Γενικά Σεξουαλική επαφή μεταξύ parrotlet ιδίου φύλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anthi00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Anthi00

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2019
Μηνύματα
61
Καλησπέρα, έχω 2 αρσενικά parrotlet τα οποία χρόνισαν τώρα τον Απρίλιο. Έχουν μεγαλώσει μαζί στο ίδιο κλουβί και πρόσφατα παρατήρησα ότι έχουν σεξουαλική επαφή. Είναι φυσιολογικό για parrotlet ιδίου φύλου; Μήπως θεωρείτε ότι πρέπει να τα χωρίσω;
 
Είναι φυσιολογικό, δεν χρειάζεται να τα χωρίσεις. :)
Μπορείς να θεωρηθείς τυχερή ιδιοκτήτης δυο παπαγάλων που ''ταίριαξαν'' (γι αυτό επιμένω στην αγορά δυο πουλιών εξ αρχής, έχουν δύσκολους χαρακτήρες τα περισσότερα) και δεν θα έχεις ''μπλεξίματα'' με γέννες αυγά κτλ 😉
 
Σ, αυτή την περίπτωση όμως δεν υποβιβάζεται σε εισαγωγικά ο κυριαρχικός χαρακτήρας του parrotlet που ουσιαστικά παίρνει τη θέση του θηλυκού; Και κάτι τελευταίο.. έχω παρατηρήσει ότι από πολύ μικρά τσιμπάει το ένα το πόδι του άλλου και τσακώνονται αρκετά ενώ είναι αγαπημένα σε γενικές γραμμές. Μήπως πρόκειται τελικά για παιχνίδι μεταξύ τους;
 
Μήπως πρόκειται τελικά για παιχνίδι μεταξύ τους
Πρόκειται για θεοτρελα πουλιά που εκεί που αγαπιούνται τσακώνονται 😂
Και μόνο που συμβιώνουν τόσο καιρό θα πρέπει να κάνεις πάρτυ!
Να τα χαίρεσαι 🙂
 
Σ, αυτή την περίπτωση όμως δεν υποβιβάζεται σε εισαγωγικά ο κυριαρχικός χαρακτήρας του parrotlet που ουσιαστικά παίρνει τη θέση του θηλυκού; Και κάτι τελευταίο.. έχω παρατηρήσει ότι από πολύ μικρά τσιμπάει το ένα το πόδι του άλλου και τσακώνονται αρκετά ενώ είναι αγαπημένα σε γενικές γραμμές. Μήπως πρόκειται τελικά για παιχνίδι μεταξύ τους;
Πολλά για να μη πω τα περισσότερα parrotlets (ανεξαρτήτου φύλου), ''σκοτώνονται'' μεταξύ τους. Για να παίρνει αυτή τη θέση πάει να πει πως το δέχτηκε, αλλιώς θ΄αναγκαζόσουν να τα χωρίσεις, να είσαι σίγουρη γι΄αυτό!
Να σκεφτείς πως έχω χωρίσει διαφορετικού φύλου πουλιά διότι δεν ταίριαξαν και φοβόμουν για την ζωή τους.
Όσο για τα τσιμπήματα, δεν μπορώ να γνωρίζω αν πρόκειται για παιχνίδι, θα πρέπει να τα παρακολουθήσεις...
 
Ένα ένα μας τα λες 😐
Όποιος θέλει να ρίξει μια ματιά στα θέματα μου, μπορεί διαβάζοντας να διαπιστώσει μόνος του κάποια "πραγματάκια" :)
 
Δεν είναι σπάνιο οι παπαγάλοι να κάνουν ζευγάρια του ίδιου φύλου. Αφού μεγάλωσαν μαζί μην σε ανησυχεί τίποτα και να μην τα χωρίσεις διότι δεν υπάρχει λόγος. Εγώ μεγάλωσα μαζί 2 αμαζόνες (αδέρφια) τα οποία μοιάζουν πάρα πολύ σε συμπεριφορά με τα πάροτλετ κι αν δεις πόσο άγαρμπα και με τι αγριοφωνάρες παίζουν θα νομίσεις ότι μαλώνουν.
 
Δεν υπάρχει λόγος να τα χωρίσεις. Οι τσακωμοί και τα νεύρα είναι στην καθημερινότητα των πάρροτλετ είτε μιλάμε για ζευγάρια ίδιου ή αντίθετου φύλου είτε για πουλιά που βρίσκονται σε κλούβα σε ομάδες των 5-6 πουλιών. Είναι ο χαρακτήρας τους τέτοιος. Και σίγουρα υπάρχει ιεραρχία μέσα στο ζευγάρι ή την ομάδα. Το ζευγάρωμα που είδες δηλώνει και κυριαρχία συν ότι μπορεί λόγω των ορμονών της ενηλικίωσης και ίσως της πλούσιας διατροφής και της άνοιξης να πυρώσανε.Αυτά που περιγράφεις είναι, για μένα προσωπικά, κοινές συμπεριφορές στα πάρροτλετ και δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς.Αν θες δώσες μας κάποιες πληροφορίες για την διατροφής τους και την φροντίδα τους γενικά. Επίσης θα ήθελα να μας ενημερώσεις αν είναι ταϊσμένα στο χέρι.
 
έχω παρατηρήσει ότι από πολύ μικρά τσιμπάει το ένα το πόδι του άλλου και τσακώνονται αρκετά ενώ είναι αγαπημένα σε γενικές γραμμές.
Γι'αυτό πρέπει να έχεις λιγάκι το νου σου...
Κι εμένα ο δικός μου αρσενικός τσιμπουσε τακτικά το πόδι της θηλυκιάς ώσπου μια μέρα τη δάγκωσε άσχημα λίγο πιο πάνω απο τον ταρσό...
Νόμιζα πως παίζανε, αλλά τελικά είχε φάει κόλλημα με το δαχτυλίδι της. Γι'αυτό και θα παω στο γιατρό κάποια στιγμή να τα αφαιρέσει τα δαχτυλίδια τους...
Καλησπέρα, είναι ταϊσμένα στο χέρι( τα πήραμε 20 ημερών). Η τροφή τους είναι η εξής: vercage laga premium,pellet b14 και κεχρί
Μόνο αυτή είναι η διατροφή τους;Φρούτα και λαχανικά δεν τρώνε;
 
Όχι ιδιαίτερα.. κανά φρούτο που και που και μπάρες με φρούτα
Προφανώς εννοείς το παστέλι... Μην το προσφέρεις αυτο... Το Μόνο που μπορεί να προσφέρει στο πουλάκι είναι πάχος...
Φρούτο να δίνεις μια φορά την εβδομάδα...
Ενώ χόρτα και λαχανικά μπορείς κανα δύο φορές την εβδομάδα + βότανα είτε αποξηραμένα, είτε φρέσκα καλά πλυμμένα... Εδώ υπάρχει και η λίστα με αυτά που επιτρέπεται να φάει και με αυτά που δεν επιτρέπεται... https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
 
Back
Top