Ασθένειες Σαλμονελλα σε γκουλντιανς απο χαλασμενη τροφη

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
πεμπτη πρωι πηγα να κανω τις καθημερινες εργασιες στο εκτροφειο μου, δεν ειδα τιποτα το περιεργο,ξαφνικά απο τα κλουβια των γκουλντιανς ακουω φασαρια σαν να ειχε μπει μεσα κουκουβαγια, γυρναω βλεπω ενα θηλυκο κιτρινο α γενιας στο πατωμα ανασκελα να φτερουγιζει, τα εχασα, τρελλαθηκα, ετσι στα καλα καθουμενα λεω τι εγινε;αμεσως το χωριζω και παιρνω τον αλεξανδρο τον μουζεβαλτ τηλεφωνο, συζηταμε και προσπαθουμε να βρουεμ τι φταιει, φαρμακα δεν ειχε παρει το πουλι, κλεισαμε το τηλεφωνο και σε 20 λεπτα με πηρε ο αλεξανδρος, μιλωντας με γερμανους εκτροφεις γκουλντιανς μου ειπε,80§ δηλητηριαση απο φαγητο ή νερο ή αυγοτροφη, λεω αυγοτροφη τρωνε ολα τα πουλαι την ιδια, νερο πινουν το ιδιο αρα τα σποπρια ειναι χαλασμενα, κλεινουμε κα ιαλλαζω τα σπορια με συσκευασμενα εξτρα βιταλ για παραδεισια, σε 5 λεπτα και το αρσενικο κιτρινο α γενιας κα ιενα μπλε λευκοστηθο μαυροκεφαλο ανασκελα, τα παιζω, δεν ξερω τι να κανω,ξαναπαιρνω τον αλεξανδρο κα ιψαχνουμε λυση, εχει τρελλαθει κα ιο ιδιος, ανοιγω την σελιδα του στους πτηνιατρους κα ιπαιρνω τηλεφωνο να κανω νεκροψια στην αγ παρασκευη στην νεαπολεως, μου λενε οκ ελα παρασκευη να γινει, ησυχασα κατα ενα μερος γιατι ειπα τουλαχιστον θα μαθω τι εγινε, κλεινω το τηλεφωνο παω στα πουλια το πρωτο θηλυκο νεκρο, κοιταω τα αλλα δυο σε αθλια κατασταση
λεω αφου ειναι για να ψοφησουν ας αρχισει το πειραμα, βγαζω dexadreson και ατροπινη απο το κυνηγετικο μου σακιδιο, παιρνω μια συριγγα των 5 μλ και βαζω απο 2 μλ στην συριγγα, στο κιτρινο την καρφωσα στο στηθος στην μερια της καρδιας, στο μπλε τα εριξα στο στομα, να δω τι θα πιασει,
ως εκ θαυματος σε 1,5 ωρα τα πουλια ανεκαμψαν, σαν να μην ειχαν τιποτα, η χαρα μου αφανταστη, πηρα τον αλεξανδρο και του ειπα τα καλα νεα, με ενθαρρυνε να συνεχισω τα πειραματα, τους βαζω λιγο φαι και μεχρι το βραδυ ειχα δωσει αλλα 2 μλ μειγματος dexadreson και ατροπινη
παρασκευη πρωι τα πουλια υποτροπιασαν παλικαι εβαλα πλεον βιταμινη Κ και λιγο μπαηκοξ σε συριγγα κα ιτους εδωσα να πιουν στο στομα, να μην τα πολυλογουμε παιρνω τηλεφωνο τον γιωργο τον πανερα, εξπερ στα γκουλντιανς,του εξηγω την κατασταση, σαλμονελλα η οποια επειδη το πουλι ηταν σε αριστη κατασταση χτυπησε κεντρικο νευρικο συστημα με αποτελεσμα να παθαινει οτι παθαινει, ελπιδες σωτηριας ΜΗΔΕΝ,του λεω να τα πεθανω να ηρεμησουν; Μου λεει αν δεν σε πειραζει ναι αλλα καλυτερα να τα κρατησεις να πειραματιστεις και να μαθεις κατι για το μελλον,
τα κραταω κα ισυνεχιζω τα κοκτεηλ, σημερα το μεσημερι τελειωσαν κι αυτα, ηθικο διδαγμα>το θηλυκο ψοφησε με σπασμους σε 20 λεπτα, τα 2 αρσενικα μετα τα κοκτεηλ επεζησαν 2,5 μερες, αν ειχα βρει η ειχα δρασει νωριτερα θα ημουνα οκ τωρα
τα αποτελεσματα της νεκροψιας εδειξαν σαλμονελλα η οποια προηλθε απο ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΦΑΓΗΤΟ,το καλο ειναι οτι η σαλμονελλα αυτη δεν επεκτεινετε αμεσα στα αλλα ειδη πτηνων, χτυπαει κατα κυριο λογο παραδεισια, αποτελεσμα>απομονωση ζευγαριων κα ισχεδον τελος αναπαραγωγικης περιοδου
 
Κριμα, λυπαμαι!
Προσοχη για τα υπολοιπα!
Πως χαλασε δηλαδη η τροφη, απο κακη συντηρηση ή ετσι την αγορασες;
 
ετσι αγοραστηκε πιγακικαι τωρα εβαλα μυαλο και θα παιρνω μονο συσκευασμενη σε ποσοτητα μεχρ ι2 κιλα, οχι παραπανω
 
Κρίμα Ελευθέριε. Λυπάμαι πολύ και ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που σου τυχένει.
 
Λευτέρη λυπάμαι πολύ
και σκέφτομαι, ότι κάνει κάποιος τόσο κόπο, τόσο χρόνο έχει φτιάξει πουλιά και τα χαίρετε και τελικά υπάρχουν τόσοι παράγοντες για το κακό που δεν ξέρεις από που θα σου έρθει και δεν ξέρω αν υπάρχει και δυνατότητα προφύλαξης απο μερικά. Στην προκειμένη περίπτωση τι μπορείς να κάνεις; Στην επαρχία όχι μόνο δεν έχεις επιλογή, στις συσκευασμένες, αλλά ΑΝ βρείς συσκευασμένη τροφή σε pet shop πρέπει να ανοίξεις σαμπάνιες να το γιορτάσεις, να πάρεις λαχείο κλπ. Τέλος πάντων ατυχίες πάντα θα υπάρχουν, τις ξεπερνάμε και προχωράμε, η ζωή συνεχίζεται.
 
Λευτέρη λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου. Είσαι σίγουρος ότι η σαλμονέλα προέρχεται από την τροφή; Συνήθως βρίσκεται στο αυγό και μεταδίδεται αν δεν έχει βράσει τόσο καλά. Από την τροφή δεν έχω ξανακούσει κάποιο περιστατικό.
 
βασιλη αυγο λογω ζεστης εχω να δωσω 1 μηνα περιπου αστα πουλια, με την τροφη δεν ειχα προβλημα ωσπου αγορασα 1 κιλο απο ενα πετ εδω στην περιοχη για να περασω καμια βδομαδα μεχριο να παρω αυτην που παιρνω κανονικα, η τροφη ηταν τοσο αλλοιωμενη και περιειχε οτι θες μεσα απο μικροβιακαι σου θυμιζω αν περασε ή εκατσε ή κουτσουλησε ενας ποντικος μεσα στο τσουβαλι της εταιρειας ή του πετ επαθα εγω την ζημια,
 
Κρίμα! Σου εύχομαι να είναι και η τελευταία σου απώλεια.
 
Έχεις δίκιο το ενδεχόμενο του ποντικιού δεν το είχα σκεφτεί! Τι να πω, άλλο κακό να μην μας βρει. Και το πάθημα σου ας γίνει μάθημα για όλους εμάς για να μην την πατήσουμε στο μέλλον με παρόμοιο τρόπο. Τα υπόλοιπα gouldians τουλάχιστον είναι καλά;
 
ειχα 3 ζευγαρια, εμεινε εναμιση ζευγαρι,... Κανω θεραπεια με φουραζολιδον της σεβιτα και εχω μικρη αλλα σταθερη προοδο και αναρρωση
 
Προσοχή στην προειδοποίηση

Το βίντεο που ακολουθεί είναι του Λευτέρη, το έχει τραβήξει ο ίδιος και αφορά στο θέμα που συζητάμε. Ο Λευτέρης είχε κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με τη δημοσίευση του ή όχι, διότι το βίντεο είναι αρκετά σκληρό και πιθανόν να σοκάρει κάποιους.

Το βίντεο αυτό αποτελεί στοιχείο παρατήρησης, το οποίο έρχεται να συμπληρώσει την αναφορά που αποτυπώνεται γραπτώς στο πρώτο post αυτού του thread και ως εκ τούτου θεωρούμε ότι πρέπει να δημοσιευθεί.

Ανεβάζω ο ίδιος το βίντεο σε αυτό το post και δεν το εισάγω στο πρώτο μήνυμα του Λευτέρη, προκειμένου να διαβάσετε την παρακάτω προειδοποίηση:

Το βίντεο που ακολουθεί και που αφορά στο παρόν θέμα, περιέχει σκηνές οι οποίες ενδέχεται να σοκάρουν. Παρακαλούμε να το έχετε υπόψιν σας και να μην το δείτε όσοι έχετε καλυφθεί από την γραπτή περιγραφή.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κριμα ρε λευτερη και τοσο ομορφα πουλια, οχι βεβεια οτι παιζει καποιο ρολο, αλλα να' χαμε να λεγαμε... Βασανιστηκαν τα κακομοιρα☹
 
Back
Top