Γενικά Σε ποιά ηλικία να βαλω φωνές στα καναρίνια για εκπαίδευση

ΚΡΗΤΙΚΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Ρόδος
Γειά σας ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την εκτροφή 4 καναρινιών και θα ήθελα να μάθω σε ποιά ηλικία μπορώ να τους βάζω να ακούνε διάφορες φωνές έτσι ώστε να καλυτερέψουν το κελάηδησμά τους.
 
Συγκεκριμένη ηλικία κανένας νομίζω δε μπορεί να δώσει. Από την ημέρα που θα απογαλακτιστεί ένα καναρίνι και μπαίνει μαζί με άλλα σε μία κλούβα ακούει και μαθαίνει. Κύρια περίοδος είναι η εποχή της πτερόροιας όπου ακούν μόνο και μαθαίνουν. Μετά την περίοδο αυτή(αρχές Οκτώβρη) οι ασχολούμενοι με εκθέσεις απομονώνουν τα καναρίνια ώστε να μη βλέπονται μεταξύ τους και συνεχίζεται η εντατική εκπαίδευση (και ο διαχωρισμός τους για τις εκθέσεις). Αν δεν έχεις δάσκαλο για την εκμάθηση χρησιμοποιείς CD με ήχους που θέλεις να μάθουν.
 
Συγκεκριμένη ηλικία κανένας νομίζω δε μπορεί να δώσει. Από την ημέρα που θα απογαλακτιστεί ένα καναρίνι και μπαίνει μαζί με άλλα σε μία κλούβα ακούει και μαθαίνει. Κύρια περίοδος είναι η εποχή της πτερόροιας όπου ακούν μόνο και μαθαίνουν. Μετά την περίοδο αυτή(αρχές Οκτώβρη) οι ασχολούμενοι με εκθέσεις απομονώνουν τα καναρίνια ώστε να μη βλέπονται μεταξύ τους και συνεχίζεται η εντατική εκπαίδευση (και ο διαχωρισμός τους για τις εκθέσεις). Αν δεν έχεις δάσκαλο για την εκμάθηση χρησιμοποιείς CD με ήχους που θέλεις να μάθουν.
ΟΚ εφοσον δεν ειναι καποιας ρατσας ''φωνης'' (Harz-Malinois-Tibrado), αυτα που ειπε ο Κωστας σε καλυπτουν, αν βρεις ενα αρσενικο που να ''λεει'' καλα (καλα=οτι αρεσει στον καθενα) μπορεις να το εχεις για δασκαλο, αλλιως καταφευγεις στην λυση του CD (εγω δεν θα το εκανα ποτε, αποψη μου παντα).
 
Συμφωνώ Γιώργο απόλυτα μαζί σου. Ο ψηφιακός ήχος είναι θα λέγαμε η τελευταία λύση για το δασκάλεμα των καναρινιών. Νομίζω ότι μόνο με έναν καλό τραγουδιστή δίπλα στα μικρά θα υπάρχει αποτέλεσμα. Εγώ φέτος έχω 2 καναρίνια από περσινή γέννα τα οποία τραγουδούν ακριβώς το ίδιο με ελάχιστη διαφορά από τον γέρο μπαμπά τους. Πολλές φορές αν δεν προσέξω ποιο "λέει" δεν καταλαβαίνω ποιο από αυτά είναι!
 
Back
Top