Γενικά Σενεγάλης δεν εχει ακομα κιτρινη ιριδα ματιου, γιατι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panosg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panosg

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
48
Πόλη
Μοσχάτο
Γεια σας και παλι. Θελω να σας πω πως ο γιος μου αποκτησε εναν Σενεγαλης. Τον πηραμε απο εκτροφειο και ειναι εξημερωμενος. Μας αφηνει να τον χα'ι'δευουμε και να του δινουμε τροφη.Ακομα ομως δεν εχει ανεβει φυσικα στο χερι μας. Ειναι 3,5 μηνων.

Βγαζει φωνες σαν καναρινι και δεν ειναι ενοχλητικες. Δεν φοβαται σχεδον καθολου αλλα του εχουν κοψει τα φτερα χωρις να μας ρωτησουν. 😡Ειναι ομως αξιαγαπητος. Μας αφηνει και στο κεφαλι να τον χα'ι'δευουμε. Ειναι πολυ cool!😎Επισης εχει στους ωμους του λιγο κιτρινο(προς το χρυσο)και εχει πορτοκαλοκιτρινα μπουτια. Επισης δεν εχει ακομα κιτρινη ιριδα ματιου. Γιατι;
 
... Δεν φοβαται σχεδον καθολου αλλα του εχουν κοψει τα φτερα χωρις να μας ρωτησουν. 😡Ειναι ομως αξιαγαπητος. Μας αφηνει και στο κεφαλι να τον χα'ι'δευουμε. Ειναι πολυ cool!😎Επισης εχει στους ωμους του λιγο κιτρινο(προς το χρυσο)και εχει πορτοκαλοκιτρινα μπουτια. Επισης δεν εχει ακομα κιτρινη ιριδα ματιου. Γιατι;

Oι εκτροφεις συνηθως αυτο κανουν πριν δωσουν τα νεα πουλια για την ασφαλεια των πουλιων πρωτα διοτι μπορει να τραυματιστουν σε εναν καινουριο χωρο και κατα τις αποπειρες τους να πεταξουν και μεχρι να μαθουν το χωρο. Ειναι καλυτερα κατα τη γνωμη μου ετσι, μεχρι να τον συνηθισετε κι εσεις και να μαθετε τις αναγκες και τις απαιτησεις του οπως και τις δυνατοτητες του. Μπορειτε απλα να μην του τα ξανακοψετε, ελπιζω να μη χρειαστει, αν αυτο θελετε μετα την πτερορροια του που θα βγαλει τα καινουρια. 😉
Τα ματια του εχουν αυτο το χρωμα επειδη ειναι ακομη μωρο. :)
 
Φιλε Φοιβο

Δεν ξερω που ειναι αυτο το εκτροφειο. Παντως ειναι καπου εδω κοντα στο Μοσχατο σιγουρα. Δεν ξερω επειδη ειπα σε εναν που εχει ενα πετ σοπ να μου τον φερει να τον παρω. Σε ευχαριστω για την πληροφορια!
 
Και εμενα ο ζακο ειναι 3,5 μηνων και εχει γαλαζια ματια προς το παρον...
 
Συμφωνω οτι ειναι μικρος για να χρωματιστει η ιριδα. Μολις που το διαβασα!
 
Back
Top