Γενικά Σας παρουσιάζω τα δύο νέα μικρά καναρίνια μου

Νικόλας 76

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2020
Μηνύματα
107
Πόλη
Ηράκλειο
Σήμερα αποκτησα δύο μικρά καναρινια ( 1.5 - 2 μηνών) από pet shop αλλά από διαφορετικούς εκτροφείς (έτσι μου είπαν) χωρίς να είμαστε σίγουροι για το φύλο τους (δεν με ενδιέφερε γιατί θα πάρω και άλλα όταν μάθω τι φύλο είναι). Για αχάτες τα πήρα. Ακούω γνώμες και σκέψεις;
ΥΓ. Το πιο σκούρο έχει κοντή ουρά μου είπε διότι τα είχε πολλά μαζί ο εκτροφέας.IMG_20200619_112843_compress71.webpIMG_20200619_112855_compress35.webpIMG_20200619_112935_compress85.webpIMG_20200619_112936_compress54.webp
 
@Νικόλας 76 Να τα χαιρεσαι και να σου ζησουν 🙂 ειναι πανεμορφα 😊 δεν γνωριζω απο ρατσες αλλα ειναι σιγουρα αχατες;ρωταω για να μαθω και εγω γιατι τους αχατες τους ξερω διαφορετικα τωρα θα μου πεις μπορει να παιζει ρολο και η διασταυρωση που εγινε! Και παλι να τα χαιρεσαι Νικολα 🙂
 
Θα έλεγα να περιμένεις την ολοκλήρωση της αλλαγής του πτερώματος και να επανέλθεις με φωτό τον Σεπτέμβριο, μήπως κάποιο δείξει ένα καλύτερο "πρόσωπο". Τώρα, δεν αντέχουν σε οποιαδήποτε κρητική. Αν θέλεις γράψε τα δακτυλίδια (στοιχεία και χρώμα)
 
@mgerom κ. Μάκη δαχτυλίδι έχει μόνο το σκουρόχρωμο και είναι ανοιχτού τύπου, οπότε δεν έχει νόημα
[automerge]1592651144[/automerge]
@mgerom κ. Μάκη δαχτυλίδι έχει μόνο το σκουρόχρωμο και είναι ανοιχτού τύπου, οπότε δεν έχει νόημα
Εννοείτε ότι φαινομενικά δεν σας φαίνονται "καθαρά" ως ράτσα τα πουλιά;
 
Το δακτυλίδι του σκουρόχρωμου είναι φετινό δακτυλίδι συλλόγου. Δεν είναι απαραίτητο να το κοινοποιήσεις. Αρκεί να ξέρεις να το διαβάσεις και να βρείς το τηλέφωνο του εκτροφέα για τις όποιες ερωτήσεις σου. Αυτό το πουλάκι αν φύγει το πρώτο πτέρωμα (της φωλιάς) και ταυτόχρονα ντυθεί σωστά με τις μελανίνες και τα λιποχρώματά του μπορεί να "δείξει". Το άλλο κρατάει πράγματι απο οπάλ αλλά μάλλον απο Μαύρο Οπάλ, είναι όμως πολύ έξω απο κάθε πιθανό πρότυπο. Λοιπόν αναμονή και φροντίδα,ωστε να τελειοποιηθούν και σε δυο μήνες επανέρχεσαι.
 
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Μάκη για την άμεση ανταπόκριση σας. Θα επανέλθω με νέες φωτογραφίες το Σεπτέμβρη, ώστε γνωρίζοντας επ ακριβώς περί τίνος πρόκειται ( κατηγορία και φύλο) για το κάθε ένα να μου προτείνετε πιθανές επιλογές (χρωμάτων) ζευγαρωματος
 
Back
Top