Σεμινάρια Σεμινάριο ΑΛΟΠ: Διατροφή και διαχείριση καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
  • Ετικέτες Ετικέτες
    αλοπ
Απο έναν καταξιωμένο εκτροφέα του πανέμορφου αυτού πουλιού με τις πολλές ποικιλίες και μεταλλάξεις. Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλους.

Το σεμινάριο για τη διατροφή και διαχείριση καρδερίνας θα γίνει την Κυριακή στις 10:30 το πρωί στα γραφεία της ΑΛΟΠ, Βλαστού και Κοκκινάκη, στον άγιο Ελευθέριο Αθήνα. Εισηγητής, Γιάννης Τσακός.

 

Συνημμένα

  • lolp.webp
    lolp.webp
    53,4 KB · Προβολές: 37
.. Κάποιος θα το γράψει στο video και θα το ανεβάσει στο φόρουμ, πιστεύω,Σταμάτη..
 
Δύσκολο να είμαι λόγω κάποιας υποχρέωσης.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την εκτροφή της καρδερίνας, έστω και μελλοντικά,
ας προσπαθήσει να μην το χάσει.
Έχω παρευρεθεί σε παρόμοια εκδήλωση πριν καιρό με τον ίδιο εισηγητή
και αξίζει τον κόπο. Πέρα από την αξία του σαν εκτροφέας, "το έχει" και σαν ομιλητής.

...Αρχίζω να σκέφτομαι πως θα την κάνω κοπάνα από την υποχρέωση που έχω.:D
 
Έχω παρευρεθεί σε παρόμοια εκδήλωση πριν καιρό με τον ίδιο εισηγητή και αξίζει τον κόπο. Πέρα από την αξία του σαν εκτροφέας, "το έχει" και σαν ομιλητής.

Πραγματικά, ο συγκεκριμένος εκτροφέας σου απαντάει σε οποιαδήποτε απορία σου!
Έχω και εγώ παρακολούθηση σεμινάριο του
 
κε Μάκη @mgerom ευχαριστούμε για την ενημέρωση των διαφόρων δράσεων που λαμβάνουν χώρα με σχέση την ορνιθοκουλτούρα και μας δίδεται η ευκαιρία να τις παρακολουθήσουμε.
Το σημερινό σεμινάριο ήταν πολύ διαφωτιστικό και σε γενικές γραμμές αναφέρθηκαν:
- διαχείριση χώρου (φωτισμός, αερισμός, συνθήκες υγιεινής)
- πλεονεκτήματα προσφοράς χώματος (πλούσιο σε μέταλλα και ιχνοστοιχεία) και πηλού (!) στα πτηνά μας (απορροφά τις τοξίνες και συμβάλει στην αποβολή του στρες)
- διατροφή (σημαντική η προσφορά ημιώριμων σπόρων - όχι υπερβολές με τους σπόρους του προσφερόμενου μίγματος) και ο ρόλος των συμπληρωμάτων τροφής (με μέτρο... συμπληρώματα είναι :) )
- ασθένειες, φάρμακα, πρόληψη και αντιμετώπιση (εκτροφείς του εξωτερικού δίνουν esb3 για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα, ακόμη και 2 χρόνια συνεχούς χρήσης!).

Δυστυχώς δεν κράτησα σημειώσεις... Ελπίζω κάποιοι από τους παρόντες να παραθέσουν περισσότερες πληροφορίες...

Να ευχαριστήσω και δημόσια τον κ. Γιάννη Τσακό για την προθυμία του να μας δώσει πολύτιμες συμβουλές και να ακούσει τις απορίες μας, καθώς και την ΑΛΟΠ που είναι ανοιχτή προς όλους σε τέτοιες δράσεις.

Υ. Γ. Τα θέματα των ποικιλιών και μεταλλάξεων θα συζητηθούν σε νέα συνάντηση το νέο έτος.
 
Πολλές επιτυχίες σε όλους σας και να γίνεστε περισσότεροι.
Αυτοί οι εκτροφείς είναι η ελπίδα μας να σταματήσει η παράλογη αιχμαλωσία των άγριων ωδικών πτηνών στην χώρα μας.
Οι θερμές ειλικρινείς ευχές όλων μας για κάθε επιτυχία στην προσπάθειά τους!
 
Back
Top