Γενικά Σε ποια κατηγορία ανήκει το καναρίνι μου;

Nikolas799

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2020
Μηνύματα
120
Πόλη
Stockholm
Αυτός είναι ο νέος μου φιλαράκος!
Είναι 3-4 μηνών.
Σε πια κατηγορία καναρινιών ανήκει?

[automerge]1595918908[/automerge]
1-39277.webp
[automerge]1595919208[/automerge]
Δεν έχει πάρει ποτέ χρωστική γιαυτό είναι πορτοκαλί,.
Σε αυτή την ηλικία θα έβαφε η κόκκινη χρωστικη η να περιμένω?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε πια κατηγορία καναρινιών ανήκει?
Τι στοιχεία γράφει το δαχτυλίδι του ?
Σε αυτή την ηλικία θα έβαφε η κόκκινη χρωστικη η να περιμένω?
Θα πρέπει να περιμένεις να ξεκινήσει η πτερόρροια, θα δώσεις την χρωστική σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος και θα σταματήσεις όταν ολοκληρωθεί η πτερόρροια.
 
Τι στοιχεία γράφει το δαχτυλίδι του ?

Θα πρέπει να περιμένεις να ξεκινήσει η πτερόρροια, θα δώσεις την χρωστική σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος και θα σταματήσεις όταν ολοκληρωθεί η πτερόρροια.
Γράφει μόνο 2020, είναι δαχτυλίδια αγορασμένα από πετ στην Σουηδία, των ξέρω προσωπικά τον φίλο που πηρα το πουλάκι.
[automerge]1595921943[/automerge]
Η διατροφή που του έχω είναι :
Μίγμα σπορον
Αυγοτροφή κοκκινη (orlux)
Τριμμένο καρότο και παντζάρι (το πατζαρι θέλει βράσιμο?) κόκκινη πιπεριά.
Ferti-vit στο νερό μέρα παρά μέρα.
[automerge]1595921970[/automerge]
Η χρωστική θα είναι άχρηστη τώρα?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η χρωστική θα είναι άχρηστη τώρα?
ΝΑΙ
Χωρίς να είμαι ειδικός στα καναρίνια χρώματος θα σου πω ότι αυτό το καναρινάκι μου δίνει την εντύπωση ενός Κίτρινου καναρινιού που μάλλον λόγω διατροφής έχει πορτοκαλίσει.
Οι γονείς του τι χρώματα έχουν ?
Ποτέ το δίνουμε;
Την περίοδο της προετοιμασίας για την αναπαραγωγή.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@, Άμα προσέξεις τα ποδαράκια του είναι κόκκινα. Η γονεις είναι πορτοκαλοκοκκινο
[automerge]1595925570[/automerge]
Λόγο το ότι αυτός που τα εκτρέφει δεν δινει χρωστικές
 
το πατζαρι θέλει βράσιμο?
Οχι και είναι προτιμότερο να δίνεις τα φύλλα.
αυτός που τα εκτρέφει δεν δινει χρωστικές
Θα κάνεις την διαδικασία κατά την δειάρκεια της πτερόρροιας και στο τέλος θα πρέπει να δούμε θεαματική αλλαγή στο χρώμα του.
Συνήθως ποιά εποχή αρχίζει η πτερόρροια?
 
δεν γνωρίζω πότε θα κάνει
Θα το καταλάβεις από τα πουπουλάκια που θα αρχίσεις να βλέπεις στο κλουβί, όσο θα περνάει ο χρόνος θα αυξάνονται.
Να θυμάσαι ότι η πτερόρροια ολοκληρώνεται με την αλλαγή στο κεφάλι, θα δεις μικρά ''καρφάκια'', όταν στρώσει το κεφάλι θα έχει ολοκληρωθεί και η πτερόρροια.
[automerge]1595928149[/automerge]
Διάβασε και αυτό από την ιστοσελίδα του κου Μάκη @mgerom
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικά σε ποια κατηγορία ανήκει το πουλάκι?
Στην πολύχρωμη. Δεν είναι ούτε κίτρινο λιποχρωμικό, ούτε κόκκινο λιποχρωμικό, ούτε μωσαϊκό, ούτε φυσικά μελανινικό. Είναι μάλλον μια μείξη των τριών πρώτων κατηγοριών.

Δεν έχει πάρει ποτέ χρωστική γιαυτό είναι πορτοκαλί,.
Εγώ δεν βλέπω πορτοκαλί αλλά κίτρινο στο μεγαλύτερο μέρος. Εκτός αν με γελούν τα μάτια μου ή η φωτογραφία.

Σε αυτή την ηλικία θα έβαφε η κόκκινη χρωστική η να περιμένω?
Αν είναι έτσι χωρίς χρωστική, προσωπικά δεν θα του έδινα. Δεν μου κάνει για καθαρό κόκκινο λιποχρωμικό και πιστεύω ότι η χρωστική θα κάνει το αποτέλεσμα χειρότερο παρά καλύτερο.
 
Αν είναι έτσι χωρίς χρωστική, προσωπικά δεν θα του έδινα.
Το πουλάκι έγινε έτσι, επειδή πήρε χρωστική σε κάποια χρονικά σημεία της αλλαγής πτερώματος. Η ουρά έγινε στην αρχή της αλλαγής, αλλά το κεφάλι στο τέλος. Όποτε έπαιρνε χρωστική, την μετέφερε στο πτέρωμα και φυσικά όχι πάντα στην ίδια απόχρωση μιας και πολλοί είναι οι παράγοντες που εμπλέκονται στην διαδικασία Μπορεί να είναι ένα κόκκινο λιποχρωμικό , αλλα δεν μπορεί να πεί κανείς με βεβαιότητα τίποτα αφού είναι τόσο "κακοβαμένο" . Προέρχεται απο κάποιο "εκτροφικό σπίτι" μιας και έχει δακτυλίδι, αλλά δεν προορίζεται για έκθεση μιας και αυτό είναι ασημί (αλουμινίου). Συνήθως αυτά, προορίζονται για πώληση
 
Απ ότι έμαθα από τον φίλο που το πήρα, η γονείς είναι αρσενικός κόκκινος και θηλυκια κίτρινη
[automerge]1596447014[/automerge]
Κάτι άσχετο με το θέμα.
Οταν βλέπεις αδερφάκια σε ηλικία 3-4μηνων να ταιζει το ένα το άλλο είναι σημάδι ότι είναι αρσενικό και θηλικο?
 
Όχι απαραίτητα, απλά είναι σημάδι κοινωνικότητας που εκδηλώνεται κυρίως στα αδέλφια. Έχω δει ας πούμε αδέλφια καναρίνια να ταΐζονται (ή φιλιούνται) τα οποία είναι αρσενικά. Το ίδιο και με αδέλφια θηλυκά.
 
Back
Top