουσία που περιέχει για να μας πεί.
Επίσης Σταύρο ο Ερρίκος μου είπε πως κατά 99,9% είναι από τους σπόρους και όχι απαραίτητα από τον ίδιο τον σπόρο, αλλά από τον τρόπο συσκευασίας, τον χώρο συσκευασίας και την πιθανή διέλευση τρωκτικών, κλπ. (χυμα).
Απολύμανση κάνω με πλύσιμο με betadine sgrub, σκούπισμα, ατμό, σκούπισμα, και ψέκασμα με Kohrsolin FF. Αναλογία 50 ml, σε 2 lit νερό.
Καταστρέφει μικρόβια, βακτήρια, παράσιτα, ιούς και ότι προέρχεται από αυτά σε όποιο στάδιο ανάπτυξης κι αν είναι μέσα σε 30". Χρήση με γάντια, μακρυά τα πουλιά, και με στέγνωμα σε 5-10΄, ή σκούπισμα σε 2΄, έχει κάνει την δουλειά του 100%, επιστρέφωντας τα πουλιά στο χώρο τους. Δεν είμαι υποχρεωμένος να περιμένω 4-5 ώρες όπως το desifectans ή το Ins 15. Κόστος μηδέν από τον Ερρίκο. Διατίθεται από την petline (purina, κλπ), σε 4κιλο. Κάνει για απολύμανση και όλου του υπόλοιπου χώρου με σφουγγάρισμα πατωμάτων, τοίχων κλπ. Είναι ακριβό (το τετράκιλο), αλλά να είναι όπως είπα καλά ο Ερρίκος.
Στην δε κανάρα η ένεση ήταν ευρέου φάσματος αντιβίωση, καναμικίνη, 0,032ml, η δόση, σύριγγα ινσουλίνης και πιάνει τα πάντα και άμεσα. Κυκλοφορεί από δύο εταιρείες την Veterin με εμπορική ονομασία Niger, δίνεται και στο νερό, και canamisine, κάποιας άλλης που δεν θυμάμαι τώρα.
Η κανάρα ήταν σε προχωρημένο στάδιο και γι αυτό δεν γλίτωσε.
Αναγκάστηκα επίσης και αγόρασα πολυόροφα κλουβιά για να μεταφέρω τα πουλιά, μέχρι να τελειώσω την απολύμανση.
Αυτά τα ολίγα, λόγω δουλειάς θα επανέλθω με νεότερα αργότερα.
 
για απολυμανση εγω χρησιμοποιω παντα νερο με 20% χλωρινη. μετα ξεπλενω με νερο και σοδα πλυσιματος, ωστε να μην μυριζει πολυ η χλωρινη. ειναι δυνατο απολυμαντικο, και μεχρι τωρα δεν χρειαστικα αλλο
 
Λυπαμαι πολυ για τις απωλειες σου κ. Γιωργο ελπιζω και ευχομαι να ειναι μονο αυτες. Δυστηχως κατι τετοιες εμπειριες ειναι πολυ δυσαρεστες.
Θα ηθελα να ρωτησω τον Λευτερη σχετικα με το mix που κανει με τις αντιβιωσεις;
α)Για ποιο λογο;
β)Πως κατεληξες σ αυτο;
γ) Τις παρενεργειες της εχεις ψαξει;
 
ο λογος ειναι οτι "δουλευει" πολυ καλα αυτο το μιξ, αν δειτε το φυλλαδιο της βογενα{το εχει κατεβασει ο μακης} λεει οτι το σιβοτιν Ή αστρυκυκλιν εγω βαζω και τα δυο μαζι και εχω πολυ καλα α[ποτελεσματα και τελευταιο δεν εχει παρενεργειες ή δεν εχω δει ακομα εγω τελος παντων. Τωρα οσον αφορα το εσβ 30% θα συμφωνησω οτι ειναι πολυ καλο και αποτελεσματικο ΑΛΛα ειναι πολυ δυνατο για τα καναρινια με αποτελεσμα να εχουμε μεχρι και εσωτερικη αιμορραγια απο την χρηση του οποτε εψαξα κατι ελαφρυτερο
 
Το esb30% πρέπει να συνοδεύεται πάντα απο βιταμίνη Κ.
Λευτέρη μη το κάνεις αυτό που λές. Ενα απο τα δύο να δίνεις,
όπως λέει η εταιρεία παραγωγής.
Μάλιστα μόνον σε περίπτωση που έχει διαπυστωθεί
μικροσκοπικά οτι υπάρχουν βακτήρια που καταπολεμούνται
με αυτά τα φάρμακα.
-Για να πείς οτι παρέχεις ένα μείγμα φαρμάκων
που δουλεύει καλλίτερα απο ένα σκεύασμα που είναι φτιαγμένο
γι' αυτήν την δουλειά, χρειάζεται επιστημονική παρακολούθηση
και γνώση, τέτοια, που δεν έχεις ούτε εσύ αλλά ούτε και όλοι
εμείς οι υπόλοιποι για να το αξιολογήσουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top