Διατροφή Σας μοιάζει παχουλή η Georgina;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimitra1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimitra1

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2024
Μηνύματα
20
Καλησπέρα σας
Σας μοιάζει παχουλή η Georgina? Της αγόρασα κλουβί 60 εκατοστά τώρα, σπόρους με χαμηλά λιπαρά, μπρόκολο κτλ.. πηδάει πετάει σε ησυχία δεν κάθεται να πεις δυσκολεύεται, σπόρους 1-2 δάχτυλα τρώει. 1 έτους είναι. Σας ευχαριστώ

Πες μου είναι αρσενικό τώρα και το φωνάζουμε Georgina! Με ροζ κορδέλα μας το φέρανε 😊
 

Συνημμένα

  • IMG_9171 2.webp
    IMG_9171 2.webp
    328,7 KB · Προβολές: 19
Σας μοιάζει παχουλή η Georgina
Από αυτή τη φωτογραφία δεν είναι εύκολο να διακριθεί το πάχος. Χρειάζεται μία τέτοια φωτογραφία να μπορέσουμε να σου πούμε.


Αν θέλεις πες μας, ποια ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η διατροφή του πουλιού; Μπορείς να αναφέρεις μάρκες.

Πες μου είναι αρσενικό τώρα και το φωνάζουμε Georgina! Με ροζ κορδέλα μας το φέρανε
Από αυτή τη φωτογραφία εμένα προσωπικά που φαίνεται θηλυκό. Για να γίνει όμως πιο ασφαλής διάκριση, πρέπει να δεις αυτά που αναφέρει το άρθρο μας για τη διάκριση του φύλου των καναρινιών.
 
Καλή μου φαίνεται, αν και δεν έχω εμπειρία σε καναρίνια. Έχω μία συμβουλή όμως: αντικατέστησε τις πατήθρες σε φυσικές γιατί οι πλαστικές ταλαιπωρούν τα ποδαράκια της.
 
deli nature Beyers Κεχρί 48%, ρούψεν 23%, ξεφλουδισμένη βρώμη 14%, λινάρι 6%, καναβούρι 5%, φρούτα 3%, νίζερ 1%. 2 δαχτυλα τη μέρα, τρώει το 1-1,5 βάζω και γαιδουράγκαθο, ραδίκι, παπαουνόσπορο στην άλλη ταιστρα τρώει δε λέω, αυγό μία την εβδομάδα αυτη τη περίοδο, μπροκολο/μαρουλι 2 φορες την εβδομαδα. Λιπαρή τροφή οι σπόροι, το πουλί είναι μέσα το βράδυ και σε θερμοκρασίες κάτω 10, αλλιώς έξω. Τώρα αγόρασα μεγάλο κλουβί 60 εκ κ τροφή padovan wellness με 9% λιπαρά και γενικά της βάζω αντιοξειδωτικά για το συκώτι κτλ
 
Συστατικά: σπόροι (chia 2%), σιτηρά, ορυκτά (θρυμματισμένα κοχύλια 3,5%), εκχυλίσματα φυτικών πρωτεϊνών, φρούτα (1%), φύκια (σπιρουλίνα 0,2%), αυγά και παράγωγα αυγών, έλαια και λίπη

Ανάλυση:
ακατέργαστη πρωτεΐνη 16%, ακατέργαστες ίνες 7,5%, ακατέργαστα λάδια και λίπη 9%, ακατέργαστη τέφρα 7%, υγρασία 8%, ασβέστιο 1,1%, φώσφορος 0,6%
Αυτη ειναι η συσταση που αναφερει πανω η padovan ?
 
deli nature Beyers Κεχρί 48%, ρούψεν 23%, ξεφλουδισμένη βρώμη 14%, λινάρι 6%, καναβούρι 5%, φρούτα 3%, νίζερ 1%. 2 δαχτυλα τη μέρα, τρώει το 1-1,5 βάζω και γαιδουράγκαθο, ραδίκι, παπαουνόσπορο στην άλλη ταιστρα τρώει δε λέω, αυγό μία την εβδομάδα αυτη τη περίοδο, μπροκολο/μαρουλι 2 φορες την εβδομαδα. Λιπαρή τροφή οι σπόροι, το πουλί είναι μέσα το βράδυ και σε θερμοκρασίες κάτω 10, αλλιώς έξω. Τώρα αγόρασα μεγάλο κλουβί 60 εκ κ τροφή padovan wellness με 9% λιπαρά και γενικά της βάζω αντιοξειδωτικά για το συκώτι κτλ
Σε γενικές γραμμές είστε μία χαρά. Αν σας απασχολεί περισσότερο το βάρος της, ανεβάστε μερικές φωτογραφίες της κοιλιάς της για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 
ευχαριστώ παρά πολύ όλους σας, διαβάζω το φόρουμ 2 μήνες τώρα και πραγματικά δεν έχω βρει καλύτερο σίτε. Μπράβο για την όλη προσπάθεια! Πραγματικά μπράβο σας, έχω αναλύσει όλα τα θέματα καθαριότητα, ύπνος ωράρια, θέση κλουβιού κτλ και πάντα πέφτω πάντα πάνω στα άρθρα σας και είναι τα καλύτερα. Στην μηνιαία καθαριότητα κλουβιού θα το πιάσω και θα το φωτογραφίσω διεξοδικά :)
[automerge]1705938862[/automerge]
ποια είναι συγκεκριμένα μια τροφή με χαμηλά λιπαρά πείτε μου παρακαλώ
 

ADDITIVES PER KG​

  • Nutritional additives
    • vitamin A 2250 UI
    • vitamin D3 450 UI
    • vitamin E (all-rac-alpha-tocopheryl acetate) 9 mg
    • iron (iron (II) carbonate) 48 mg
    • iodine (potassium iodide) 0,15 mg
    • copper (copper(II) sulphate pentahydrate) 4,85 mg
    • zinc (zinc oxide) 29,5 mg
    • selenium (sodium selenite) 0,05 mg
    • DL-methionine (3c301) 1,5 g
    • L-lysine (3.2.3) 3,6 g
  • Colourants
  • Antioxidants

ANALYTICAL CONTENT​

  • crude protein 16%
  • crude fibre 7,5%
  • crude oils and fats 9%
  • crude ash 7%
  • moisture 8%
  • calcium 1,1%
  • phosphorus 0,6%
 
Back
Top