Γενικά Σεισμος και καναρινι

lancashire

PB Member
Εγγραφή
28 Νοε 2007
Μηνύματα
566
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους
κουνηθηκαμε λιγο σημερα και ελπιζω ολοι να ειστε μια χαρα χωρις προβληματα.
Με αφορμη το πρωινο ξυπνημα να κανω μια ερωτηση
εχει παρατηρησει κανεις παραξενη συμπεριφορα των πουλιων πριν την εκδηλωση καποιου σεισμου;

ακουγεται οτι πολλα ζωα και ιδιως τα πτηνα εχουν καποιες ιδιαιτερες συμπεριφορες
Predicting Earthquakes

http://news.nationalgeographic.com/news/2003/11/1111_031111_earthquakeanimals_2.html Can Animals Sense Earthquakes

δεν βρηκα κατι καλυτερο στο διαδυκτιο

και τα καναρινια μου, μου φανηκαν νορμαλ εχτες το βραδυ

ΜΦΧ
Πανος
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αν ακους πουλια να κελαϊσανε την νυχτα και δεν πρεπει, αν πετανε πουλια την νυχτα που δεν πρεπει τοτε κατι συμβαινει, τα σκυλια εχτες τα δικα μου λυσσαξανε πανο εγω δεν καταλαβα απολυτως τιποτα σαν βοδι κοιμομουν
 
Δεν ξερω αν το καταλαβαινουν πιο μπροστα αλλα σημερα το πρωι εγινε τοσος πανικος και φασαρια απο ολα τα πουλια που πεταχτηκα απο το κρεβατικαι παρολου που ειχα αναψει φωτα και τους μιλουσα δεν μπορουσα για λιγη ωρα να τα ηρεμισω. Δεν καταλαβα στην αρχη τι εγινε μετα το ακουσα. Τρομαρα που πηραν τα κακομοιρα σαν να ηταν δεκα γατες και αλλες τοσες κουκουβαγιες εξω απο τα κλουβια.
 
Εμένα ο δικός μου ο African Grey είναι ο καλύτερος σεισμογράφος σε ζωντανό.
Αποδεδειγμένα από 3,5 Rixter και πάνω τον αντιλαμβάνεται. Πέφτει από το κλαδάκι του κάποια δευτερόλεπτα πριν.
 
Εμένα πάντως δεν έπαθαν τίποτα, μπορώ να πω πως τραγουδάγανε και πιο δυνατά όλη την υπόλοιπη μέρα :)
 
Νομίζω, ότι τα πτηνά έχουν προαισθηση των φαινομένων...
 
Σεισμός και καναρίνι

Σεισμός και πτηνά:
Στον τελευταίο μικρό σεισμό της Θεσσαλονίκης το 2007 λίγο πριν τα Χριστούγεννα αυτό που παρατήρησα ήταν πως τα παπαγαλάκια μου είχαν καθίσει στον πάτο του κλουβιού, ενώ στον μεγάλο σεισμό της Κοζάνης στις 13 Μαΐου 1995 μεγέθους 6.6 R τα καναρίνι μας (μας άφησε το 2001) έκανε ακριβώς το αντίθετο. Είχε τρελαθεί αλλά εμείς δεν δώσαμε σημασία. Αυτά από εμένα.

P.S Από Κοζάνη είμαι αλλά σπουδάζω Θεσσαλονίκη.
 
Τωρα το βραδυ κουνησε παλι δυνατα (6,1) αλλα χωρις υποκοφο βουητο, τα πουλια ουτε που εδωσαν σημασια. Μηπως τους φοβιζει ο υποκωφος θορυβος του σεισμου μαζι με την καθετη δονηση. Παντως διαπιστωσα οτι δεν αντιδρουν το ιδιο σε ολους τους σεισμους.
 
Το 95 που έγινε ο σεισμός στο Αίγιο, ήμουν στην Κόρινθο. Το καναρίνι που είχα όλο το βράδυ έκανε σαν τρελό. Εγώ δεν το έδωσα σημασία. Μετά το κατάλαβα οτι το είχε προαισθανθεί.
 
Η δικία μου ιστορία...
είχα περιστερώνα 10 χρόνια, 85 περιστέρια κάθε μέρα με το χάραμα έβγαιναν έκαναν την βόλτα τους και προσγειώνονταν για να τα ταϊσω.

Την ημέρα του σεισμού της Κοζάνης, πήγα γύρω στις 8 το πρωί να ανοίξω τον περιστερώνα για να βγούνε έξω.
Γεμάτος έκπληξη είδα οτι, ούτε ένα δεν κουνήθηκε από τη θέση του!
Λέω κάτι θα έπαθαν είναι άρρωστα... Τρέχω γεμίζω τις ταίστρες με νερό φουλ βιταμίνες...
πέρνω σταρι καλαμπόκι και λίγο ψωμί και αρχίζω τα βάζω έξω από την πόρτα στον μπαξέ...
Δεν κουνήθηκε φτερό!(ουτε καν οι μάνες για να ταίσουν τα μικρά)
Βρε γ... λέω τα τρόμαξε καμιά αλεπού! Δεν εξηγείται αλλιώς!
ψάχνω να βρώ μήπως έφαγε κανένα... Τίποτα όλα άθικτα!

Καταλαβαίνετε τι πλάκα έπαθα με το να τα βλέπω όλο το πρωί να είναι κρυμμένα μέσα και να μη σκάνε μύτη ούτε για φαί. Μετά απο ώρες σείστηκε ο τόπος.

Χωρίς υπερβολές, εκείνη τη μέρα έμειναν νηστικά, την άλλη μέρα βγήκαν απο τον περιστερώνα!
 
και εμενα τα πουλιά μου ήταν ανησυχα λίγα λεπτα πριν το σεισμο!
 
Otan egeine seismos sto Leonidio...to kanarinaki den mou edikse tipota parakseno, alla o Cockatil mou apo sok exase ola ta poupoula se aristero ftero... Eixame kai aima... po-po...tromakse... san xazos petakse sto klouvi... Tora eimaste entaksi... :)
 
αυτη τη στιγμη παιδια στη ναυπακτο νιωσαμε ενα πολυ δυνατο σεισμο!
φανταζομαι θα τον νιωσατε κ αλλου!

τελος παντων! Ελπιζω να ειναι ολα ενταξει!

αυτο που εχω να πω ειναι οτι απο το πρωι σημαρα τα πουλια κ ι ιδιως το θηλυκο Lovebird ηταν πολυ ανησυχα! Διαρκως τσιριζε!
μπορει να ηταν κ συμπτωση! Μπορει κ προαισθημα!
απλες σκεψεις κανω...
 
... Πάντως τα δικά μου ήταν τελείως αδιάφορα...

εύχομαι όμως να μην έχουμε συχνά την ευκαιρία να παρατηρούμε αν τα καναρινια μας τρομάζουν ή όχι γιατί αρκετές οι καταστροφές μέχρι στιγμής...☹
 
Η δικια μου εμπειρια ειναι απο τον σεισμο στα γρεβενα, θυμαμε ο σκυλος γαβγιζε ασταματητα! Εχω ακουσει οτι γενικος τα ζωα αντιλαμβανοντε τον σεισμο! Σημασια εχει να μην γεινονται τετοια περιστατικα στον κοσμο, γιατι αμα δεν το ζησεις δεν μπορεις να καταλαβεις τι περναει ο κοσμακης!
 
Δεν ξερω ποσοι τον καταλαβατε η το πληροφορηθηκατε παντως ο Φοιβος στις 5 το πρωι καταλαβε το σεισμο που εγινε στο Αργος. Ειτε επεσε (δεν το πιστευω και πολυ διοτι δεν κουνησε τοσο) η πεταξε απο το κλαδι που κοιμοτανε και αρχισε να χτυπαει τα καγκελα και να στριφογυριζει ασταματητα μεσα στο κλουβι του. Τον ακουσε ο πατερας μου και σηκωθηκε να τον ηρεμησει, δεν σταματησε οταν του αναψε απλα το φως παρα μονο οταν ξεσκεπασε το κλουβι του και του μιλησε γαι λιγο. Επειτα αφου ειχε ξυπνησει ο πατερας μου ανοιξε την τηλεοραση και ακουσε για το σεισμο! 😱

Υ. Γ οριστε και ενα λινκ της ειδησης... news.pathfinder.gr/greece/news/482740.html
 
Κι εμένα τα ίδια έκαναν τα κοκατίλ μου, μάλιστα δεν ξέρω από τι ξύπνησα, από το κούνημα ή από τα πεταρίσματα μέσα στο κλουβί τους καθ'όλη τη διάρκεια του σεισμού.. Σηκώθηκα κι εγώ να τους χαλαρώσω... Καλά μέχρι τον Βόλο έγινε αισθητός ο σεισμός; Εντυπωσιακό.
 
Back
Top