Σας παρουσιάζω το σταντ που έφτιαξα για τα παπαγαλάκια μου

miltosbitoulis2

PB New Member
Εγγραφή
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους... Με περηφάνεια σας παρουσιάζω το σταντ που έφτιαξα για τα παπαγαλάκια μου... Είναι από κλαδιά μηλιάς και ελιάς που τα έδεσα με "δεματικά" (πολύ χρήσιμα και "ισχυρά")... Σαν βάση βύθισα το σταντ σε ένα μεγάλο τάπερ γεμάτο με γύψο που κλείνει με καπάκι για να μην έρχεται σε επαφή με τα παπαγαλάκια... Τέλος έχει θέση για τροφή και νερό και μπόλικα παιχνιδάκια κι έτσι όταν είμαι σπίτι όλη τη μέρα τα αφήνω ελεύθερα για πολλές ώρες... (την Κυριακή κλείσαν δεκάωρο) Τρώνε, πίνουν, παίζουν και μπορώ να είμαι ήσυχος ότι ξέρω που βρίσκονται... Δεν το κουνάν από πάνω κι έτσι μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, να τα αφήσω για λίγο μόνα τους χωρίς να ανησυχώ (φυσικά συνέχεια ελέγχω αν είναι εντάξει)...

Αλλά επειδή μια εικόνα=χίλιες λέξεις:D, ορίστε:
[x]
[/URL][x]
 

Συνημμένα

  • picture0115687.webp
    picture0115687.webp
    6,3 KB · Προβολές: 194
  • picture0438730.webp
    picture0438730.webp
    7,7 KB · Προβολές: 211
  • picture018867687.webp
    picture018867687.webp
    8 KB · Προβολές: 174
  • picture017767756.webp
    picture017767756.webp
    5,5 KB · Προβολές: 159
  • picture053873781.webp
    picture053873781.webp
    6,6 KB · Προβολές: 159
Μερικές ακόμη


Περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας. 🙂
 

Συνημμένα

  • picture0267867861.webp
    picture0267867861.webp
    5,6 KB · Προβολές: 90
  • picture053835767.webp
    picture053835767.webp
    14,1 KB · Προβολές: 122
  • picture033873872.webp
    picture033873872.webp
    7,4 KB · Προβολές: 88
  • picture0043577.webp
    picture0043577.webp
    9,9 KB · Προβολές: 110
  • picture0047537563.webp
    picture0047537563.webp
    12,8 KB · Προβολές: 89
Ειναι πολυ ωραιο και αυτο φαινεται απο το ποσο αρεσει στα πουλια σου! :D Φαινεται οτι περνανε τελεια! Μπραβο σου πολυ καλη δουλεια!
 
Ευχαριστώ καταρχάς για τα καλά λόγια και συγγνώμη που τις ανεβάζω λίγες-λίγες αλλά μόνο πέντε τη φορά με αφήνει να βάλω...

Κι άλλες:[x]
 

Συνημμένα

  • picture006.webp
    picture006.webp
    7,7 KB · Προβολές: 90
  • picture011.webp
    picture011.webp
    5,1 KB · Προβολές: 84
  • picture016.webp
    picture016.webp
    6,9 KB · Προβολές: 99
  • picture017.webp
    picture017.webp
    5,8 KB · Προβολές: 89
  • picture024.webp
    picture024.webp
    7,9 KB · Προβολές: 83
Και αυτές εδώ:

Παιδιά χθες έβγαλα και το καναρίνι στο σταντ, αλλά το πράσινο το τσιμπούσε κάθε φορά που πήγαινε κοντά του κι επίσης αν το έχω στο σταντ με τροφή δική του μάλλον δε θα μαζεύεται γιατί δεν έχει μάθει να γυρίζει στο κλουβί του μόνο του... Πρέπει να το μαζεύω εγώ και απ'το κυνήγι στρεσσάρεται, οπότε μάλλον θα το βγάζω σε κάποιον άλλο χώρο χωρίς τροφή για να πεινάει και να μαζεύεται μόνο του...
 

Συνημμένα

  • picture026.webp
    picture026.webp
    9,6 KB · Προβολές: 76
  • picture022.webp
    picture022.webp
    5,9 KB · Προβολές: 66
  • picture02783638.webp
    picture02783638.webp
    7,3 KB · Προβολές: 80
  • picture004.webp
    picture004.webp
    7,5 KB · Προβολές: 87
  • picture002.webp
    picture002.webp
    6,4 KB · Προβολές: 78
Μην αφήνεις ποτέ καναρίνι μαζί με παπαγαλάκι όσο και αν πιστεύεις ότι τα πάνε καλά.. Εμένα ένα καναρινάκι που είχα, έχασε το ματάκι του έτσι..☹
 
Πολυ ωραιο φαινεται κ τα πουλακια δειχνουν να το χαιρονται!
Μπραβο, συγχαρητηρια!
 
Πολυ καλο Μιλτο! Δειχνουν ευτυχισμενα! Μουδωσες και μενα ιδεες, αν και νομιζω οτι η ταιστρα που χρησιμοποιεις παραειναι βαθια για τον μικρο τυπακο! Σε λιγο θα γινει πρωταθλητης καταδυσεων ετσι που βουταει για τον επιουσιο. Καταλαβαινω (ή ετσι νομιζω) τους λογους που το κανεις αλλα..ζητησες γνωμες. Επισης ελαβα πολυ στα σοβαρα αυτο που σου ειπε η Εφη, για τα δικα μου πουλακια, νομιζω πως ειναι πολυ σωστο να παρεις οντως τα μετρα σου και συ! Πες μας σε παρακαλω για την ποτιστρα, αναγκαζεσε καθε φορα να αλλαζεις δεματικα ή χρησιμοποιεις αλλη τακτικη;:)
 
Πολυ καλο Μιλτο! Δειχνουν ευτυχισμενα! Μουδωσες και μενα ιδεες, αν και νομιζω οτι η ταιστρα που χρησιμοποιεις παραειναι βαθια για τον μικρο τυπακο! Σε λιγο θα γινει πρωταθλητης καταδυσεων ετσι που βουταει για τον επιουσιο. Καταλαβαινω (ή ετσι νομιζω) τους λογους που το κανεις αλλα..ζητησες γνωμες. Επισης ελαβα πολυ στα σοβαρα αυτο που σου ειπε η Εφη, για τα δικα μου πουλακια, νομιζω πως ειναι πολυ σωστο να παρεις οντως τα μετρα σου και συ! Πες μας σε παρακαλω για την ποτιστρα, αναγκαζεσε καθε φορα να αλλαζεις δεματικα ή χρησιμοποιεις αλλη τακτικη;:)
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια... Όχι φίλε δεν χρειάζεται κάθε φορά να αλλάξω δεματικά απλώς έχω κάνει με δύο δεματικά μια "θηλειά" που να χωράει ίσα-ίσα την ποτίστρα και αυτή την θηλειά την κρατάω με άλλο δεματικό γύρω απ'τον κορμό... Όταν θέλω να βάλω την ποτίστρα την βάζω μέσα στη θηλειά και καθώς φαρδαίνει η ποτίστρα από πάνω προς τα κάτω σφηνώνει... Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ... Το ίδιο κάνω και με ένα κίτρινο μπολάκι που φαίνεται σε μερικές φωτογραφίες που το έχω για να βάζω μέσα κάνα φρούτο, αυγοτροφή κτλ...
 
Μιλτο μπραβο, βλεπω οτι εκτος απο τα ψαρια εισαι και πολυ καλος
και με τα πουλια.
 
Μιλτο μπραβο, βλεπω οτι εκτος απο τα ψαρια εισαι και πολυ καλος
και με τα πουλια.
Ευχαριστώ πολύ φίλε Σταύρο... Απλά προσπαθώ να προσφέρω στα ζωάκια μου ότι καλύτερο μπορώ, γιατί το αξίζουν πιστεύω...
 
:D! Οκ καταλαβα καλη δουλεια. Για την ταιστρα κανενα σχολιο;
Φίλε η ταϊστρα αυτή μου αρέσει γενικά και γι' αυτό την έβαλα... Δεν έβαλα βαθειά ταϊστρα για να μην πετάνε σποράκια κτλ έξω, αυτό δε με πειράζει γιατί -όπως φαίνεται σε μερικές φωτογραφίες- στρώνω εφημερίδες από κάτω και τις πετάω μετά το βράδυ όταν τα βάλω πίσω στο κλουβί... Απλώς μου αρέσουν οι ανοιχτές ταϊστρες και έτυχε κι έβαλα αυτήν, αλλά έχω και μια πιο ρηχή αν δω ότι δυσκολεύονται... Πάντως δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο ζήτημα γιατί και στο κλουβί τους έχω μία ακριβώς ίδια... Απλά στις φωτογραφίες έχει λίγο φαγητό μέσα και γι' αυτό χρειαζόταν να σκύβουν τόσο μέσα... 😀

Ααα, τέλος θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια και το ενδιαφέρον σας... Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία πολύ ευχαρίστως να δώσω... Παρατηρήσεις και σχόλια φυσικά αποδεκτά...
 
Back
Top