Διατροφή Σε ποιες ράτσες δεν πρέπει να δίνουμε ρούμπσεν (rubsen);

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fersis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δε δινουμε σιγουρα στα κοκκινα λιποχρωμικα και νομιζω ουτε στα μωσαικα
 
Aπο το 77 της BAYERS καταλαβες οτι ειναι για καναρινια κοκκινα λιποχρωμικα γιατι εγω με τη λεξη colourmix καταλαβα τα χρωματιστα μπισκοτακια που εχει η κελαιδινη. Εκτος και αν δε το ειδα σωστα. Το ρουψεν ενισχυει το κιτρινο χρωμα στα πτηνα
 
Ποιες είναι οι ιδιότητες του ρουπσεν και λέμε αν πρέπει να δίνεται ή όχι;
Ενισχυει το κιτρινο χρωμα. Ειναι λιπαρος σπορος και δινεται σε καναρινια φωνης στα οποιο για να μην τραχυνει η φωνη τους δινουμε μικρη ποσοτητα καναβουριου και κοντα στο 60% ρουψεν
 
Ειμαι με την εντύπωση οτι το 77 το δίνει η beyers ειδικά για χρώματος. Το τί είναι το COLORMIX δεν το ξέρω.Ισως είναι αυτό που λές,
ίσως εννοεί κάποιο μείγμα που δεν θέλει
να αποκαλήψει. Θα ρωτήσω και θα μάθω πώς έχει το πράγμα.
 
Το πιο πιθανό είναι να εννοεί "κωδικοποιημένα", μείγμα σπόρων για "χρώματος". (color mix)
 
Το colormix το παρουσιαζει ως μερος του μειγματος 77 CANARYVIT COLORMIX
CANARY SEED
RAPE SEED
BLACK RAPE
LINSEED
PEELED OATS
NIGER SEED
COLORMIX πραγμα που με κανει να πιστευω οτι ειναι τα γνωστα μπισκοτακια
 
Το colormix το παρουσιαζει ως μερος του μειγματος
Σωστά, δεν το πρόσεξα...

By the way... Στη φωτό εμφανίζεται το κόκκινο (γλυκό) ρούψεν. Το μαύρο (πικρό) δεν το πολυπροτιμούν τα μαλινουά.
 
Δεν έχεις δίκιο Θοδωρή.
Κύταξε εδώ το νο 77 που είναι για χρώματος.
Beduco NV : Select Your Language

Για τα μωσαικά θα μας πεί ο ΣΑΚΗΣ ο Πρωταθλητής

Συγνώμη τώρα το είδα το μύνημα. Το πρωταθλητής το δέχομαι μόνο σαν αστείο. :)
Πράγματι στα μωσαικού τύπου ΔΕΝ δίνουμε ρούπσεν όχι γιατί θα τα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ή δεν μπορούν να το φάνε. Δεν τα δίνουμε γιατί το ρούπσεν περιέχει λουτείνη που μπορεί να "βάψει" το φτέρωμα κίτρινο. Επίσης αποφεύγουμε πρασινάδες κλπ που μπορεί να έχουν λουτείνη. Ολα αυτά ισχύουν για τα πουλιά που θέλουμε να διαγωνιστούν. Αν κάποιος δώσει δεν σημαίνει ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στο πουλί του λόγο ράτσας. Απλά επειδή είναι λιπαρός σπόρος θέλει προσοχή.
 
Back
Top