Σας παρουσιάζω κι εγώ το εκτροφείο μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης palatos7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

palatos7

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Γέρακας
Αν και καινούριος στο φόρουμ θα ήθελα να παρουσιάσω και εγώ το εκτροφείο μου. Είναι μια ιδιοκατασκευή που έχω κάνει με πάνελ πολυουρεθάνης διαστάσεων 3,5 Χ 3,5 μέτρα. Έχω χρησιμοποιήσει 4άρι πάνελ με πολύ καλά αποτελέσματα στην διατήρηση σωστής θερμοκρασίας. Χρησιμοποιώ 18 ζευγαρώστρες Ισπανικής εταιρείας διαστάσεων 1 μέτρου που γίνονται διπλές ζευγαρώστρες η 4 ατομικά κλουβιά. Παλαιοτέρα είχα 2 μεγάλες κλούβες πτήσεως 1.5Χ1.5Χ1.8 αλλά τις κατάργησα επειδή δεν συγκεντρωνόταν τα πουλιά στην διδασκαλία και δεν μπορούσα να τα ελέγξω. Ελπίζω να σας αρέσει όσο και σε εμένα
 

Συνημμένα

  • DSC01066.webp
    DSC01066.webp
    66,1 KB · Προβολές: 1.538
  • ektrofio palatos.webp
    ektrofio palatos.webp
    44,5 KB · Προβολές: 1.510
  • DSC01079.webp
    DSC01079.webp
    52,9 KB · Προβολές: 1.260
  • DSC00892.webp
    DSC00892.webp
    69,5 KB · Προβολές: 1.277
  • DSC03412.webp
    DSC03412.webp
    47,4 KB · Προβολές: 1.174
πολυ καλη και λειτουργικη κατασκευη. Μολις τελειωσω και τη δικη μου(διαστασεων 1.5x2.5x2,5 χτιστη)θα ανεβασω φωτο
 
Πραγματικά υπέροχο το εκτροφείο σου. Εκανες πολύ καλή δουλειά. Μπράβο.
 
Φίλε Γιάννη νομίζω ότι οι όροι του φόρουμ δεν επιτρέπουν την αναφορά εταιρειών. Πάντως εγώ τις αγόρασα μεταχειρισμένες 40 τον όροφο και 4 μου τις χάρισε ενας πολύ καλός φίλος. Η τιμή τους καινούργιες είναι 170 ο όροφος και τις χρησιμοποιώ εδώ και 6 χρόνια και είναι πολύ καλές
 
Και μερικές φωτογραφίες ακόμη
 

Συνημμένα

  • DSC03426.webp
    DSC03426.webp
    52 KB · Προβολές: 445
  • DSC01068.webp
    DSC01068.webp
    66,7 KB · Προβολές: 690
  • DSC03431.webp
    DSC03431.webp
    35,3 KB · Προβολές: 471
  • DSC03435.webp
    DSC03435.webp
    35,4 KB · Προβολές: 530
Σκέφτομαι να κάνω και εγώ μια κατασκευή σε εξωτερικό χώρο και συγκεκριμένα να περιορίσω ένα τμήμα της βεράντας για να γίνει ένα μικρό δωμάτιο. Στην αρχή σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω γυψοσανίδα που προορίζεται για εξωτερικούς χώρους, βάζοντας ένα φύλλο εξωτερικά και ένα εσωτερικά με μόνωση ενδιάμεσα προκειμένου να δημιουργηθεί τοίχος. Βλέποντας όμως την παρουσίαση του εκτροφείου του Παναγιώτη, αναρωτιέμαι αν η χρήση των πάνελ πολυουρεθάνης είναι προτιμότερη ως επιλογή.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής:
  • Οι εξωτερικές επιφάνειες αυτών των πάνελ από τι υλικό είναι; Είναι ανθεκτικό το υλικό στις καιρικές συνθήκες;
  • Μπορούν να βαφούν με το χρώμα που είναι βαμμένη η υπόλοιπη οικοδομή;
  • Μπορούν να στερεωθούν σταθερά τα κουφώματα επάνω στα πάνελ;
  • Η τελική εμφάνιση στα σημεία των ενώσεων θα είναι το ίδιο καλή με αυτή των γυψοσανίδων ή οι ενώσεις των πάνελ θα είναι εμφανείς;
 
Φίλε Σταυρό
Απαντώντας στις ερωτήσεις σου α)το υλικό εξωτερικά είναι βαμμένο σίδερο. Τα λένε πάνελ αλουμινίου αλλά από ότι έμαθα εκ των υστέρων είναι από σίδερο. Το αν είναι ανθεκτικό εγώ τα έχω από το 2004 και δεν είδα καμία αλοίωση. Δεν είμαι τεχνικός (ίσως κάποιο μέλος μπορεί να μας κατατοπίσει) αλλά για να χρησιμοποιείται σε τόσα εργοστάσια, για την κατασκευή τους μάλλον κάτι λέει.
Β)Βάφονται με χρώμα μετάλλων (εγώ δεν τα έβαψα)
γ)στερεώνονται πολύ εύκολα και σταθερά
δ) εδώ είναι το μοναδικό τους ίσως μειονέκτημα ότι μάλλον δεν στοκάρονται χωρίς να το γνωρίζω βέβαια και φαίνονται οι ενώσεις.
Το βασικότερο πλεονέκτημα όμως είναι΄ότι δεν χρειάζονται τεχνικές γνώσεις που χρειάζονται οι γυψοσάνιδες και είναι πολύ ανθεκτικότερα στην υγρασία
ελπίζω να σε κάλυψα
Φιλικά
Παναγιώτης
 
Σκέφτομαι να κάνω και εγώ μια κατασκευή σε εξωτερικό χώρο και συγκεκριμένα να περιορίσω ένα τμήμα της βεράντας για να γίνει ένα μικρό δωμάτιο. Στην αρχή σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω γυψοσανίδα που προορίζεται για εξωτερικούς χώρους, βάζοντας ένα φύλλο εξωτερικά και ένα εσωτερικά με μόνωση ενδιάμεσα προκειμένου να δημιουργηθεί τοίχος. Βλέποντας όμως την παρουσίαση του εκτροφείου του Παναγιώτη, αναρωτιέμαι αν η χρήση των πάνελ πολυουρεθάνης είναι προτιμότερη ως επιλογή.


Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής:
  • Οι εξωτερικές επιφάνειες αυτών των πάνελ από τι υλικό είναι; Είναι ανθεκτικό το υλικό στις καιρικές συνθήκες;
  • Μπορούν να βαφούν με το χρώμα που είναι βαμμένη η υπόλοιπη οικοδομή;
  • Μπορούν να στερεωθούν σταθερά τα κουφώματα επάνω στα πάνελ;
  • Η τελική εμφάνιση στα σημεία των ενώσεων θα είναι το ίδιο καλή με αυτή των γυψοσανίδων ή οι ενώσεις των πάνελ θα είναι εμφανείς;

Σταύρο στην λύση της γυψοσανίδας να επισημάνω οτι για εξωτερική χρήση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ''τσιμεντοσανίδα'' για αντοχή στο χρόνο και σε νερά και ανεμόβροχα, και για τον εσωτερικό χώρο μπορείς να βάλεις απλή ή ακόμα καλύτερα ανθυγρή. Να συμπληρώσω στο ποστ του Παναγιώτη οτι τα πάνελ κατόπιν παραγγελείας μπορούνε να γίνουν και με αλουμίνιο αλλά και με inox. Οι ενώσεις τον πάνελ γίνοντε με αρσενικό θηλυκό οπότε μια ραφή θα μένει, αλλά με λίγο αρμόστοκο λύνεται το ''πρόβλημα''. Για το θέμα αντοχής να πω οτι η κατασκευή είναι για πολλά χρόνια, χωρίς παραμικρή αλλοίωση (έχουμε φτιάξει μέρος το ξυλουργείο το 2002 με πανελ και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα)
 
και απο χρηματα; κατι που εφτιαξα εγω με τσιμεντοσανιδα η καλη που ειναι για εξωτερικους χωρους και σουβατιζεται και βαφεται, στοιχησε 70 € η σανιδα διαστασεων 2,80μ χ 1,20μ + ο σουβας 10€ με προσωπικη εργασια. το πανελ ειναι φτηνοτερο;
 
Ωραιο φιλε μου εισαι μερακληs . Κι εγω το εκτροφειο μου με πανελ το εχω εδω και δυο χρονια.Αν και τα πηρα μεταχειρισμενα φαινονται πολυ ανθεκτικα. Κι απο μονωση παρεχουν ικανοποιητικη. Τα δικα μου ειναι οχταρια στη στεγη και τεσσαρια οι τοιχοι
 
Να βοηθήσω όσον αφορά το κοστολόγιο την κατασκευή με τοιχοποιία τσιμεντοσανίδας - γυψοσανίδας με μόνωση.
Ανα τετραγωνικό μέτρο : τσιμεντοσανίδα 10-14€ (ανάλογα την εταιρεία και ίσως και την ποιότητα) γυψοσανίδα ανθυγρή 5€, μόνωση εξηλασμένης πολυστερίνης πάχους 5 εκατοστών (πχ DOW) 5-6€.
Ο σκελετός από στραντζαριστό, κατα προτίμηση γαλβανιζέ 50χ50 8-10€ ανάλογα τη δομή του σκελετού.
Κόστος λοιπών υλικών (βίδες στόκοι γάζες κλπ) περίπου 2€
Αν τα χέρια σας "πιάνουν" και έχετε ηλεκτροκόληση, εργαλεία, τροχό, ένα σαββατοκύριακο ελεύθερο και καλούς γείτονες :) τότε το κόστος για ένα δωμάτιο 4χ2χ2,5μ ύψος είναι περίπου 900 - 1.100€
Εννοείται ότι χρειάζεται ένα σχέδιο τουλάχιστον στο χαρτί πριν ξεκινήσετε, καθώς και πρόβλεψη στη στέγη για κλίση και αποροή των νερών καθώς και τα απαραίτητα ανοίγματα
 
Η τιμη στα πανελ εχει απο 22 εως 30 ευρω το μετρο αναλογα με την ποιοτητα της πολυορεθανης. Εχει πλατος 1 μετρο και το μηκος οσο θελει ο καθενας για την κατασκευη του με ακρειβια χιλιοστου σχεδον. Κατασκευαζουμε τον σκελετο απο στραντζαριστο 50χ50 και μετα τα βιδωνουμε τα πανελ με αυτοδιατρητες βιδες.
 
Να συμπληρώσω ότι πανελ μπορείς να βρεις και Β' διαλογής με 14€-15€ το τετραγωνικό.
 
Φίλε Στέφανε πολύ καλή κατασκευή. Θέλω και εγώ να κάνω μια περίπου ίδια κατασκευή με πάνελ αλλά είμαι εντελώς άσχετος με το είδος. Μου φαίνεται ότι θα έρθω Καρδίτσα για να την δω από κοντά. Πάντως για άλλη μια φορά έχεις κάνει απ΄ ότι βλέπω πολύ καλή δουλειά.
 
Back
Top