Ασθένειες Σας φαίνεται φυσιολογική η αμάρα του budgie μου;

Να σας πω την αλήθεια δεν το πρόσεξα , αλλά τράβηξα αυτή , δυστυχώς δεν μπόρεσα καλύτερη διότι είναι έξω από το κλουβί και παίζει IMG_20221106_104204.webp
 
Τώρα τον έπιασα και έβγαλα μια καλύτερη , επίσης θα βγάλω και μια και χωρίς φως .IMG_20221106_134856.jpg
[automerge]1667735788[/automerge]
16677356797601534059208546719716.webp
 
Ειδικά στην πρώτη φωτογραφία μοιάζει να έχει πρόπτωση κλοάκης. Σε κάθε περίπτωση λερωμένη αμαρα σημαίνει ασθένεια εκτός κι αν μιλάμε για πολύ νεαρό πτηνό, οπότε καλό θα ήταν να το δει πτηνίατρος. Καλά αποτελεσματα!
 
Ειδικά στην πρώτη φωτογραφία μοιάζει να έχει πρόπτωση κλοάκης
@PanosBruno , στην πρώτη φωτο το πουλί είναι βρεγμένο, έτσι δεν είναι; Διότι τα πούπουλά του συγκριτικά με τις άλλες φωτό φαίνονται διαφορετικά.
 
@PanosBruno , στην πρώτη φωτο το πουλί είναι βρεγμένο, έτσι δεν είναι; Διότι τα πούπουλά του συγκριτικά με τις άλλες φωτό φαίνονται διαφορετικά.
Λέει είναι μετά το μπάνιο

Αν εξαιρέσω την πρώτη φωτογραφία που φαίνεται πιο κόκκινη οι άλλες μου φαίνονται φυσιολογικά 🤷🏼‍♀️. Αλλά μετά το μπάνιο δεν μπορείς να κρίνεις
 
Λέει είναι μετά το μπάνιο

Αν εξαιρέσω την πρώτη φωτογραφία που φαίνεται πιο κόκκινη οι άλλες μου φαίνονται φυσιολογικά 🤷🏼‍♀️. Αλλά μετά το μπάνιο δεν μπορείς να κρίνεις
Ναι Μένια, σε αυτό κι ο ίδιος ήθελα να καταλήξω στο προηγούμενο μήνυμά μου, αλλά ας περιμένουμε την απάντηση του φροντιστή.
 
@ianos θα σας απαντήσω, το πτηνό είναι νέο σε ηλικία θέλω να σκεφτείτε ότι σήμερα ξεκίνησε η πρώτη πτεροριας του πτηνού , γενικά με το συγκεκριμένο είχα αντιμετώπιση και άλλα προβλήματα στο παρελθόν αλλά λύθηκαν από μόνα τους γιατί ο πτηνιατρος που τον βλέπει μου έχει πει να μην του δίνω κάποιες τροφές που σε αυτές υπάρχουν θρεπτικά(αγγούρι , καρότο, και γενικα δεν του πολύ άρεσε η ιδέα να του βάζω φρούτα που τον ρώτησα ) συστατικά , η συμπεριφορά του είναι καλή όσες φορές τον έχω δει να κοιμάται κοιμάται φυσιολογικά , υπόθετο έχει στρεσαριστει από την περίοδο της πτεροριας γτ γενικά έχει νεύρα με εμένα με το άλλο παπαγαλικη είναι μια χαρά
 
@PanosBruno πειραματικά θα τον αφήσω 2 μέρες χωρίς μπάνιο να δω σε τι κατάσταση θα είναι η αμαρα τ
 
γενικά με το συγκεκριμένο είχα αντιμετώπιση και άλλα προβλήματα στο παρελθόν αλλά λύθηκαν από μόνα τους γιατί ο πτηνιατρος που τον βλέπει μου έχει πει να μην του δίνω κάποιες τροφές που σε αυτές υπάρχουν θρεπτικά(αγγούρι , καρότο, και γενικα δεν του πολύ άρεσε η ιδέα να του βάζω φρούτα
Τα προβλήματα υγείας που μπορεί να υπάρχουν σε ένα πουλάκι δεν λύνονται από μόνα τους.
Χρειάζεται σωστή διάγνωση και κατάλληλη θεραπευτική αγωγή.
Εάν ο γιατρός πιστεύει ότι η λύση είναι να σταματήσεις να δίνεις φρούτα και λαχανικά, νομίζω ότι η δική μου άποψη ότι πρέπει να γίνουν μικροσκοπικές και μικροβιολογικές εξετάσεις των περιττώματων για την ανίχνευση κάποιας ασθένειας δεν έχει καμία σημασία.
 
Ναι, αλλά δεν γίνεται να ρωτώ και να λαμβάνω σαν απάντηση για το νεαρό της ηλικίας και ότι είπε ο κτηνίατρος να μην τρώει δεν ξέρω κι εγώ τι.
 
@ianos η απάντηση είναι ναι, απλά το συγκεκριμένο είχε πρόβλημα με το εντερικό του σύστημα , είπα να το αναφέρω
 
είναι βρεγμένο
@ianos
[automerge]1667999212[/automerge]
@Tony Forpus
αγωγή δεν πηρέ απλά μου είπε να περνώ μια ποιο θρεπτική τροφή και τόνισε πως πρέπει να είναι συσκευασμένη + να τους δίνω βραστό και πολύ καλά διαλυμένο αυγό τέλος τον άφησα 3 μέρες χωρίς να του κάνω μπάνιο και τώρα είδαν την αμάρα του είναι πεντακάθαρη μάλλον θα έβγαλα γρήγορο συμπέρασμα . Διότι τα πούπουλα της αμάρας του είναι ανοιχτό λευκό και το φως του σπιτιού που έχω είναι με κίτρινο , υποθέτω λόγο του φωτός της λάμπας μου δημιούργησε ψευδαίσθηση .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top