Γενικά Σας παρουσιάζω το νέο μέλος, καναρίνι

damliak

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2019
Μηνύματα
64
Καλημερες μετα απο 5 χρονια με λευκα κυριαρχα ειπα να φερω ενα νεο μελος στην οικογενεια ανεβαζω μερικες φωτογραφιες να ακοσω γνωμες ευχαριστω.

uZa1g3.webp
 
Να τον χαιρεσαι! Θα έλεγα να ψάξεις να βρεις μια νεαρή καναρα φετινή, της ίδιας ράτσας και από καλό σόι ( πατέρας, αδέρφια αρσενικά, να κελαηδούν σωστά) και της ίδιας γραμμής, π.χ. Classico και δευτερευόντως να σε απασχολήσει το χρώμα.
 
Να τον χαιρεσαι! Θα έλεγα να ψάξεις να βρεις μια νεαρή καναρα φετινή, της ίδιας ράτσας και από καλό σόι ( πατέρας, αδέρφια αρσενικά, να κελαηδούν σωστά) και της ίδιας γραμμής, π.χ. Classico και δευτερευόντως να σε απασχολήσει το χρώμα.
Αυτο εχω κατα νου ο μικρος ειναι περσινος οποτε θα ψαξω για φετινη καναρα μετα την πτεροροια για να την εχω να συνηθησει τον χωρο κτλπ τωρα σε χρωμα δεν ξερω να παω σε κλειστα κλασικα η να παω πχ σε πιο ανοιχτο;
 
@damliak Να το χαιρεσαι! Εγω θα ελεγα να πας σε κατι πιο ανοιχτο για ζευγαρωμα! 🙂 οταν ειχα τιμπραντο το ειχα ζευγαρωσει με καναρα κιτρινη καφε και μου εκανε 5 νεοσσους τα 3 μου βγηκαν σκουρα και τα 2 παρδαλα 🙂 εσυ οτι λαχταρας διαλεξε 🙂
 
@Elli Χμμμ απο οσα εχω διαβασει επειδη ειναι πρασσινο κιτρινος μπορω να τον ζευγαρωσω με οτιδηποτε χρωμα εκτος φυσικα απο cinamon. Εννοειται οτι θα πρεπει να ειναι απο γονεις με δυνατες φωνες κτλπ οπως ειπε πιο πανω ο ianos!
 
@damliak δεν ειναι οτι δεν συμφωνω με τον @ianos ξερει πολλα περισσοτερα πραγματα απο εμενα αλλα για μενα αμα ειναι να σου βγει ο νεοσσος καλο αρσενικο θα σου βγει ασχετα με ολα τα αλλα! Η γνωμη μου ειναι! Ειμαι σχετικα αρχαρια και ασχετη αλλα ακουσε τους πιο εμπειρους ξερουν καλυτερα απο εμενα 🙂 εχω ενα αρσενικο τωρα οχι ρατσα που παιρνει ανασα και ξεχναει που λεει ο λογος να σταματησει να τραγουδαει και δυνατα κιολας και μου εκανε 3 νεοσσους και βγηκαν αρσενικα ολα και τωρα που αρχιζουν και λενε ειναι στα βηματα του πατερα!βεβαια δεν υπαρχει συγκριση με τιμπραντο γιατι το τιμπραντο ειναι μια κατηγορια μονο του 😉 παντως σου ειπα οτι λαχταρας διαλεξε 🙂
 
Τιμπραντο... Δεν ειχα ξανα ακουσει τετοιες φωνες... μου κανει εντυπωση 30 δευτερα τραγουδι... χωρις διακοπη... και πολλες κλιμακες... Απο την αλλη εχω και τον λευκο Κυριαρχο... κοινο καναρινακι.. αλλα ξεκιναει εκεινος στα χαμηλα.. και μπενει ο τιμπραντο.. και γινετε.. χορωδια...
 
@damliak Οταν πρωτοπηρα το τιμπραντο μου ειχαν πει θα κανει 1-2 μερες να συνηθισει το νεο του περιβαλλον με το που το πηγα σπιτι δεν εκανε 1-2 μερες να συνηθισει εκανε 1-2 δευτερολεπτα και ανοιξε το στοματακι του και βγηκε μια μελωδια... Θελω καποια στιγμη να προσπαθησω να αποκτησω παλι ενα τιμπραντο... Ειναι μια κατηγορια μονο του σου ειπα το τιμπραντο 🙂
 
Back
Top