Γενικά Σας παρουσιάζω την Πορφυρία τον Κορνήλιο τον Σπίθα και τον Patrick

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Babis k.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Babis k.

PB New Member
Εγγραφή
18 Αυγ 2019
Μηνύματα
74
Αυτή είναι η Πορφυρία
Μέχρι πριν ένα μήνα νόμιζα ότι ήταν αρσενικός αλλά μου έκανε αυγά οπότε, Πορφυρία.
received_419066662053470.jpeg

Αυτός είναι ο Κορνήλιος ή Κορνηλία Δεν ξέρω ακόμα.
Ήταν από τις πρώτες γενες του φίλου μου οπος και ή Πορφυρία και δεν ήξερε να τα ξεχωρίσει.
received_2438532496266203.jpeg

Αυτός είναι ο Σπίθας το σκαφάκι,
Ήταν το τελευταίο πουλί που είχε ενας παππούς και μου το χάρισε Γιατί δεν μπορούσε πλέον να το κρατήσει.received_478519122983341.jpeg

Και τελευταίος γκεστ Σταρ ο Πάτρικ.
Μου το χάρισε Ένας κύριος γιατί έκανε πολύ φασαρία και είχε πρόβλημα με έναν γείτονα...received_445942239338530.jpeg
Αυτή είναι η φτερωτή φίλοι μου,Ελπίζω να σας άρεσαν. Σας ευχαριστώ πολύ για το εγκάρδιο καλωσόρισμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ όμορφα.. Να τα χαίρεσται.. Μονο μια παρατήρηση στο κλουβί το Μπατζι (Πάτρικ) καλό θα ήταν να του βγάλεις το στικ γιατί δεν του προσφέρει τίποτα αντίθετος παχενει και δεν κάνει καλό στην υγεία 😊
 
Να τα χαίρεσαι τα πουλάκια σου Μπάμπη! 🙂

Ήταν από τις πρώτες γενες του φίλου

Προτείνω να πεις στον φίλο σου να γραφτεί σε έναν σύλλογο, να προμηθεύεται και να περνάει δαχτυλίδια στα πουλιά που αναπαράγει.
Έτσι όλοι θα διαπιστώνουν ότι αυτά τα όμορφα πουλάκια δεν είναι πουλιά αιχμαλωτισμένα ή πουλιά που έχουν αφαιρεθεί από τις φωλιές τους.
Μονό έτσι θα γίνεται μια υπεύθυνη αναπαραγωγή ιθαγενών και ίσως (όλοι ευχόμαστε) να σταματήσει η παράνομη αιχμαλωσία και κατοχή τους.

Θελω να σε παρακαλέσω να εχεις κατά νου τα παρακάτω:

Σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του PetBirds, η συμμετοχή των κατόχων αιχμαλωτισμένων άγριων πουλιών στις συζητήσεις των Forum των Ιθαγενών Πουλιών δεν επιτρέπεται.

Η μόνη βοήθεια που μπορούμε να προσφέρουμε είναι οδηγίες για την προσωρινή, ασφαλή φιλοξενία τους, με σκοπό τη διασφάλιση της ζωής τους και με την άμεση προοπτική της απελευθέρωσής του σε κατάλληλο σημείο.

Επίσης, σχετικές πληροφορίες θα βρεις:
Παράνομο Εμπόριο Άγριων πουλιών (Το καθεστώς)
Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση

Να γνωρίζεις ότι στα πουλιά που έχουν αρπαχτεί από τη φύση, υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας λόγω ασθενειών που προκαλούνται σε συνθήκες αιχμαλωσίας και χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα έως ότου αφεθούν και πάλι ελεύθερα το συντομότερο δυνατό.

Για το πουλάκι* του παππού σου.. Το κακό έχει γίνει τώρα.. Να το προσέχεις μιας και έχει και συναισθηματική άξια για σένα.🙂Φαίνεται μεγαλούτσικο σε ηλικία.

*Είναι σκαφάκι ή σκαρθάκι;
 
Καταρχάς Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες για να μου δώσεις αυτές τις συμβουλές...
Τον Σπίθα ο παππούς που μου τον χάρισε μου είπε ότι είναι Σκαθικαι ότι τον είχε ή 3 ή 5 χρόνια, εγώ τον έχω περίπου ενάμιση χρόνο... Ο παππούς αυτός δεν είναι συγγενείς μου,τον συνάντησα στην δουλειά μου... Είμαι κλειδαράς και έχω επαφή με πολύ κόσμο... Όσο για τον φίλο που μου έδωσε της καρδερίνες, δεν έχω επαφή πλέον, αλλά πραγματικά δεν ήξερα ότι θέλουν βραχιολακια οταν είναι δικές σου γέννες... Και πάλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και θα κοιτάξω τα link που μου έστειλες για τα πουλιά αιχμαλωσίας...
[automerge]1566573682[/automerge]
Πολύ όμορφα.. Να τα χαίρεσται.. Μονο μια παρατήρηση στο κλουβί το Μπατζι (Πάτρικ) καλό θα ήταν να του βγάλεις το στικ γιατί δεν του προσφέρει τίποτα αντίθετος παχενει και δεν κάνει καλό στην υγεία 😊
Καταρχάς δεν το θεωρώ παρατήρηση... Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες,το θεωρώ συμβουλή. Δεν ήξερα ότι απλά τα παχαίνει και δεν τα προσφέρει τίποτα, θα το βγάλω,έτσι κι αλλιώς ο Πάτρικ είναι πολύ εκλεκτικός και δεν τα τρώει...
[automerge]1566573856[/automerge]
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Μπάμπη... Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
Αν και θα έπρεπε τον Πάτρικ να μας τον παρουσιάσεις στην ενότητα των παπαγάλων...
😊
Εύα Σε ευχαριστώ πολύ. Προσπάθησα να καταλάβω πώς δουλεύει το site αλλά ακόμα δεν τα έχω καταφέρει, είναι λίγο περίπλοκο για τα δεδομένα μου. Αλλά έχεις δίκιο Θα προσπαθήσω την επόμενη φορά να κάνω ανάρτηση εκεί που πρέπει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πουλί δεν είναι σκαθακι. Σκαθακι λέμε το serinus serinus. Αυτό που έχεις εσύ είναι eurasian siskin, κοινώς λούγαρο. Αν θέλεις πες μας το μείγμα σπόρων καθώς και τις έξτρα τροφές που τους παρέχεις. Να τα χαίρεσαι 🙂
 
Μπάμπη να τα χαίρεσαι είναι όμορφα πουλιά.
Αυτό με τα δακτυλίδια είναι σημαντικό αν σκοπεύεις να ζευγαρώσεις της καρδερίνες.
Προτείνω να πεις στον φίλο σου να γραφτεί σε έναν σύλλογο, να προμηθεύεται και να περνάει δαχτυλίδια στα πουλιά που αναπαράγει.
Το ίδιο ισχύει και για σένα.
Για να μπορέσεις να αποδείξεις ότι δεν είναι πουλιά που αιχμαλωτίστηκαν από το φυσικό τούς περιβάλλον, και ότι είναι πουλιά από αναπαραγωγή.
Αυτό το διασφαλιζεις μόνο με ένα δακτυλίδι συλλόγου.
 
Back
Top