Γενικά Σενεγαλης ή Ρινγκ νεκ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν παίζω :)
Τόσο που το έχεις συζητήσει, μάλλον εσύ πρέπει να μας πεις την γνώμη σου!
Καλώς ήρθες λοιπόν!
και τα 2 ειναι τελεια απλα μ ειπαν να παρω ρικ απο αποψης οτι ειναι ποιο ευκολο για αρχαριο!
Σενεγαλη αγαπαμε αυτο εννοειτε :)
 
Δεν θα ελεγα οτι τα ρινγκ νεκ ειναι τα ιδανικα πουλια για αρχαριο, απλα απο τα 2 που εχεις βαλει ειναι "πιο ευκολο"..
Τρομερη φωνη,τρομερο ταμπεραμεντο και χαρακτηρα και θελουν ολη την προσοχη σου.
Φυσικα πολυ ομορφα και εξυπνα αλλα αυτο λογικα το ξερεις ηδη για να το σκεφτεσαι :)

Εσυ τι ακριβως θελεις απο εναν παπαγαλο, μηπως σκεφτουμε και καποια αλλη ρατσα.
 
απο αποψης οτι ειναι ποιο ευκολο για αρχαριο!
Νίκο μου αυτές είναι συμβουλές πολύ γενικές και καθόλου εξατομικευμένες.
Τι σημαίνει αρχάριος; Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν φροντίσει ποτέ ούτε ένα καναρίνι, δεν ξέρουν τις βασικές συμπεριφορές και στάσεις σώματος ενός πουλιού, πως τρώει, από που κουτσουλάει κτλ.
Για τέτοιους ανθρώπους και η φροντίδα ενός budgie είναι βουνό και δικαιολογημένα.
Στην περίπτωσή σου δεν νομίζω ότι είναι σκέλος που πρέπει να σε απασχολεί.
Περισσότερο, διαστάσεις κλουβιών, οικονομικό κόστος, ηχορύπανση και, πως αφορά μια σχέση τουλάχιστον 25 ετών, με ότι σημαίνει αυτό για την ηλικία που βρίσκεσαι.
 
Εσυ τι ακριβως θελεις απο εναν παπαγαλο, μηπως σκεφτουμε και καποια αλλη ρατσα.
με εχει κερδισει ο σενεγαλης απλα λογο οικονομικων κυριος κοιταω κατι που απλα θα ειναι στο σπιτι σαν την σκυλα μου ο μονος λογος που θα μπαινει κλουβι θα ειναι για υπνο οποτε θελω κατι ημερο η και αγριο ακομα να βρω ο στοχος ειναι να γινει ημερος και θα γινει αμα το βαλω πεισμα 😛 απο χρονο εκτος απο τα πρωινα που λειπω μετα το μεσιμερακι μεχρι απογευμα ενα 2-3 ωριτσες θα τις εχει + οτι στην αρχη οσο ειμαι σπιτι θα ειναι μαζι μου στο δωματιο μου!

Στην περίπτωσή σου δεν νομίζω ότι είναι σκέλος που πρέπει να σε απασχολεί.
Περισσότερο, διαστάσεις κλουβιών, οικονομικό κόστος, ηχορύπανση και, πως αφορά μια σχέση τουλάχιστον 25 ετών, με ότι σημαίνει αυτό για την ηλικία που βρίσκεσαι.
ειδικα την ηλικια μην την κοιτας μπορει να ειμαι μικρος αλλα ζουν βασιλικα οτι εχει περασει απο μενα καλυτερα και απο μενα μπορω να πω κλουβια και κοστος ειναι θεμα που σκεφτομαι τον ρικ νεκ φωναζουν πολυ;
 
πως αφορά μια σχέση τουλάχιστον 25 ετών, με ότι σημαίνει αυτό για την ηλικία που βρίσκεσαι.
ειδικα την ηλικια μην την κοιτας μπορει να ειμαι μικρος αλλα ζουν βασιλικα οτι εχει περασει απο μενα καλυτερα και απο μενα μπορω να πω
Η Μαρία δεν είπε πως δεν τα φροντίζεις ή πως δεν τα έχεις βασιλικά. Είπε πως ακόμα είσαι πολύ μικρός σε ηλικία και δε ξέρεις πως θα στα φέρει η ζωή. Θα πρέπει να πας φαντάρος, ίσως χρειαστεί να φύγεις στο εξωτερικό για σπουδές ή για δουλειά, ίσως να βρεις δουλειά και να δουλεύεις όλη μέρα, να μην έχεις χρόνο ελεύθερο.. Δε θέλω να είμαι αρνητική και να σου λέω μόνο τα αρνητικά σενάρια, αλλά είσαι έτοιμος για μια τέτοια δέσμευση τόσων χρόνων; Με ένα ζώο που δένεται πολύ με το αφεντικό του και μπορεί να αντιδράσει άσχημα σε μια τέτοιου είδους απώλεια ή αλλαγή στην καθημερινότητά του;
 
Χμ θα φροντισω να εχει καλες σχεσεις με ολα τα μελοι τις οικογενειας δν γινετε αυτο;
 
Χμ θα φροντισω να εχει καλες σχεσεις με ολα τα μελοι τις οικογενειας δν γινετε αυτο;
Ναι γίνεται αν το πάρεις σε μικρή ηλικία και ασχολούνται όλοι αρκετά μαζί του. Έχουν τέτοια πρόθεση οι άλλοι;
 
Ναι γίνεται αν το πάρεις σε μικρή ηλικία και ασχολούνται όλοι αρκετά μαζί του. Έχουν τέτοια πρόθεση οι άλλοι;
Αμε αυτο που μου ξεκαθαρισαν ειναι οσο γινετε να μην φωναζει καταλαβαινουν οτι ειναι ζωο και θα φωναξει απλα οσο γινετε ηρεμο
 
Παιδια ενταξει συμφωνα με αυτα τοτε καμια ηλικια δεν ειναι καταλληλη για παπαγαλο γιατι ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο.
Εδω μεγαλοι ειναι καποιοι με την δουλεια τους κλπ και ξαφνικά χανουν τη δουλεια, χωριζουν, αναγκαζονται να φυγουν σε αλλη χωρα, μπορει το παιδι τους να εχει αλλεργια και χιλια δυο αλλα.
Εννοειται οτι καποιες ηλικιες ειναι πιο "δυσκολες" απο την αποψη πχ του στρατου. Γιατι ειναι σε μια ηλικια που θα πρεπει να λειψει ενα σημαντικο διαστημα, αλλα μπορει να εχει βισμα 😛
Παντως αν θελεις παπαγαλο σχετικα ηρεμο τοτε το ρινγκ νεκ δεν ειναι το ιδανικο για σενα. Εχουν πολυ δυνατη φωνη.
Τα Σεναγαλης θυμαμαι που ελεγε ενα μελος του φορουμ οτι ειναι σχετικα ησυχα αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια οποτε δεν ξερω...
Απο οτι εχω διαβασει οι green ckeek conure ειναι σχετικα ηρεμες σε οτι αφορα την φωνη.
images.webp
 
Και πανεμορφες απο οτι βλεπω ξερουμε ποσο παει το μαλλι πανω κατω;
 
Αν θυμαμαι καλα μπορεις να βρεις ημερο μεχρι 200 ευρω. Μπορει και λιγοτερο ομως.
Νομιζω ειχα δει ενας που ειχε τετοια μωρακια και τα ειχε ταισει με κρεμα τα εδινε 150, καπου εκει. Πολυ ομορφα οντως και εξυπνα.
Εχουν και πολυ... Παπαγαοφατσα σε βολικο μεγεθος 😛
 
Αν θυμαμαι καλα μπορεις να βρεις ημερο μεχρι 200 ευρω. Μπορει και λιγοτερο ομως.
Νομιζω ειχα δει ενας που ειχε τετοια μωρακια και τα ειχε ταισει με κρεμα τα εδινε 150, καπου εκει. Πολυ ομορφα οντως και εξυπνα.
Εχουν και πολυ... Παπαγαοφατσα σε βολικο μεγεθος 😛
μεγεθος σαν σενεγαλης ε. Αν μπορω να καταλαβω καλα
 
μεγεθος σαν σενεγαλης ε. Αν μπορω να καταλαβω καλα
Το σενεγαλης ειναι 23 εκ, αλλα δεν εχει ουρα. Οι green cheek conure ειναι 26 ποντους αλλα μαζι με την ουρα :)
 
Back
Top