Γενικά Σας παρουσιάζω τα παπαγαλάκια κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisstos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

crisstos

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
161
Πόλη
Θεσσαλονίκη
φωτο απο τα παπαγαλακια μου
 

Συνημμένα

  • user4625_pic7302_1236205640.webp
    user4625_pic7302_1236205640.webp
    27,3 KB · Προβολές: 95
  • user4625_pic7303_1236205640.webp
    user4625_pic7303_1236205640.webp
    25,1 KB · Προβολές: 92
  • user4625_pic7304_1236205640.webp
    user4625_pic7304_1236205640.webp
    16 KB · Προβολές: 94
Καλε πως κορδονονται ετσι αυτα τα μικρα λοφια;Κουκλια ειναι με τσακιρικα ματακια!
 
ναι τα σκασμενα οντως κουκλια ειναι, νανε και ζευγαρι και τι στον κοσμο... Αν και μαλλον τελικα και τα δυο αρσενικα θα ειναι. Θα περασω καποιες φωτο απο την ουρα του θυληκου μπας και βγαλουμε ακρη...
 
Είναι καταπληκτικά, πανέμορφα, τέλεια! Και τα χρώματα, και τα μαγουλάκια, και το λοφίο και η πόζα τους είναι τρέλλα! Να τα χαίρεσαι!
 
φωτο απο την ουρα του θυληκου

δυο φωτο απο την ουρα του θυληκου μια απο επανω μια απο κατω. Τελικα ειναι θυληκο η αρσενικο;
 

Συνημμένα

  • DSC02143.webp
    DSC02143.webp
    42,9 KB · Προβολές: 55
  • DSC02144.webp
    DSC02144.webp
    44,9 KB · Προβολές: 61
μαλλον θα πρεπει να το παω πισω τοτε αν ειναι και αυτο αρσενικο,το φτερο του εχει αιμα γιατι οπως τα επιανε να μου τα δωσει του εβγαλε μερικα φτερα, αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι θα περασει...
 
μαλλον θα πρεπει να το παω πισω τοτε αν ειναι και αυτο αρσενικο,το φτερο του εχει αιμα γιατι οπως τα επιανε να μου τα δωσει του εβγαλε μερικα φτερα, αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι θα περασει...

Τα φτερα θα ξαναβγουν αλλα αν η πρωτη φωτο ηταν απο την κατω πλευρα οπως εχει ανοιχτες τις φτερουγες θα σου ελεγα πιο σιγουρα, εχω ομως την εντυπωση οτι ειναι αρσενικο. Επειδη οπως καταλαβα δεν ειναι ημερα μην τα πιανεις χωρις σοβαρο λογο διοτι στρεσαρονται περισσοτερο απ'οσο ειναι ηδη στρεσαρισμενα απο την αλλαγη περιβαλλοντος.
 
Το πουλί στην δεύτερη φότο είναι σήγουρα θυλικό φένετε από το χρώμα στο πρώσοπο που είναι ποιό θολό το κόκκινο χρώμα απο του αρσενηκού και τις βούλες που έχει στα φτερά. Τα πουλάκια είναι ζευγάρι και καλές γέννες!

Φιλικά
Χαρίτου Πίτσα
AL 173
 
Αντι να το δωσεις κατευθειαν πισω γιατι δεν του κανεις ενα τεστ DNA να το δεις σιγουρα; Κοστιζει μονο 20 ευρω κι ετσι θα ξερεις σιγουρα το φυλο του πουλιου σου.

https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/

Το πουλί στην δεύτερη φότο είναι σήγουρα θυλικό φένετε από το χρώμα στο πρώσοπο που είναι ποιό θολό το κόκκινο χρώμα απο του αρσενηκού και τις βούλες που έχει στα φτερά. Τα πουλάκια είναι ζευγάρι και καλές γέννες!
Αν ηταν τα κοκατιλ της σε φυσικο χρωματισμο οπως αυτα που υπαρχουν στην φυση τοτε θα μπορουσαμε να το πουμε αυτο που λες.Αλλα επειδη τα κοκατιλ της δεν εχουν φυσικο χρωματισμο δεν μπορουμε να μαστε σιγουροι.
 
θα το κανω το τεστ αν και απο οτι βλεπω αρχισαν και τα φιλια οποτε μαλλον θυληκο ειναι ") παντως ευχαριστω...
 
Η πείρα μου από την εκτροφή παπαγάλων κοκατίλ εδώ και μερικά χρόνια
Μου λέει ότι αυτά τα δύο πουλιά είναι ζευγάρι…
Χρήστο αυτή είναι προσωπική μου άποψη, δίχως παρεξήγηση! 🙂



Φιλικά
Χαρίτου Πίτσα

AL 173
 
Back
Top