Γενικά Σεισμός χθες βράδυ και νυχτερινός πανικός

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Χθες βραδυ κι ενω δεν ειχαμε πολυ ωρα που ξαπλωσαμε να κοιμηθουμε ακουσα φτεροκοπηματα στο δωματιο των πουλιων, περιπου 1 η ωρα ηταν οταν κοιταξα το ρολοι. Σηκωθηκα και η Μπεττυ ηταν εντρομη με την ουρα ανοιχτη σαν βενταλια και τις κορες διεσταλμενες, να με κοιταζει γατζωμενη στα καγκελα του κλουβιου. Κανονικα κοιμαται κολλητα διπλα στον Μπαρνι. Αναψα τα φωτα της μιλησα για την ηρεμησω, τη χαιδεψα λιγο και ξαναγυρισα στο κρεβατι. Δεν περασαν 5 λεπτα και ξανα τα ιδια. Αυτη τη φορα αργησε περισσοτερο να ηρεμησει κι απο την ταραχη της τρομαξε κι ο Μπαρνι. Τους εβγαλα και τους 2 απο το κλουβι και τους κρατησα λιγη ωρα και μιλουσαμε. Δεν καταλαβα οτι ειχε γινει σεισμος μιας και δεν ενιωσα το κουνημα. Προσπαθουσα να καταλαβω τι συνεβη αφου τα πουλια μου απο τη μερα που γεννηθηκαν δεν τρομαξαν ουτε ενα βραδυ και κοιμουνται σε σχεδον πληρες σκοταδι. Εχουν μονο ενα πολυ μικρο φωτακι που αναβει απο το σκουπακι σε μια γωνια του δωματιου τους. Θυμηθηκα τοτε πριν μερικα χρονια που ειχα ξυπνησει παλι απο τα φτεροκοπηματα της Φοιβης μεσα στο βραδυ λογω σεισμου. Αλλα τοτε τον ειχα νιωσει, χθες δεν καταλαβα τι συνεβη μεχρι που το διαβασα σημερα το πρωι στο ιντερνετ.
 
Στον σεισμός που είναι γίνει πριν λίγους μήνες στο Βόρειο Αιγαίο και ήταν αισθητός σχεδόν σε όλη την Ελλάδα, ο δικός μου ΧΑΛΑΡΟΣ! Κουνιόντουσαν τα φωτιστικά και χαμπάρι... Τελικά, μόνο ο δικός μου κοιμάται όρθιος ρε... Εμένα και το σπίτι να πέσει "γεια σου Larry και που σαι αγόρι μου" θα λέει...
 
Τελικά, μόνο ο δικός μου κοιμάται όρθιος ρε... Εμένα και το σπίτι να πέσει "γεια σου Larry και που σαι αγόρι μου" θα λέει...

Αν σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα με το θέμα, ο Φίφης με χτυπημένο πόδι και στηριζόμενος στο ένα ούτε πούπουλο δεν κούνησε.

33 νοματαίοι, μόνο εγώ κατάλαβα τι γινόταν. 1 παπαγαλάκι, 13 καναρίνια, 1 σκύλος και 18 ψάρια (αυτά τι νόμιζαν ότι κουνάγαν φραπέ) 😛
 
😀 να σαι καλά με έκανες και γέλασα. Καλά ρε σι, ούτε ο σκύλος το λαγωνικό? Να το ψάξεις 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: mxpf20
Και τα δικα μου τα 2 σκυλια κοιμονταν του καλου καιρου, ξυπνησαν επειδη σηκωθηκα κι αναψα τα φωτα για να δω τα πουλια. 🙄
 
εδω χτες το βραδυ ξερω κατι ανθρωπους που καναν φτερουγισματα και κατεβηκαν 2-2 τα σκαλια απο το ρετιρε,το πουλι δε θα εκανε...
😀.
παιδια νυχτερινο φωτακι οπωσδηποτε για τετοια φαινομενα, ειδικα την περιοδο της αναπαραγωγης!
 
εδω χτες το βραδυ ξερω κατι ανθρωπους που καναν φτερουγισματα και κατεβηκαν 2-2 τα σκαλια απο το ρετιρε,το πουλι δε θα εκανε...
Γελάω με την εικόνα που περιγράφεις 😀 .. Έξυπνο!
 
Χθες βραδυ κι ενω δεν ειχαμε πολυ ωρα που ξαπλωσαμε να κοιμηθουμε ακουσα φτεροκοπηματα στο δωματιο των πουλιων, περιπου 1 η ωρα ηταν οταν κοιταξα το ρολοι. Σηκωθηκα και η Μπεττυ ηταν εντρομη με την ουρα ανοιχτη σαν βενταλια και τις κορες διεσταλμενες, να με κοιταζει γατζωμενη στα καγκελα του κλουβιου. Κανονικα κοιμαται κολλητα διπλα στον Μπαρνι. Αναψα τα φωτα της μιλησα για την ηρεμησω, τη χαιδεψα λιγο και ξαναγυρισα στο κρεβατι. Δεν περασαν 5 λεπτα και ξανα τα ιδια. Αυτη τη φορα αργησε περισσοτερο να ηρεμησει κι απο την ταραχη της τρομαξε κι ο Μπαρνι. Τους εβγαλα και τους 2 απο το κλουβι και τους κρατησα λιγη ωρα και μιλουσαμε. Δεν καταλαβα οτι ειχε γινει σεισμος μιας και δεν ενιωσα το κουνημα. Προσπαθουσα να καταλαβω τι συνεβη αφου τα πουλια μου απο τη μερα που γεννηθηκαν δεν τρομαξαν ουτε ενα βραδυ και κοιμουνται σε σχεδον πληρες σκοταδι. Εχουν μονο ενα πολυ μικρο φωτακι που αναβει απο το σκουπακι σε μια γωνια του δωματιου τους. Θυμηθηκα τοτε πριν μερικα χρονια που ειχα ξυπνησει παλι απο τα φτεροκοπηματα της Φοιβης μεσα στο βραδυ λογω σεισμου. Αλλα τοτε τον ειχα νιωσει, χθες δεν καταλαβα τι συνεβη μεχρι που το διαβασα σημερα το πρωι στο ιντερνετ.

Αυτό το διάβασες; https://community.petbirds.gr/threads/Η-αντιδραση-των-ζωων-πριν-απο-το-σεισμο.21077/#post-230212
Τα ίδια έπαθα και εγώ εχτές με τα gouldians!
 
Πάντως Ανέστη διαπιστώνω οι γυναίκες τον πιάνουν τον σεισμό. Ευτυχώς δεν τον κατάλαβα εγώ.
 
Πάντως Ανέστη διαπιστώνω οι γυναίκες τον πιάνουν τον σεισμό. Ευτυχώς δεν τον κατάλαβα εγώ.

Αυτή είναι μια ευχάριστη διαπίστωση σχετικά με το σχόλιo που έκανε ο Ανέστης σε άλλο ποστ για τον larry σε larra :) 😉
 
Αυτή είναι μια ευχάριστη διαπίστωση σχετικά με το σχόλιo που έκανε ο Ανέστης σε άλλο ποστ για τον larry σε larra :)

Υποθεση θα την χαρακτηριζα, οχι διαπιστωση. Εγραψα συγκεκριμενα για προαισθημα που σημαινει οτι πολυ πιθανον και να ειναι λαθος. 😉 Και για την Μπεττυ μου απο οταν γεννηθηκε ηξερα μεσα μου οτι προκειται για κοριτσακι οπως πιστευα το αντιθετο για τον Μπαρνι. Αλλα αυτα τα πουλια τα ζουσα απο κοντα καθε μερα κι εκρινα αλλιως, οχι απλως απο μερικες φωτογραφιες. :)
 
Back
Top