Φροντίδα Σε κλουβιά με συρτάρι είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσουμε άμμο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης KBILLYS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

KBILLYS

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2021
Μηνύματα
44
Έχω παραγγείλει ένα κλουβί σε διαστάσεις 44,5 - 25 - 45,5 μάρκας ferplast με συρτάρι. Η ερώτηση μου είναι σε κλουβιά με συρτάρι είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσουμε μόνο άμμο; πάνω από το συρτάρι υπάρχει σχάρα η το καναρινακι πατάει πάνω στην άμμο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Δηλαδή προτείνεις κάτι ποιο οικονομικό; και με σχάρα;
 
Η άμμος και γενικότερα όλα τα υποστρώματα χρησιμοποιούνται για να στεγνώνουν γρήγορα οι κουτσουλιές και να απορροφώνται οι οσμές.
Είναι αρκετοί αυτοί που δεν χρησιμοποιούν σχάρα στα κλουβιά τους και χρησιμοποιούν μόνο το υπόστρωμα το οποίο φυσικά καθαρίζουν τακτικά.
 
Από έρευνα αγοράς που έκανα σχεδόν όλα τα κλουβιά που έχουν συρτάρι δεν υπάρχει σχάρα.
 
Από έρευνα αγοράς που έκανα σχεδόν όλα τα κλουβιά που έχουν συρτάρι δεν υπάρχει σχάρα.
Οι ''Κινέζικες'' ζευγαρώστρες των 40cm και 60cm έχουν συρτάρι και αποσπώμενη σχάρα.
 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Το καθάρισμα της άμμου πώς γίνεται ; κάθε 2 με 3 μέρες την αλλάζω εξολοκλήρου; ή αφαιρώ τις ακαθαρσίες; και με ποιον τρόπο τις αφαιρώ;
 
ή αφαιρώ τις ακαθαρσίες; και με ποιον τρόπο τις αφαιρώ;
Αφαιρείς τις ακαθαρσίες με τα σωστά εργαλεία 😄
σκουπάκι - φαρασάκι νεροχύτη
257-0030-500x500.webp
 
Αν (εννοώ στην περίπτωση που ακυρώσεις την παραγγελία) θέλεις, σκέψου μήπως και προμηθευτείς κλουβί μεγαλύτερο σε μήκος π.χ. 60 ή ακόμα και 90 εκατοστών. Πιστεύω ότι το πουλάκι θα νιώθει οπωσδήποτε πιο άνετα και θα έχει περισσότερο χώρο να ανοίγει τα φτερά του.
 
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ακυρώσω το κλουβί. Σκέφτομαι να προσθέσω μόνος μου σχάρα. Υπάρχει κάποιο eshop να παραγγείλω τις διαστάσεις που θέλω;
 
Back
Top