Γενικά Σεμινάριο περί παθολογίας της καρδερίνας

Tony Forpus

PB Supporter
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
12.056
Πόλη
Athens West side
Το Σάββατο 9/2/2019 και ώρα 15.00, διοργανώνεται στο ΚΥΒΕ Περιστερίου Αττικής (Εθνάρχου Μακαρίου 1, είσοδος απο Λένορμαν) σεμινάριο με τίτλο:

"Συστηματική Εκτροφή Καρδερίνας:Πτηνοπαθολογία και Αντιμετώπιση των Συχνότερων Ασθενειών"

Ομιλητής είναι ο Peter Coutteel και special guest οι Eddy Rimaux και Henri Liesens.

Για δήλωση συμμετοχής πληροφορίες στο digital flyer της εκδήλωσης παρακάτω.



49852083_2117658364940238_2253647044759519232_o.webp
 
Εχει δηλωσει συμμετοχή κανεις παιδια;

Εγω θα δωσω το παρων!
Βρήκες εισιτήριο,τι άκρες αυτές;
Εγώ θέλω να μου μετρήσεις τα άτομα, να μου πεις "Μήτσο ήρθαν τόσοι #".
 
Βρήκες εισιτήριο,τι άκρες αυτές;
Εγώ θέλω να μου μετρήσεις τα άτομα, να μου πεις "Μήτσο ήρθαν τόσοι #".


Ημουν απο τους πρωτους που επικοινωνησα με την διοργανωτρια εταιρεια 😛

Θα σε ενημερωσω,θεωρω οτι λογω των ονοματων που εχουν φερει θα εχει κινηση. Για να δουμε!
 
Μητσο ηρθαν 80 ατομα.
Πάλι καλά. Είχα ακούσει οτι το σεμινάριο έκλεισε στις 40 θέσεις και μου είχε κάνει πολύ κακή εντύπωση.
Ήθελα και εγώ να πάω αλλά μου ψαλιδίσαν τα φτερά,έφαγα πόρτα την ίδια μέρα της ανακοίνωσης.
Πες μας τώρα τι είπατε. Πόσες φορές ακούστηκαν οι λέξεις ριγανέλαιο, σκορδέλαιο, εχινατσιοαπόσταγμα κα.😳
 
Η αληθεια ειναι οτι η αίθουσα γεμισε, δεν υπηρχαν κενες θεσεις!

Φαγαν πορτα και ατομα που ηρθαν χωρις προσκληση,το ειδα με τα ματια μου!
Καμία φορα δεν σκουστηκαν οσο περιεργο κι αν φαίνεται😛

Θα παραθεσω πληροφοριες αργοτερα!
 
60725

To σεμιναριο ξεκινησε με τον μυθο (?) περι του κοκκινου χρωματος της μασκας στην καρδερινα.

Ο μυθος λεει λοιπον οτι λογω του οτι η καρδερινα αρεσκεται να τραβα και να τρεφεται με αγκαθια, τραβηξε ενα αγκαθι απο το στεφανι του Χριστου και πηρε το κοκκινο χρωμα στην μασκα απο την αιμορραγια στο προσωπο Του.

Ο βασικος διαχωρισμος που εγινε ηταν στις εσωτερικες και στις εξωτερικες εκτροφες και σαν υποκατηγορια το αν το ταισμα των νεοσσων γινεται απο τις ιδιες τις καρδερινες ή απο παραμανες καναρινια και τα προβληματα που δημιουργουνται οταν χρησιμοποιουμε την λυση της παραμανας.

Οι 5 βασικες κατηγοριες ηταν οι εξης:
  1. Tεχνητος φωτισμος και σπουδαιοτητα αυτου
  2. Επιλογη γεννητορων
  3. Τροφες-Συμπληρωματα
  4. Περιβαλλον εκτροφης
  5. Ασθενειες
Σε οτι αναφορα το φωτισμο η γενικη οδηγια που δωθηκε μιλαει για φωτεινοτητα στα 5500k και οτι αποδεκτη φωτεινοτητα για τα ματια των πουλιων ειναι εκεινη που ειναι αποδεκτη και απο το ανθρωπινο ματι.

Οτι δεν ειναι αποδεκτο στο ανθρωπινο ματι δεν ειναι αποδεκτο και για τα ματια των πτηνων, με αποτελεσμα να τα κουραζει και να τα στρεσσαρει.

Εξηγηθηκε η αναγκη για UV ακτινοβολια σε οτι αναφορα την παραγωγη της βιταμινης D3 και την απορροφηση ασβεστιου.

Γενικα η ταση ειναι η αντικατασταση των λαμπτηρων φθορισμου με τα leds τα οποια εχουν μηδενικο flickering και ομαλο on/off.

Παραλληλα εχουν το πλεονεκτημα οτι μπορουν να μπουν ακομη και μεσα στα κλουβια και οτι μας δινουν την ενταση που χρειαζομαστε με την μικροτερη δυνατη καταναλωση.

Δωθηκαν οι καταλληλες τιμες της υγρασιας που πρεπει να εχει οχωρος μας οι οποιες ειναι στο 60% στο minimum και θα πρεπει κατα την περιοδο της εκκολαψης να φτανει το 80% στο maximum οπου ειναι η καλυτερη τιμη για να καταβαλει ο νεοσσος την μικροτερη δυνατη προσπαθεια ωστε να βγει απο το αυγο.

Μεγαλο ρολο σε ολο αυτο παιζει και η θερμοκρασια του χωρου και η μετρηση της πρεπει να γινεται στα ανωτερα στρωματα του εκτροφειου.

Σε οτι αναφορα την επιλογη γεννητορων, απλα ακολουθουμε την λογικη, Πρεπει να επιλεγουμε ΜΟΝΟ υγειη πτηνα αλλα και πτηνα που γνωριζουμε απο που προερχονται.

Γενικα η λογικη που αναπτυχθηκε ειναι οτι πουλια που δεν πληρουν αποδεκτα χαρακτηριστικα δεν θα πρεπει να μπαινουν καν σε διαδικασια αναπαραγωγης αλλα να απομακρυνονται απο την εκτροφη.

Μετα πηρε την σκυταλη ο ενας εκ των 2 εκτροφεων και εξηγησε την σημασια ενος ποιοτικου μειγματος και μαλακης τροφης (αυγοτροφης) καθως και την συχνοτητα προσφοραςαυγοτροφης κατα το ταισμα των νεοσσων την οποια οριοθετησε σε 5 μεριδες ημερησιως.

Και οι δυο εκτροφεις χρησιμοποιουν παραμανες για το ταισμα.

Το μεγαλυτερο προβλημα/κινδυνος στην χρηση καναρινιων ως παραμανες αφορα τις τριχομοναδες που συχνα ανιχνευονται στον οισοφαγο των καναρινιων και με αυτο τον τροπο περνα και στους νεοσσους της καρδερινας.

Επισης μεγαλο βαρος δωθηκε και στις περιπτωσεις αιμομιξίας, σε καμια περιπτωση δεν ειναι αποδεκτο.

Ο συγκεκριμενος εκτροφεας αλλαζει την διαρκεια του φωτος στα μεσα Φεβρουαριου, επιμηκυνοντας τον φωτισμο κατα 3 ωρες ακαριαια και οχι σταδιακα ανα ημερα.

Μιλωντας για την χωρα του, το Βελγιο, αυτη την εποχη εχουν ανατολη ηλιου στις 8 οποτε αυτο που κανει ειναι να θετει σε λειτουργια των φωτισμο του εκτροφειου του στις 5 και να"μεγαλωνει"την ημερα κατα 3 ωρες ωστε να επιτυχει το 15ωρο "ημερας" που ειναι και ο στοχος.

Σε οτι αναφορα το περιβαλλον εκτροφης, οι γενικες οδηγιες αφορουν στον καλο καθαρισμο και απολυμανση των σκευων καθως και ενέργειες για την αποπαρασιτωση χωρου και κλωβων.

Στο κομματι των ασθενειων θα σταθω στις 2 βασικες, την κοκκιδιωση και το megabacteria.

Aυτο που εγινε σαφες ειναι οτι στην περιπτωση της κοκκιδιωσης ειναι απαραιτητη η χρηση Baycox και στην συνεχεια η χρηση του ESB. Ο λογος που γινεται αυτο ειναι γιατι το πρωτο δεν εχει την δυνατοτητα να καταπολεμα τα υπολοιπα βακτηρια και τις λοιμωξεις που προκαλει η κοκκιδιαση περα απο τα ιδια τα κοκκιδια.

Θα πρεπει να χρησιμοποιουμε λοιπον το Βaycox ως κοκκιδιοκτονο και στην συνεχεια το ESB κοκκιδιαστατικο αλλα και ως θεραπεια για τα υπολοιπα βακτηρια που αναπτυσονται και τις φλεγμονες του εντερου.

H δοσολογια που δωθηκε ειναι η εξης:
  • Βaycox 2.5% 2ml σε ενα λιτρο νερου για 2 μερες
  • Esb για 5 μερες-2 μερες παυση -5 μερες επαναληψη
Σε οτι αναφορα τα κοκκιδια εξηγηθηκε οτι εφ'οσον δεν υπαρξει εγκαιρη αντιμετωπιση τους, προκαλουν ατοξοπλασμωση. Με απλα λογια τα κοκκιδια δεν περιοριζονται πια στα εντερα αλλα μεσω της κυκλοφοριας του αιματος μεταφερονται σε συκωτι, σπληνα, εγκεφαλο. Οι πιθανοτητες ιασης σε αυτη την περιπτωση ειναι μηδαμινες.

Το megabacteria παρουσιαστηκε ως δευτερευουσα λοιμωξη της κοκκιδιασης αλλα και αλλων ασθενειων και ερχεται ως συνεπακολουθο τους αλλα και ως συνεπικουρουμενο του ταλαιπωρημενου ανοσοποιητικου του πτηνου.

Εξηγηθηκε οτι τα φαρμακα (κτηνιατρικης χρησης) για το megabacteria κρινονται ασυμφορα και ουσιαστικα η καλυτερη μεθοδος ειναι η προφυλαξη και η καλη υγεια αλλα και υγιεινη του πτηνου για να το αποφυγουμε.

Ουσιαστικα το megabacteria προκαλει την νεκρωση των μυων του στομαχου και την διογκωση του με αποτελεσμα να μην επιτυγχανεται σωστη πεψη και ενω εχουμε κατακορυφη καταναλωση τροφης, υπαρχει κατακορυφη απωλεια βαρους.

Σε αυτα θα μεινω, καθως το υπολοιπο κομματι των τροφων και των συμπληρωματων ειναι στην ευχερια του καθενος.

Στο συγκεκριμενο σεμιναριο παρουσιαστηκαν καποια ενδιαφεροντα προιοντα που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα.

Στους συμμετεχοντες δοθηκαν και τα απαραιτητα μικροδωρακια και διαφημιστικό υλικο των χορηγών

60726
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αντώνη σε ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση και τον χρόνο σου να μοιραστείς αυτές τις πληροφορίες.

Το μεγαλυτερο προβλημα/κινδυνος στην χρηση καναρινιων ως παραμανες αφορα τις τριχομοναδες που συχνα ανιχνευονται στον οισοφαγο των καναρινιων.
Έγινε κάποια αναφορά στον λόγο που δεν ανιχνεύονται οι τριχομονάδες τόσο συχνά στις καρδερίνες;

Επίσης, αναφέρθηκε αν υπάρχουν επιπτώσεις στο ένστικτο των μικρών καρδερίνων από τη χρήση καναρινιών ως παραμάνες; Θεωρούν ότι, σε βάθος χρόνου η πρακτική αυτή μειώνει την ικανότητα ή καθιστά ανίκανες τις καρδερίνες να αναθρέψουν οι ίδιες τους νεοσσούς τους κάποια στιγμή ή όχι;

* Μία σημείωση - υπενθύμιση εδώ προς τους αναγνώστες μας ότι οι συγκεκριμένοι εκτροφείς είναι εκτροφείς καρδερίνων Major.

Τέλος, έγινε κάποια αναφορά σε προληπτικές θεραπείες;

Υ. Γ. Σε ποια γλώσσα μιλούσαν οι εισηγητές; Υπήρχε μεταφραστής;
 
Αντώνη σε ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση και τον χρόνο σου να μοιραστείς αυτές τις πληροφορίες.

Να εισαι καλα Σταυρο

Έγινε κάποια αναφορά στον λόγο που δεν ανιχνεύονται οι τριχομονάδες τόσο συχνά στις καρδερίνες;

Αναφερθηκε οτι τα καναρινια ειναι ευαισθητα στην προσβολη με τριχομοναδες ενω οι καρδερινες οχι.


Επίσης, αναφέρθηκε αν υπάρχουν επιπτώσεις στο ένστικτο των μικρών καρδερίνων από τη χρήση καναρινιών ως παραμάνες; Θεωρούν ότι, σε βάθος χρόνου η πρακτική αυτή μειώνει την ικανότητα ή καθιστά ανίκανες τις καρδερίνες να αναθρέψουν οι ίδιες τους νεοσσούς τους κάποια στιγμή ή όχι;

Δεν εγινε καμια τετοια αναφορα, ειναι μια πρακτικη που ακολοθουν ως κανονα και οι οι 2 εκτροφεις που εδωσαν το παρων.


Τέλος, έγινε κάποια αναφορά σε προληπτικές θεραπείες;

Τονιστηκε ιδιαιτερως και εγινε σαφες οτι δεν κανουμε ποτε χρηση αντιβιοτικων προληπτικα.
Γενικα η κατευθυνση που δοθηκε ηταν οτι κανουμε προληψη μεσω της καλη διατροφης και καποιων συμπληρωματων διατροφης.
Απο εκει και περα οταν ο εκτροφεας το κρινει απαραιτητο η χρηση Baycox-ESB ειναι αυτο που μπορει να χορηγησει προληπτικα.
Σε εκεινο το σημειο εγινε σαφες οτι ΠΟΤΕ δεν αναμιγνυουμε αυτα τα 2 φαρμακα μαζι.

Υ. Γ. Σε ποια γλώσσα μιλούσαν οι εισηγητές; Υπήρχε μεταφραστής;

Την αγγλικη γλωσσα χρησιμοποιησαν οι 2 απο τους 3 ομιλητες και την μεταφραση ανελαβε ο ιδιοκτητης της Culpret.


* Μία σημείωση - υπενθύμιση εδώ προς τους αναγνώστες μας ότι οι συγκεκριμένοι εκτροφείς είναι εκτροφείς καρδερίνων Major.

Πολυ σωστα.
Περα ομως απο μια μικρη παρενθεση που εγινε περι των μεταλλαξεων οσα αναφερω πιο πανω ισχυουν για Major και Balcanica.
Γενικα ο πτηνιατρος αναφεροταν παντα στο ειδος Carduelis Carduelis χωρις να κανει διαχωρισμο.
 
Αντωνη ηδη το αρχικο σου ποστ το εχω κανει bookmark . Ασχετο, αλλα υπαρχουν ειδικες λαμπες led που εκπέμπουν UV ακτινοβολια; Διοτι δεν νομιζω απλα να αγοραζει καποιος led 5500k και να εχει και UV.
 
συγκεκριμενος εκτροφεας αλλαζει την διαρκεια του φωτος στα μεσα Φεβρουαριου, επιμηκυνοντας τον φωτισμο κατα 3 ωρες ακαριαια και οχι σταδιακα ανα ημερα.
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Σε ευχαριστούμε που τα μοιραστηκες μαζί μας. Χωρίς να γνωρίζω από καρδερίνες, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η ακαριαία αλλαγή στη διάρκεια του φωτισμού. Γιατί το κάνει αυτό; Δεν στρεσαρονται τα πουλιά;
 
Αντωνη ηδη το αρχικο σου ποστ το εχω κανει bookmark . Ασχετο, αλλα υπαρχουν ειδικες λαμπες led που εκπέμπουν UV ακτινοβολια; Διοτι δεν νομιζω απλα να αγοραζει καποιος led 5500k και να εχει και UV.
Aυτο που αναφερθηκε Τασο ειναι οτι δεν γνωριζουμε ακομη τα παντα σε σχεση με τον led φωτισμο και την UV ακτινοβολια. Γι αυτο και εξηγηθηκε η αναγκαιοτητα των συμπληρωματων D3 ανεξαρτητως τυπου φωτισμου.
Αυτο συμβαινει γιατι ουτως η αλλως και ο φωτισμος φθορισμου που αποδιδει UV ακτινοβολια θα πρεπει να αντικαθισταται συχνα μιας και απο το πρωτο λεπτο λειτουργιας τους γραμμικα χανουν σε αποδοση UV ακτινοβολιας.

Γενικα ομως η ταση των συγχρονων εκτροφων προτιμα/οδηγει στον led φωτισμο.

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Σε ευχαριστούμε που τα μοιραστηκες μαζί μας. Χωρίς να γνωρίζω από καρδερίνες, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η ακαριαία αλλαγή στη διάρκεια του φωτισμού. Γιατί το κάνει αυτό; Δεν στρεσαρονται τα πουλιά;
Να εισαι καλα.
Απο την εμπειρια που κουβαλα ο καθενας απο αυτους (30+ χρονια στο συγκεκριμενο μονο ειδος) δεν παρατηρουν στρεσαρισμα στα πτηνα τους.

Αυτο που ξεχασα να αναφερω πιο πανω ειναι οτι πριν την αναπαραγωγικη περιοδο, εξεταζουν δειγματοληπτικα το κουμασι τους και τις παραμανες.
Εξεταση περιττωματων σε ολα τα πουλια, επιχρισμα απο τον οισοφαγων για τις παραμανες και αν καπου κριθει απαραιτητο προχωρουν και σε αιματολογικες.

Αν δεν υπαρξει καποιο ευρημα δεν προχωρουν σε προληπτικη αγωγη.
 
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και υπερπολύτιμες πληροφορίες για την ορθή διαχείριση του είδους! Σε ευχαριστούμε απείρως Αντώνη για τον κόπο που έκανες για την ενημέρωση μας! Είναι λες και παρευρεθήκαμε και εμείς στο σεμινάριο! Θίχτηκαν πολλές και ουσιώδεις παράμετροι και είσαι τυχερός που το παρακολούθησες!
 
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες Αντώνη. Γνωρίζοντας το πάθος σου για γνώση θεωρώ ότι σε αυτό το post μας έχεις κάνει.. Περίληψη (φυσικά δεν υπονοώ ότι στερείται πληροφορίας και πληροφόρησης):)
 
Back
Top