Φροντίδα Σε ποσο καιρο λετε να ανεβει ο ζορζ στο χερι μου;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
θα σας πρηξω λιγο τωρα πουειναι αρχη:D... Ο ζορζ ειναι ενας κοκατιλ στην αρχη ασχολιομουν ολη την ωρα μαζι του ειχε φτασει να ανεβενει στο χεριμου και να τρωει (μια φορα εγινε αυτο)αυτο το καλοκαιρι ομως πηρα μια κουταβουλα και τους πρωτους μηνες ετρεχα απο πησω της... Ετσι το χερι μου δεν εμπενε τοσο συχναστο κλουβι χθες ομως εβαλα το χερι μου και ο ζορζ οσο το χερι μου ηταν στα 15 εκατοατα μακρια του καθαριζε τα φτερα του και δεν ειχε προβλημα οταν ομως ητα πιο κοντα ανεβενε στα καγκελα και εφευγε, αργοτερα την ιδια μερα τουεδωσα με το χερι μου φριγανια(το αγαπιμενο του)και εφαγε λιγο... Αν βαζω δυο φορες την μερα το χερι μου μεσα σε ποσο καιρο λετε να πηδηξη πανω μου; Ποση ωρα να εχω το χερι μου μεσα;
 
Όλα τα πράγματα θέλουν υπομονή Άγγελε. Πρώτα πρέπει να ξανακερδίσει την εμπιστοσύνη σου. Θα ασχολείσε πιο πολύ μαζί του και θα του μιλάς με ήρεμο τόνο στη φωνή σου. Όχι απότομες κινήσεις και να του δίνεις λιχουδιές με το χέρι σου που του αρέσουν(εμένα ο δικός μου τρελένεται για σφηχτό κρόκο αυγού). Θα δεις με τον καιρό θα σε εμπιστευτεί και θα παιρνάτε ατέλειωτες ώρες μαζί!
 
Παιδια πειτε μου γιατι θα τρελαθω τελειος γινεται να εκπαιδευσεις εναν παπαγαλο οταν ειναι στο ιδιο κλουβι;
 
Παιδια πειτε μου γιατι θα τρελαθω τελειος γινεται να εκπαιδευσεις εναν παπαγαλο οταν ειναι στο ιδιο κλουβι;

Στο ιδιο κλουβι με αλλον εννοεις; 😕
Μα που ο Αγγελος οτι εχει και δευτερο... ; 😕
 
Σε ποσο καιρο νομιζετε οτι θα ανεβει ο ζορζ στο χερι μου

Συγγνωμη μαλλον καταλαβατε λαθος. Εγω την ερωτηση την εκανα γιατι ενας φιλος μου προσπαθει να εκπαιδευσει 2 κοκατιλ μαζι. Και ειπα αφου μιλατε για κοκατιλ μηπως μπορειτε να μου λυσετε την απορια😕.
 
Ο φιλος σου προσπαθει να εκπαιδευσει δυο παπαγαλους που ειναι στο ιδιο κλουβι;

Ειναι λιγο δυσκολο να εκπαιδευσεις εναν παπαγαλο που συγκατηκει με καποιον αλλο παπαγαλο. Δεν προκειται να δεθει μαζι σου διοτι εχει την αβαντα του αλλου παπαγαλου.
Καλο ειναι αν εχουμε παραπανω απο εναν παπαγαλο να τα εχουμε χωριστα εως οτου τα εκπαιδευσουμε (μετα μπορουμε να τα βαλουμε μαζι αλλα πρεπει να υπαρχει καθημερινη επαφη και με τα δυο πτηνα).
Με αυτον τον τροπο γλιτωνουμε χρονο γιατι ο παπαγαλος ειναι μονος του και μπορει να συγκεντρωθει σε εμας γιατι δεν τον αποσπα ο αλλος παπαγαλος... Ετσι μαθαινει πιο γρηγορα.
 
θα σας πρηξω λιγο τωρα πουειναι αρχη:D... Ο ζορζ ειναι ενας κοκατιλ στην αρχη ασχολιομουν ολη την ωρα μαζι του ειχε φτασει να ανεβενει στο χεριμου και να τρωει (μια φορα εγινε αυτο)αυτο το καλοκαιρι ομως πηρα μια κουταβουλα και τους πρωτους μηνες ετρεχα απο πησω της... Ετσι το χερι μου δεν εμπενε τοσο συχναστο κλουβι χθες ομως εβαλα το χερι μου και ο ζορζ οσο το χερι μου ηταν στα 15 εκατοατα μακρια του καθαριζε τα φτερα του και δεν ειχε προβλημα οταν ομως ητα πιο κοντα ανεβενε στα καγκελα και εφευγε, αργοτερα την ιδια μερα τουεδωσα με το χερι μου φριγανια(το αγαπιμενο του)και εφαγε λιγο... Αν βαζω δυο φορες την μερα το χερι μου μεσα σε ποσο καιρο λετε να πηδηξη πανω μου; Ποση ωρα να εχω το χερι μου μεσα;
φιλαρακο.. Αν ο παπαγαλος ηταν αντιβιωση θα μπορουσε καποιος να σου πει πρωι μεσημερι βραδυ για 10 λεπτα.. Αλλα επειδη δεν ειναι.. Και επειδη η αγαπη δεν εχει δοσολογια.. Ασχολησου παλι μαζι του οσο μπορεις.. Και αυτος θα στο ανταποδωσει. 🙂
 
Θοδωρη και Βασιλεια ουαου!:D:beach_relax:
Εκτος οτι το θεμα ειναι περσινο ο Ζορζ δυστυχως δεν ειναι πια μαζι με τον Αγγελο...☹
 
τι λετε😱...
ο ζορζ ειναι μαζι μου βεβαια! Αλλα εχει και παρεα 😉
οποτε δεν προσπαθισα για παραπανω εξημερωση..
 
Back
Top