Γενικά Σας παρουσιάζω το ζευγάρι μου

Πανέμορφα υγιέστατα πουλάκια!

Αν μπορείς άλλαξε τα πλαστικά πάτηθρα με ξύλινα. Είτε τα φτιάχνεις από καβίλιες 8mm είτε αγοράζεις έτοιμα σαν τα παρακάτω. Είναι πολύ καλύτερα για τα ποδαράκια τους.

63488
Επίσης, τοποθέτησε πάτηθρα μόνο κοντά στα άκρα του κλουβιού και σε απόσταση τέτοια ώστε όταν στρίβουν γύρω από τον ευατό τους να μην τρίβεται η ουρά τους στα κάγκελα. Βάζοντας πάτηθρα μόνο στα άκρα αφήνεις ελεύθερο χώρο για πτήσεις που ισούται γυμναστική. Απαραίτητη για την καλή υγεία τους.
Με 3 πάτηθρα, 2 ψηλά στα άκρα και ένα χαμηλά στην μέση του κλουβιού (σε σχήμα ανάποδου τριγώνου) είναι μια χαρά!
 
Καλημέρα Ιωάννα! Πολύ όμορφα! Να τα χαίρεσαι! Οι πατήθρες καλό θα ήταν να αντικατασταθουν (σε όλα τα κλουβιά σου) με ξύλινες καθώς αυτές είναι ιδανικές και ξεκούραστες για τα ποδαράκια τους. Αυτές που έχεις τώρα δεν είναι κατάλληλες. Και κάτι ακόμη. Δεν ξέρω τίποτα από αναπαραγωγή καναρινιών αλλά εδώ βλέπω ένα κόκκινο μωσαϊκό θηλυκό καναρίνι, το οποίο δεν έχει δεχθεί και χρωστική, και ένα κοινό αρσενικό καναρίνι. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τα ζευγαρωσεις. Το καλύτερο θα ήταν να βρεις η ένα κοινό θηλυκό ή ένα αρσενικό κόκκινο μωσαϊκό. Καλύτερα να μην χαλάμε τις ράτσες...
Παρόλα αυτά να τα χαίρεσαι!
 
Καλησπέρα Ιωάννα! Είναι πεντάμορφα και προσεγμένα τα καναρίνια σου! Άψογα! Το καθένα εκ των δύο έχει τα δικά του, μοναδικά χαρακτηριστικά! Να σου ζήσουν πολλά χρόνια και να τα χαίρεσαι! 🙂😊
 
Back
Top