Αναπαραγωγή Σεξουαλικα ανωριμο κοκατιλ

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Το κοκατιλ μου ο Ρουλης, ηλικιας 10μηνων εχει πολυ εντονες ορεξεις για αναπαραγωγη! Τριβεται στην ταιστρα, στα δαχτυλα μας, οπουδηποτε μπορει να δει το ειδωλο του(και στο κυπελο του νερου του) παει και κανει κινησεις ταισματος(ανεβοκατεβασμα κεφαλιου γρηγορο)και σφυραει!Απο κει που ηταν ολο χαδια εχει γινει επιθετικος σε φασεις...Επισης παρατηρησα και κατι σαν τικ:Ελαφρο δαγκωμα στο δαχτυλο του ποδιου, σηκωνει το κεφαλι ψηλα και κλεινει τα ματια! Αυτο το κανει αρκετες φορες στη διαρκεια της ημερας καθως και καποια αλλα που δεν εκανε, οπως να καθεται στον πατο και να κλεινει τα ματια και ξαφνικά να ανεβαινει απανω στην ταιστρα και να τρωει(😕)
Να αναφερω οτι επιτοπου τον πηγα στον γιατρο μηπως κι εχει κατι με την υγεια του... Καναμε ολα τα απαραιτητα και ειναι υγιεστατος... Μου εδωσε μια βιταμινη ενισχυμενη την NEXTON Q
Κι ο γιατρος τον βρηκε αρκετα σεξουαλικο τυπο😎
Και τωρα ερχεται το τεραστιο διλλημα:Η αγορα μιας θηλυκιας...
Και ο γιατρος και ο πετσοπας μου ειπαν οτι θα αγριεψει τελειως μετα!Βεβαια ο γιατρος μου ειπε οτι αν συνεχισει να εχει τοση εμμονη να του παρω... Με ρισκο γιατι πολλα μπορουν να γινουν π.χ. Να μην ταιριαζουν με τη θηλυκια κλπ.
Για το αγριεμα δεν με νοιαζει(οχι πως το θελω..)φτανει να ειναι αυτος καλα, γιατι στενοχωριεμαι να τον βλεπω να κανει αυτες τις κινησεις "τρελας"που ανεφερα παραπανω. Και ειναι και πολυ μικρος για αναπαραγωγη... Ετσι δεν ειναι;
Τι να κάνω; Σκεφτηκα επισης να εψαχνα για θηλυκο ημερο αλλα αντε να βρεις πρωτον, αντε να ειναι οντως θηλυκο(δυσκολη αναγνωριση φυλου λογω μικρης ηλικιας) και τριτον θα ειναι μικρο και θα πρεπει παλι να περιμενει...
Κι εδω ερχεστε εσεις να με βοηθησετε στην τελικη αποφαση!
 
αυτο που λες οτι καθεται στον πατο κλεινει τα ματια και μετα ειται πηγαινει να φαει ειται πηγαινει στο κλαδακι του το κανει και μενα. τι μπορει να ειναι;
 
σε αυτην την ηλικια πρεπει να εχεις καταλαβει το φυλο του. το παπαγαλακι σου τωρα ωριμαζει! το ενδεχομενο να του παρεις ταιρι ειναι μια λυση αλλα αναλογα με τον χαρακτηρα του και τη συμπεριφορα σου τοτε, αγριεψει ή θα παραμεινει ηρεμο. εχω ζευγαρι ηρεμων κοκατιλ και πολυ παραγωγικο οπου και τα δυο τα μεγαλωσα στο χερι) και δεν αγριεψαν καθολου. Σε αυτο εξαρταται και η συμπεριφορα σου προς αυτα! Οσο το οτι κανει κινησεις ταϊσματος με το κεφαλι μην ξεχνας οτι ειναι ακομα μικρουλη (ή καλητερα στην εφηβια!) για το τικ που λες ειχα μια θηλυκια που στο κλαρακι της πηγαινοερχοταν και οταν εφτανε στην ακρη τιναζε το κεφαλι της και παλι απο την αρχη! Την εβαλα σε μεγαλυτερο χωρο με διαφορα παιχνιδακια και νοστιμιες και απο τοτε το σταματησε!
 
Back
Top