Γενικά Σε ποιο σημείο να κόψω τα φτερά από το ρίνκνεκ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης moytas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Άσχετα με το τι θα σου πούνε τα παιδιά θα σου πρότεινα την πρώτη φορά να δεις από κάποιον που γνωρίζει και να σου δείξει ποια και πόσο τα κόβεις αν και είμαι κατά του κοψίματος
 
καλησπερα παιδια. Σε ποιο σημειο να κοψω τα φτερα απο το ρινκνεκ μου ωστε να μην πεταει πανω απο ενα μετρο; υπαρχει σοβαρο προβλημα]
Τι σοβαρό πρόβλημα υπάρχει ώστε να προβείς σε τόσο δραστική αντιμετώπιση; Αν κόψεις τα φτερά του, θα ξαναβγούν νέα (σε κανονικό μέγεθος δλδ) κατά την επόμενη πτερόρροια.
 
τρωει απο τα φωτα τα καλωδια πανω . και οτι μπριζα εχει την τραβαει προς τα εξω. ευτυχος το καλωδιο απο το φωτηστικο το εφαγε το πρωι που δεν ηταν αναμενο
 
Επειδή το ψαλίδισμα των φτερών καθιστά το πουλί κάπως σαν σε φάση ανημπόριας, και σίγουρα θα αισθάνεται άσχημα, αν δεν υπάρχει τρόπος να προστατέψετε το καλώδιο του φωτιστικου, πχ, προσαρμοζοντας ένα μικρό ξύλινο περίβλημα γύρω του, μήπως θα υπήρχε η δυνατότητα το πουλάκι να βγαίνει βόλτα σε άλλο δωμάτιο;
Α, καλώς ήρθατε στο φόρουμ!
 
Αν και είμαι αντίθετος με το κόψιμο των φτερών και το θεωρώ ως τελευταία λύση σε περίπτωση που κρίνεται αναγκαίος λόγω μη δυνατής διαμόρφωσης ενός ασφαλούς χώρου πτήσης τότε θα πρέπει οπωσδήποτε το ringneck σου όπως και κάθε άλλο πουλί να έχει περάσει την πτερόρροια και να μην κοπούν φτερά κατά την διάρκειά της καθώς υπάρχει κίνδυνος αιμορραγίας από τα αιμοφόρα αγγεία που έχουν τα φτερά σε αυτή την περίοδο. Καλώς ήρθες!
 
Και εμένα τα λοβακια ροκανίζουν διάφορα μέσα στο σπίτι και σε συγκεκριμένα σημεία αυτού. Για να αποφεύγω τέτοιου είδους ζητήματα τοποθετώ την ώρα που τα έχω έξω μερικές πετσέτες και δεν πλησιάζουν εκεί. Δοκιμάστε κάτι αντίστοιχο, είναι κρίμα για το πουλί να του κόψετε τα φτερά.
 
Εγω νομιζω οτι εκ περιγραφης εχουμε μια κακη διαχειριση του πτηνου.

Πρεπει καποιος να αφιερωσει χρονο στο πουλακι και να το εξοικειωσει με την ανθρωπινη παρουσια.
Ειναι φυσιολογικο οταν αφηνουμε ενα ζωο να κοβει βολτες σε ενα χωρο να περιεργαστει και να εξερευνησει οτι του κανει εντυπωση.

Του εχετε καποιο παρκο με παιχνιδια ωστε να βγαζει εκει την ενεργεια του;
 
Εγω νομιζω οτι εκ περιγραφης εχουμε μια κακη διαχειριση του πτηνου.

Πρεπει καποιος να αφιερωσει χρονο στο πουλακι και να το εξοικειωσει με την ανθρωπινη παρουσια.
Ειναι φυσιολογικο οταν αφηνουμε ενα ζωο να κοβει βολτες σε ενα χωρο να περιεργαστει και να εξερευνησει οτι του κανει εντυπωση.

Του εχετε καποιο παρκο με παιχνιδια ωστε να βγαζει εκει την ενεργεια του;


Ότι και αν φτιάξει όσο φανταχτερικό και φασαριόζικο αν ειναι το πάρκο αυτά θα επιλέγουν κάθε φορά ότι κρατάς στα χέρια σου. Ακόμη και αν είναι μια απλή κλωστή.
 
Ότι και αν φτιάξει όσο φανταχτερικό και φασαριόζικο αν ειναι το πάρκο αυτά θα επιλέγουν κάθε φορά ότι κρατάς στα χέρια σου. Ακόμη και αν είναι μια απλή κλωστή.
Σε αυτη την περιπτωση χρειαζεται καποιον να ασχοληθει δημιουργικα με το πουλακι.
 
Καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικό (είτε εκτροφέα είτε πτηνίατρο). Απλά να σε ενημερώσω λόγω εμπειρίας ότι είναι προσωρινή λύση το κόψιμο φτερών. Είχα προβεί κι εγώ σε ψαλίδισμα φτερών των δικών μου πουλιών έπειτα από προτροπή του πτηνιάτρου λέγοντάς μας ότι είναι επικίνδυνο για την υγεία τους ν, ανεβαίνουν στα φωτιστικά. Την ίδια μέρα λοιπόν που τους κόπηκαν τα φτερά τα πουλάκια ανέβηκαν μια χαρά στο φωτιστικό. Η διαφορά με το κόψιμο είναι ότι δεν έχουν αυτή την ορμή και τη σταθερότητα στο πέταγμα. Την επόμενη μέρα προσπάθησαν πάλι ν, ανέβουν, το ένα κάπου γλύστρησε και προσγειώθηκε στην πολυθρόνα ευτυχώς. Πέφτουν πιο άτσαλα οπότε υπάρχει και άγχος μετά για το που θα προσγειωθούν. Κι όλο αυτό δε διαρκεί πάνω από 2 εβδομάδες. Τα δικά μου σε 10 μέρες πετούσαν κανονικά όπως πριν
 
Όλα θέλουν τον τρόπο τους.. Επειδή και το δικό μου το 1 εκ των 2 πάρροτλετ ανεβαίνει πολύ ψηλά στο φωτιστικό και δεν ξεκολλάει μερικές φορές, αφού στενοχωρήθηκα με το θέμα του κοψίματος των φτερών σκέφτηκα να εφαρμόσω το κόλπο με τη συσκευασία της τροφής. Μόλις την ακουμπήσω κι ακούσει τον ήχο έρχεται αμέσως πάνω μου. Ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να βρει κάτι αντιστοιχο ώστε να αποσπάει την προσοχή του παπαγάλου
 
Εγω δεν εχω θεματα με τα φωτιστικα, αλλα αν για οποιονδηποτε λογω θελω να τον "φερω" καπου (σπανιο γιατι παντα ειναι επανω μου) το πετυχαινω με ενα παιχνιδι που στην ακρη του εχει ενα καμπανακι.
Με τις παντως ειδους σακουλες/συσκευασιες τα παρνει στο κρανιο! 😛
 
Πάλι όμως με τον ήχο που ακούει δεν έχει να κάνει; Και τα δικά μου τα πουλαρίνια καλά είναι, ο ένας με το που δει το δάχτυλο έρχεται απευθείας, ο άλλος είναι λίγο πιο αληταράς και μερικές φορές δε μαζεύεται οπότε για να μη σουλατσάρει στα καλώδια κάνοντας pole dancing τον μαζεύω με τη σακούλα😛
 
Back
Top