Γενικά Σε ποιά ράτσα ανήκουν τα περιστέρια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης spiros-k
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

spiros-k

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Βοιωτία
γειά σε όλους παιδιά! Θα ήθελα να μου πείτε σε ποιά ράτσα ανήκουν τα περιστέρια μου! Νομίζω είναι τα κλασικά περιστέρια αλλά δεν γνωρίζω πολλά γιαυτά! Τα συγκεκριμένα έχουν προκύψει μετά απο πολλές γέννες περιστεριών που είχα παλιότερα..
 

Συνημμένα

  • DSC00356.webp
    DSC00356.webp
    18,4 KB · Προβολές: 483
  • DSC00350.webp
    DSC00350.webp
    26,9 KB · Προβολές: 322
  • DSC00355.webp
    DSC00355.webp
    16,3 KB · Προβολές: 331
  • DSC00357.webp
    DSC00357.webp
    15,6 KB · Προβολές: 281
  • DSC00354.webp
    DSC00354.webp
    19,8 KB · Προβολές: 239
georgina σευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση,το έχω κάνει ήδη αλλά έχω μπερδευτεί λίγο καθώς λόγω του ιντερνετ μου μάλλον δεν μου ανοίγει όλες τις εικόνες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Οπότε παιδιά όποιος μπορεί ας με βοηθήσει...
 
Γιασου φιλε απο τις φωτο δεν νομιζω να ανικουν σε καποια γνωστη ρατσα μαλον ειναι ποστες. Αν ψαξουμε ομως στο βαθος μπορει να βρουμε κατι.
 
οταν λες ποστες δηλαδη τι εννοεις; Σορυ αλλα ειμαι λιγο ανιδεος!
 
Εννοω οτι τα περιστερια προερχοντε απο διασταβροσεις περιστεριων ρατσας και μη. Ειναι ομως ο καλυτερος τροπος για να ξεκηνησης με περιστερια. Για μενα ειναι πιο ανθεκτηκα γενικα σε ολλα και δεν εχεις εσυ ιδιετερη απετηση απο αυτα.
 
εμεις στην ξανθη τα αναγνωριζουμε με τα χρωματα τουσ... Δηλαδη το πρωτω εδω στην ξανθη το λεμε τσιλι τιιγρε... Το δευτερο ζουζουκι... στην ξανθη ετσι ειναι... ισψς φενοντιαστεια αυτα που λεω αλλα εδω ετσι γινεται τωρα επιστημονικα αλιως θα λεγονται...
 
παιδια καταρχας σας ευχαριστω ολους που με βοηθατε! Εχω παρα πολλα χρονια περιστερια, απο μικρος, αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα με ρατσες.. Απλα τα ειχα.. Τωρα αρχισα να προσπαθω να αποκτησω κ ρατσας.. Μερικες ερωτησεις ακομη, πως μπορω να τα ξεχωρισω ωστε να βγει απτο καθε ζευγαρι κατι σχετικα ρατσας; Κ τα ''παγουρια'' τι ειναι;
 
Τα παγκουρια ειναι αυτα που σου ειπα.Απο τα περιστερια σου μπορεις να βγαλεις καπια χρωματα αλλα οχι καποιες καθαρες ρατσες.
 
Αγόρασε από κάποιο ΠΕΤ ένα ζευγάρι ράτσας όποιο θα σου αρέσει και χρησιμοποίησε τα δικά σου ζευγάρια για γρήγορο πολλαπλασιασμό τους.
 
Θαναση σευχαριστω για την συμβουλη! Θα την αξιοποιησω! Πηρα πριν μερικες μερες ενα ζευγαρι king παραγωγης αλλα ακομα περιμενω να ζευγαρωσουν αφου τελικα δεν ηταν ζευγαρι... Ευτυχως ειναι αρσενικο κ θηλικο...
 
οταν το περιστερι εχει πορτοκαλι ματι ειναι μπασταρδεμενο δλδ ουτε αυτο ξερει απο τι ειναι.
 
Είναι παλιό το θέμα Πάρη μου, οι ενδιαφερόμενοι δύσκολο να το διαβάσουν 🙂
 
Back
Top