Γενικά Σε ποια κατηγορία ανήκει ένα λευκό καναρίνι με μαύρα μάτια;

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Με δεδομένο ότι δεν ισχύει ο αλμπινισμός στα καναρίνια. Ένα λευκό καναρίνι με μαύρα μάτια, σε ποια κατηγορία ανήκει; Επίσης πώς ξεχωρίζουμε ένα λευκό κυρίαρχο από ένα λευκό υποχωρητικό;
 
Έχω ένα λευκό υπολειπόμενο αρσενικό, αναρωτιέμαι τι θα δώσει μετά από διασταύρωση με κοινό θηλυκό ''πράσινο''
 
Έχω ένα λευκό υπολειπόμενο αρσενικό, αναρωτιέμαι τι θα δώσει μετά από διασταύρωση με κοινό θηλυκό ''πράσινο''
Δεν είμαι ειδική στα χρώματα, αλλά διαβάζω και προσπαθώ! Θα έλεγα πως μιας και είναι υποχωρητικό/υπολειπόμενο, άρα δεν έχει ας πούμε ισχυρά γονίδια άρα τα μικρά θα βγουν πράσινα και θα μοιάσουν όλα στην μαμά. Σωστά κύριε Μάκη ( @mgerom ); 😛

Αλλά σε παρακαλώ μην χαλάσεις ένα καθαρό λευκό, και μην το ζευγαρώσεις με ένα κοινό πράσινο. Είναι κρίμα τόσο όμορφα πουλιά να μην βγάλουν λευκούς απογόνους (κατά τη γνώμη μου πάντα). Μιας και είναι αρσενικό, περίμενε, ψάξε για θηλυκό λευκό κυρίαρχο και ζευγάρωσε το του χρόνου! 😉 Αν είχα εγώ θα σου έδινα! 👍
 
Έχω ένα λευκό υπολειπόμενο αρσενικό, αναρωτιέμαι τι θα δώσει μετά από διασταύρωση με κοινό θηλυκό ''πράσινο''

Πριν μερικά χρόνια όταν είχα λευκά υποχωρητικά καναρίνια, ζευγάρωσα ένα από τα θηλυκά με ένα αρσενικό timbrado πράσινο. Και τα πέντε πουλάκια που πήρα ήταν παρδαλά και κανένα δεν θύμιζε λευκό υποχωρητικό. Ένα από αυτά είναι και το πουλάκι που έχω στο avatar μου. Αυτός και ο αδελφός του ήταν περισσότερο κίτρινοι με πράσινα μπαλώματα, ενώ τα υπόλοιπα είχαν ένα σκούρο καφέ χρώμα.
 
Πριν μερικά χρόνια όταν είχα λευκά υποχωρητικά καναρίνια, ζευγάρωσα ένα από τα θηλυκά με ένα αρσενικό timbrado πράσινο. Και τα πέντε πουλάκια που πήρα ήταν παρδαλά και κανένα δεν θύμιζε λευκό υποχωρητικό. Ένα από αυτά είναι και το πουλάκι που έχω στο avatar μου. Αυτός και ο αδελφός του ήταν περισσότερο κίτρινοι με πράσινα μπαλώματα, ενώ τα υπόλοιπα είχαν ένα σκούρο καφέ χρώμα.
Κι αν συνεχίσεις να τα ζευγαρώνεις... Τέτοια πουλιά θα έχεις συνεχώς.
 
Κι αν συνεχίσεις να τα ζευγαρώνεις... Τέτοια πουλιά θα έχεις συνεχώς.
Όταν νεοσσός κληρονομεί δύο υπολειπόμενα λευκά γονίδια δεν θα πάρει ένα λευκό πουλί; Με ενδογαμία ή ετερογαμία.
 
Όταν νεοσσός κληρονομεί δύο υπολειπόμενα λευκά γονίδια δεν θα πάρει ένα λευκό πουλί; Με ενδογαμία ή ετερογαμία.
Ναι αν συνεχίσει σε βάθος χρόνου... Παιδί φορέας με γονιό
 
Επειδή το πράσινο δεν ξέρουμε από πού κρατεί η σκούφια του εάν φέρει και το γονίδιο για λευκό υπολειπόμενο μπορεί να εμφανιστεί από την πρώτη γέννα λευκός νεοσσός. Αυτό το λέω για να δήξω ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.
 
Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε αυτό που λέει ο Μιχαλης, αλλά μάλλον φαίνεται απίθανο. Κι αυτό γιατί, για να πάρουμε λευκά, υπολειπόμενα από μια τέτοια διασταύρωση, θα πρέπει τα γονίδιά που ελέγχουν το πράσινο χρωμα, να είναι αλληλόμορφα αυτών που ελέγχουν το λευκό, δηλαδή να είναι ας πούμε διαφορετικές εκδοχές - γονίδιά, εδραζόμενα στα ίδια χρωμοσώματα και στην ίδια θέση, όπως είναι δηλαδή το κίτρινο και το λευκό επικρατές. Επίσης, σε αυτήν την περίπτωση, θα είχαμε πάλι μονόχρωμα πουλιά, λευκά, κίτρινα, πράσινα. Εδώ, στο avatar του Στέφανου, βλέπουμε πουλί με περιοχές - μπαλώματα χρωμάτων, όποτε, λευκό ή κίτρινο με πράσινο μάλλον δεν είναι αλληλόμορφα ή αν είναι δεν έχουν σχέση επικρατούς-υπολειπόμενου.
 
Γιάννη, άλλα σπουδαιότερα να θαυμάζεις. Δεν πρόκειται για εξειδικευμένη, παρά για γενική γνώση και ο,τι διάβασες στο δικό μου τουλάχιστον post, δε λέει παρά το ότι με τη μέθοδο της είς ατόπου απαγωγής, δε θα μπορούσαν να βγουν καθαρόαιμοι λευκοί απόγονοι από τέτοια διασταύρωση.
 
Ειλικρινά δεν το είπα με ειρωνεία, είναι πάρα πολλές οι λεπτομέρειες.👍
Μη νομίσετε ότι είναι απλές αυτές οι γνώσεις, μπορεί σε εσάς να φαίνονται έτσι σε εμάς τους νέους στο ''χόμπυ'' φαίνονται απίστευτες
και για μία ακόμη φορά μου θυμίζουν το γνωστό "... Πάντα εν Σοφία εποίησας"
 
Ειλικρινά δεν το είπα με ειρωνεία, είναι πάρα πολλές οι λεπτομέρειες.👍
Μη νομίσετε ότι είναι απλές αυτές οι γνώσεις, μπορεί σε εσάς να φαίνονται έτσι σε εμάς τους νέους στο ''χόμπυ'' φαίνονται απίστευτες
και για μία ακόμη φορά μου θυμίζουν το γνωστό "... Πάντα εν Σοφία εποίησας"
Μα φυσικά και δε φαντάστηκε κανείς ειρωνία στο σχόλιο σου. Απλώς θεώρησα ότι όλα αυτά που έγραψα, δεν είναι δάνεια και καμία υψηλή επιστήμη, αλλά περισσότερο ένας συλλογισμός που εξηγεί περισσότερο, παρά αναπτύσσει ένα ήδη γνωστό αποτέλεσμα. Τώρα, το αν εν σοφια, εποίησεν, μάλλον θα πρέπει να το δεχτούμε, μια και δεν μπορούμε να έχουμε εναλλακτική.
 
Back
Top