Φροντίδα Σε περίπτωση διακοπών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mortis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mortis

Banned
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
219
Πόλη
Μόναχο
Είναι κάτι που με απασχολεί καιρό δεν μου έχει συμβεί έως τώρα αλλά θέλω να ξέρω τί θα κάνω σε περίπτωση που συμβεί. Εάν θελήσω το καλοκαίρι να λείψω μια εβδομάδα κι έχω νεοσσούς, δεδομένου ότι δεν υπάρχει άνθρωπος να τους φροντίσει μπορώ να τους πάρω μαζί μου μαζί με τη μητέρα τους;Θα αντεξουν ένα ταξίδι 6-7 ωρών;Εάν όχι, υπάρχει αυγοτροφή που να αντέχει μία εβδομάδα; Αν ναι ποια; Όπως καταλαβαίνετε για όλα τα υπόλοιπα πουλιά πρόβλημα δεν υπάρχει για μία εβδομάδα,(μεγάλες ταίστρες, ποτίστρες κι όλα καλά). Το πρόβλημα μου είναι στην αυγοτροφή των νεοσσών.
 
Το καλοκαιρι θα εχεις νεοσους; Δεν ειναι λιγο αργα για να αφησεις την καναρα να γεννησει; Παλιοτερα που ειχαμε τα καναρινια μια καναρα γεννησε πριν τη χωρισουμε ενα αυγο. Αφου την χωρισαμε γεννησε αλλα 3. Ηταν ολα γονιμα και βγηκανε 4 μωρα. Ηταν Ιουνιος και επειδη ειχε πολυ ζεστη πεθανανε ολα! ☹ Δεν ειναι καλο ουτε για τα μωρα ουτε γι αυτη νομιζω να ταλαιπωρειται με τοση ζεστη... Και φετος αρχισε η ζεστη απο νωρις... 😎

Αλλα η μεταφορα τοσες ωρες και η αλλαγη τοπου δεν ξερω αν γινεται να γινει σε αυτη τη φαση που λες ενω ταιζει μωρα...😕
 
Τα πουλιά τα έχω μέσα σε αρκετά δροσερό μέρος. Γύρω στις 4 Ιουνη θα είναι αυτόνομοι οι πρώτοι νεοσσοί. Να μην κάνει άλλες 2 γεννες;Εν τω μεταξύ σόρρυ που δεν το ανέφερα μιλάω για καρδερινοκάναρα.
 
Ανέστη, τα καναρίνια είναι φυσικό μέχρι μέσα Ιούνη να τελειώνουν αφού γεννούν από το Φλεβάρη ίσωσ και νωρίτερα (αρσενικό καναρίνι δεν έχω).Αλλά με καρδερίνα χ κανάρα δεν νομίζω να είναι το ίδιο. Δηλαδή αυτοί που βγάζουν καρδερινοκάναρα παίρνουν μόνο μία γεννα;Υπάρχουν ακόμη καρδερίνες που δεν έχουν για τα κάλα πυρρώσει!
 
Δεν το ξερω αυτο δηλαδη αν αλλαζει επειδη ειναι καρδερινα χ καναρινι...

Αλλα διαβασα που τα αλλα μελη με καναρινια τελειωσανε η τελειωνουνε τις αναπαραγωγες αυτο το μηνα γι αυτο και σου ειπα λιγο αργα ειναι! Εμεις μονο καναρινια ειχαμε παλια και τελος Μαιου αυτα που γεννουσανε εξω τα σταματουσαμε. Τα αλλα παιδια οπως κι εσυ που ασχολειστε με καρδερινες καναρινια θα ξερετε καλυτερα σιγουρα! 😉
 
Δεν το ξερω αυτο δηλαδη αν αλλαζει επειδη ειναι καρδερινα χ καναρινι...

Αλλα διαβασα που τα αλλα μελη με καναρινια τελειωσανε η τελειωνουνε τις αναπαραγωγες αυτο το μηνα γι αυτο και σου ειπα λιγο αργα ειναι! Εμεις μονο καναρινια ειχαμε παλια και τελος Μαιου αυτα που γεννουσανε εξω τα σταματουσαμε. Τα αλλα παιδια οπως κι εσυ που ασχολειστε με καρδερινες καναρινια θα ξερετε καλυτερα σιγουρα! 😉



Νομίζω ότι έπειδή η καρδερίνα είναι ένα πουλί που πυρρώνει αργά άρα δίνει και αργά τους νεοσσούς του.Αν π.χ μια καρδερίνα πύρρωσε τώρα τα πουλιά θα προκύψουν μέσα Ιούνη ως πρώτη γέννα. 😉
 
χωρις να ειμαι συγουρος οι καρδερινες στη φυση κανουν μια γεννα αντε δυο.
απο οτι εχω παρατηρησει και ξερω τα πουλια αυτα δεν ζευγαρωνουν ιουνιο αλλα τον μηνα αυτο κοιτανε τα μικρα τους.
μπορει τα δικα σου πουλια να αργουνε να πυρρωσουν.
κανενα πουλι δεν ζευγαρωνει με 35 βαθμους.
 
Εγώ πάλι έχω διαβάσει ότι τα πουλιά στη φύση κάνουν μέχρι 3 γέννες. Τώρα πάλι δεν ξέρω τι να πω; Μία γέννα νομίζω είναι λίγη.
 
Stin fisi kanei tin proti folia peripou ton 15 Aprilio, simenei ta proto neosous exei peripou to 5-10 Maio. Afto ginete giati i karderina taisei tous neosous me ta sporia tis Agathias. Apo ekei exei to onoma tis.
Agathi = Carduus (Latinika).
Karderina = Carduelis Carduelis.
Mexri fefgoune ta neosous apo tin folia pernane 12 eos 14 meres, simenei einai peripou 22-25 Maio. Simenei tin defteri folia kanoune stin arxei to junio. I karderines kanoune mezorio dio fores folies kai neosous kathe xronia.

Perisi eixa tin thelefteo folia to julio.

Gia tin erotisi tou Mortis, ego den pistebo an tha metafereis tin folia me tous neosous kai tin thiliki 5-6 ores meza sto aytokinito tha exeis epitixia me ta mikra.
Kathe aygotrofi stegno antexei mia ebdomada, mono pou prepei na matheneis ta poulia gia na tin pernoune stegno. Trofi boris na baleis gia mia ebdomada, kanena problima. Omos ti kaneis me to nero; Den antexei to nero mia ebdomada xoris alagei. Kai ti tha gini an telionei to nero ; Kai akoma pio epikindino mou fenete, an ena apo ta neosous pethenei apo kapio logo, kai menei mia ebdomada meza stin folia.
To mono pou menei...min finis na kani alo ayga toso arga, xorise ta zefgaria dio ebdomades gnoritera, I den tha pas diakopes giati seleis ali mia genia apo poulia. 😛


Alexandros
 
Ρε παιδια αν τα εχει μεσα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα με την ζεστη. Και εγω μεσα εχω ενα ζευγαρι με ενα μικρο5 ημερων και μολις μεγαλωσει σκοπευω να τα βαλω παλι για ζευγαρωμα. Δηλαδη θα γεννησουνε καπου 20 Ιουνιου.
 
Επισης τωρα προσεξα οτι ο φιλος βρισκεται στο Μοναχο!

Δεν κανει τοση ζεστη εκει οση εδω σωστα; 😕
 
Αλέξανδρε, πέρυσι που έλειψα πάλι μία εβδομάδα(δεν είχα όμως νεοσσούς αλλά μόνο μεγάλα πουλιά),έβαλα σε κάθε κλουβί από 2 ποτίστρες των 200ml όχι όμως στο μπαλκόνι αλλά μέσα σε δωμάτιο και δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα. Όταν γύρισα η μία ποτίστρα είχε σχεδόν τελειώσει και η άλλη ήταν περίπου στο μισό. Σίγουρα τα πουλιά θέλουν κάθε μέρα φρέσκο νεράκι αλλά νομίζω 5-6 μέρες το χρόνο μπορούν να πίνουν από σχεδόν μισό λίτρο νερό.
 
Pistebo tixeros isuna.

Ala den exeis kanenan ( filos, oikogenia klp. ) na sou frontisi tis 6 meres ta poulia; Toulaixston na alasei tis potistres;


Alexandros
 
Είναι περίοδος που οι δικοί μου λείπουν κι αυτοί. Θα δω φετος τι μπορώ να κάνω. Γιατί όμως Αλέξανδρε κάθε μέρα αλλαγή νερού;Έχω δει καρδερίνες να πίνουν νερό από μπάρες που δημιουργήθηκαν από βροχή με νερό στεκούμενο 10 μέρες. Επίσης αν το σκεφτείς όταν αγοράζουμε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο είτε για να πιούμε εμείς έιτε για να δώσουμε στα πουλιά δεν νομίζω να μπήκε στο μπουκάλι την προηγούμενη μέρα. Εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ποιότητα του κάθε νερού. Σίγουρα ένα νερό που περιέχει μπολικο χλώριο θέλει αλλαγή ίσως και 2 φορές τη μέρα.Αλλά ένα νερό καλής ποιότητας νομίζω αντέχει 2 ίσως και 3 μέρες σε μεγάλη ποτίστρα.
 
Γιατί όμως Αλέξανδρε κάθε μέρα αλλαγή νερού;

θέλει κάθε μέρα αλλαγή το νερό γιατί τα πουλιά ρίχνουν σπόρους και διάφορα άλλα πράγματα μέσα στην ποτίστρα με συνέπεια το νερό να μην είναι πλέον καθαρό.
 
Ναι βρε Αναστασία μου μια ποτίστρα των 50 ή των 100 ml σίγουρα.Αλλά εδώ μιλάμε για ποτίστρες των 200 και των 250ml. Άλλωστε η λογική της πώλησης τους νομίζω είναι αυτή. Καλώς ή κακώς 1 άντε 2 φορές το χρόνο χρειάζεται να λείψουμε σαν άνθρωποι ε δεν νομίζω με ποσότητα μισού λίτρου πόσιμου νερού στο κάθε πουλάκι να βρωμίσει τόσο πολύ το νερό που να δημιουργήσει πρόβλημα. Όπως επίσης και μία ποτίστρα των 200 με καλής ποιότητας νερό αντέχει και 2 μέρες. Όταν μάλιστα όπως είπα και πιο πάνω τα πουλιά στη φύση πίνουν νερό από μπαρες που δημιουργήθηκαν από βροχή κι έιναι στεκούμενο τουλάχιστον 10 μέρες. Και πολλές φόρές περνούν από εκει και κοπάδια από κατσίκια και πρόβατα. Εγώ πιστεύω ότι 2 πράγματα είναι σημαντικά. Το ένα είναι το πόσο χλώριο περιέχει ένα νερό και το άλλο είναι η ποσότητα που βάζουμε. Η μεγάλη ποσότητα είναι λογικό να βρωμίσει σε μεγαλύτερο χρόνο από ότι η μικρή ποσότητα.
 
Γιατί όμως Αλέξανδρε κάθε μέρα αλλαγή νερού;Έχω δει καρδερίνες να πίνουν νερό από μπάρες που δημιουργήθηκαν από βροχή με νερό στεκούμενο 10 μέρες. Επίσης αν το σκεφτείς όταν αγοράζουμε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο είτε για να πιούμε εμείς έιτε για να δώσουμε στα πουλιά δεν νομίζω να μπήκε στο μπουκάλι την προηγούμενη μέρα.

To nero selei kathemerini allagma giati os egrapse i Anastasia, otan trone ta poulia kai pane meta na pinoune finoune panta ligo trofi sto nero. Afto einai i kaliteri basi gia tous bakteries kai tis mykites. ( Xalasmenei trofi kai nero ) Ligo kalitero einai otan exeis potistres me billes, den bori na pai toso efkolo trofi meza. An finis to nero anoikto ksekinisi apo tin defterei mera na mathebei Mykites kai bakteries. Giati einai to xalasmeno nero to numero ena gia molinsi me Salmonelles ;

Otan baloune to nero se boukales, tha gini afto se ena ergostasio pou exei ta katalili mexanimata kai kapios gnosis. Parto ena emfialomen nero apo tin eteria kai ena boukali nero pou gemises mono sou kai fisto 1 ebdomada. To nero apo to ergostasio einai akoma fresko, dika sou boukali exei mia mouxliasmeni gefsi.

Bebaios ida kai ego karderines pou pinane nero pou emine 5 meres se ena meros ekso. To kanoune omos mono an den tha broune nero pou "trexei". Omos an aftes i karderines pinoune to nero kai meta tha pethenoune den to blepoume ta ptomata, poli aplo. Kai deftero pistebo afto einai ena apo tous logous pou i karderines stin fisi zoune mono 3-4 xronia mezorio. Kai min ksexnas afti i karderina ekso stin fisi exei sinexisi etsi, dika mas apo tis kloubes gnorisoune panta fresko nero. An tora ksafnika tha broune mouxliasmeno nero exoune problima me ta entera.

An to finis 2-3 meres se megali potistra malon kratai ala gia mia ebdomada xoris enlexo ...

Alexandros
 
Back
Top