Γενικά Σε ποια ηλικία ξεκινάμε την εκπαίδευση των νεαρών πουλιών;

carduelis

PB Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
85
Πόλη
Λιβαδειά
Σε ποια ηλικία πρέπει να τα βάλω για εκπαιδευση τα μικρα κ πως θα ξεχωρίσω ποια πρέπει να βάλω;
 
Φιλε μου καταρχάς γνώμη μου είναι πως το πουλί εκπαιδευται όλο το χρόνο! Ο καθένας μας έχει τον δικό του τρόπο, τώρα όσο αφορά τούς νεοσσούς έχουμε και λέμε πως τα πουλιά όταν αρχίζουν και τρώνε μόνα τους μόνα τους τα βάζουμε σε μεγαλύτερες κλούβες πτήσης
μαζί με τούς δασκάλους που έχουμε επιλέξει και προσέχουμε να έχουν όλες τις φωνές που ζητάμε. Περίπου για 30 πούλια ένα δάσκαλος. ΕΠΙΣΗΣ στον χώρο εκπαίδευσης δεν
Προσοχή στην διατροφή πρέπει να Ταΐζουμε σωστά και κύριος σπόρο. Τα νέα πουλιά θα κοιτάζουν τούς δασκάλους και θα προσπαθούν να μιμηθούν... αν θες ρίξε μια ματιά και εδώhttp://www.mpartsa.gr/training.html
 
carduelis είπε:
Σε ποια ηλικία πρέπει να τα βάλω για εκπαιδευση τα μικρα κ πως θα ξεχωρίσω ποια πρέπει να βάλω;
Για ποιου είδους πουλιών την εκπαίδευση ενδιαφέρεσαι; 😕
 
Εχεις δικιο Αρη ευχαριστω απλα ηταν κομμενο και δεν δεν μπορεσα να το διαβασω ολοκληρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Μ΄αρεσει το κελαιδημα του πατερα του και θελω να ξερω απο ποτε να τον χωρισω απ΄την θηλυκια για ξεκινησει να κελαιδαει περισσοτερο.
 
Από την ώρα που τρώει μόνο του μπορείς να το χωρίσεις και πρέπει να το έχεις μακριά από αλλά πουλιά γιατί παίρνει εύκολα φωνές και να έχεισ κοντά τον πατέρα του για να τον ακούει.
 
Και όχι σε έντονο φώς γιατί όσο περισσότερο φώς έχει εκεί που τα έχεις τόσο πιο δυνατά θα κελαίδουν, κάτι που δεν είναι καλό για τα μαλινουά
 
Και όχι σε έντονο φώς γιατί όσο περισσότερο φώς έχει εκεί που τα έχεις τόσο πιο δυνατά θα κελαίδουν, κάτι που δεν είναι καλό για τα μαλινουά

Αυτο παλι πρωτη φορα τ'ακουω. Εγω τα μαλινουα τα εχω σε δωματιο μεσα, μεχρι τις 5 εχει ηλιο απο το παραθυρο αλλα δεν τα βλεπει με το πατζουρι οταν φευγω στην ανακλυση για να αεριζεται ο χωρος. Οταν πηγαινω να τα δω και εχει καλη μερα τα βγαζω εξω τωρα που ειναι ζευγαρια ειναι συνεχεια μεσα. Οσο για το φως τωρα δεν γνωριζω αν ειναι ικανοποιητικο.
 
Back
Top