Σεμινάρια Σεμινάριο "Παθολογία Πτηνών" από τον Gino Conzo - ΛΟΧ

Ο σύλλογος Λ. Ο.Χ. (ΛΕΣΧΗ ΟΡΝΙΘΟΛΟΓΙΑΣ ΧΑΝΙΩΝ) σε συνεργασία με την Ε.Α. Κ. και την Κ. Ε. Π. ΠΕ. ΔΗΧ.-ΚΑΜ διοργανώνουν σεμινάριο στα Χανιά στις 8-2-2014 με θέμα ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΠΤΗΝΩΝ – ΠΡΟΛΗΨΗ.
Εισηγητής θα είναι ο Ιταλός GINO CONZO Πτηνίατρος επίσημος κτηνίατρος της FOI (ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΟΡΝΙΘΟΛΟΓΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ) !

Το σεμινάριο θα ξεκινήσει στης 9"00 το πρωί και θα τελειώσει στης 15"00 το μεσημέρι!
Ο σύλλογος μας ΠΟΚ Ηρακλείου θα δώσει το παρόν στην μεγάλη αυτή εκδήλωση!
 
Κάτι άκουσα... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια... "απαγορεύονται η κάμερες για την καταγραφή του Σεμιναρίου" !

Να ευχηθώ να μην ισχύει κάτι τέτοιο! Κάμερα... Τρίποδο... μπαταρίες... Φορτιστές... Θα είναι σε ετοιμότητα! :D

Εγερτήριο στης 6 το πρωί... Περνάω και παίρνω +2 φίλους και μέλη του ΠΟΚ με το αυτοκίνητο μου, ώστε να είμαστε στην ώρα μας εκεί ! 😉
 
Κοιτάξτε οι ερωτήσεις να είναι εύστοχες, ώστε να πάρουμε απαντήσεις και όσοι δεν θα είμαστε εκεί..
Μερικές δικές μου :
Προληπτική αγωγή με φάρμακα (κυρίως για τα ιθαγενή), με βότανα η συνδυαστικά;... Αν προτείνει με φάρμακα ποιά είναι αυτά και σε τι διάρκεια-δοσολογία;
Πόσο συχνά συναντάει ιθαγενή με τριχομονάδες (ιδίως άγρια) και τι προτείνει;
Υπάρχουν νέα δεδομένα για τη μαύρη τελεία η συνεχίζουμε είτε προληπτικά είτε θεραπευτικά με tylan;
Εκτός από τα κοκκίδια, ποιά ασθένεια προσβάλλει στατιστικά περισσότερο τα ιθαγενή;
 
Kάτι θυμόμουν, αλλά το επανέφερες...
Το ίδιο σεμινάριο πραγματοποιείται για τους Αθηναίους από Ε.Α. Κ και Π. Σ. Ε. Π. Π και με τον ίδιο ομιλητή, στις 9/02 (Κυριακή) στο METROPOLITAN HOTEL (Λ. Συγγρού 385) με έναρξη 9.30 και λήξη 16.00.. Αξίζει τον κόπο για όσους μπορούν.
 
Επιστροφή από το σεμινάριο πτηνοπαθολογίας που έλαβε χώρα στα Χανιά σήμερα! Παροτρύνω τους φίλους στο χόμπι μας να σπεύσουν να το παρακολουθήσουν αύριο στην Αθήνα όπως σωστά λέει ο Νίκος!
 
Μερικά slides από το χτεσινό σεμινάριο!

Θα σας εξηγήσω με λίγα λόγια τη βλέπουμε στην κάθε φώτο μόλις τελειώσω με την επεξεργασία των βίντεο (3 ώρες).

1-seminario-lox.jpg
2-seminario-lox.jpg
3-seminario-lox.jpg
4-seminario-lox.jpg
5-seminario-lox.jpg
6-seminario-lox.jpg

1-p.webp
2-p.webp
3-p.webp
4-p.webp
5-p.webp
6-p.webp


Εδώ πρέπει να σταθούμε όλοι κοπέλια!

Δεν κάνουμε πρόληψη ποτέ μα ποτέ με φάρμακα! Για πολλούς από εμάς ακούγετε. Γελοίο αλλά πρέπει να το χωνέψουμε!

7-p.webp
8-p.webp


ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΤΑΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑ !

9-p.webp
10-p.webp
11-p.webp
12-p.webp
13-p.webp
 
Πω πω Αλέξανδρε σ ευχαριστούμε τόσο πολύ! Από τις φώτο και μόνο που βλέπω πρέπει να έμαθες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Και πάρα πολύ σημαντικά! Να σαι καλα!
 
Την τύφλα μου έμαθα Αλίκη! 😀 πλάκα κάνω :D

Παιδιά ήταν τόσα πολλά αυτά που μας είπε και που μας ανάλυσε, που πρέπει να κάτσω να δω τα βίντεο ξανά & ξανά & ξανά !

Για τον φίλο μου τον Νίκο (@PAIANAS ) παραθέτω της απαντήσεις στα ερωτήματά του!

Προληπτική αγωγή με φάρμακα (κυρίως για τα ιθαγενή), με βότανα η συνδυαστικά;... Αν προτείνει με φάρμακα ποιά είναι αυτά και σε τι διάρκεια-δοσολογία;

Ποτέ με φάρμακα και μονάχα με βότανα (είναι υπέρ της βοτανοθεραπείας μακράν ο Γκόνζο) ! Οπως δεν παίρνουμε εμείς οι άνθρωποι προληπτικά φάρμακα, έτσι δεν πρέπει να παίρνουν και τα πουλιά ! (... Κάτι μας είπες τώρα βρε Γκόνζο, θα του πείτε), ΝΑΙ... αλλά αυτή είναι η αλήθεια!
Μονάχα αν δούμε ότι κάποιο πουλί έχει πρόβλημα τότε και μόνο τότε δίνουμε σε αυτό απομακρύνοντας το από τα άλλα!
Είπε για φάρμακα (ESB3 - BAYCOX 2.5 - BAYTRIL - TYLAN k.a.) καθώς και της ακριβές δοσολογίες που θα αναλύσουμε κάποια στιγμή !


Πόσο συχνά συναντάει ιθαγενή με τριχομονάδες (ιδίως άγρια) και τι προτείνει;

Πάρα πολύ σπάνια! Αν και εφόσον... Δίνουμε "Metronidazole" - Flagyl (1 κάψουλα στο λίτρο των 250 για 5 μέρες συνεχόμενα)


Υπάρχουν νέα δεδομένα για τη μαύρη τελεία η συνεχίζουμε είτε προληπτικά είτε θεραπευτικά με tylan;

Εδώ θα πρέπει να ψάξω στα βίντεο να θυμηθώ τη ακριβώς είπε! Το μόνο που θυμάμαι έτσι αμυδρά είναι ότι παρουσιάζεται στην χολυδόχο κύστη και ότι μόνο μετά από την ανάλογη εξέταση περνάμε σε θεραπεία με ένα φάρμακο ευρέου φάσματος; Θα το ψάξω!

Εκτός από τα κοκκίδια, ποιά ασθένεια προσβάλλει στατιστικά περισσότερο τα ιθαγενή;

Δεν κατάφερα να ρωτήσω!


Εν αναμονή περισσότερων !

Κεντρικό δελτίο ειδήσεων της Νέας Τηλεόρασης

Στο 0"47 η αφεντομουτσουνάρα μου να προσπαθεί να τακτοποιήσει της σημειώσεις του στο τετράδιο... :D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
χα χα σε είχαμε βάλει στην πρίζα να είσαι καλός μαθητής :)
 
Λόγο του ότι έχω δεχθεί πάρα πολλά μηνύματα από παντού για την προβολή του Σεμινάριου να πω ότι προς το παρόν έχω... "απαγορευτικό" ! Αμέσως μετά την επιστροφή μου από τα Χανιά, δέχτηκα τηλ. Να μην ανεβάσω υλικό...
Ωστόσο, σήμερα ίσως και αύριο περιμένω κάποια τηλ. Για να λυθεί το πρόβλημα και αν όλα πάνε καλά θα αρχίσω να ανεβάζω στο youtube !

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top