Γενικά Σε ποσό καιρό φαίνεται το φύλλο των νεοσσών;

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Βρήκα καπιον στο fb που πουλάει τιμπραντο του 17.
Ένας φίλος με συμβούλεψε να μην τα πάρω γιατί θέλει αρκετούς μήνες για να ξεχωρίση το φύλο τους.
Το ερώτημα είναι ποσό καιρό θέλει για να το καταλάβουμε;
 
Τα τιμπράντο είναι καναρίνια φωνής, δεν θα ήθελες να τα ακούσεις πρώτα;
Ή τιμπράντο να 'ναι και ότι να ΄ναι;
Πέρα από αυτό υπάρχουν πολλοί που διακρίνουν το φύλο από τις πρώτες μέρες...
Ίσως ο εκτροφέας τα είχε μέσα και είναι 5-6 μηνών...
Λάθη στην αναγνώριση μπορεί να κάνει ο καθένας...
Μίλησες μαζί του;
 
Πέρα από αυτό υπάρχουν πολλοί που διακρίνουν το φύλο από τις πρώτες μέρες...
Έτσι είναι. Χρειάζεται όμως να έχεις κάποια εμπειρία για αυτό. Εντελώς θεωρητικά μπορείς να δεις στο άρθρο για τη διάκριση φύλου στα καναρίνια με ποιους τρόπους μπορείς να έχεις κάποιες περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

Τα τιμπράντο είναι καναρίνια φωνής, δεν θα ήθελες να τα ακούσεις πρώτα;
Επίσης, αυτό που σου λέει ο συνονόματος Σπύρος, είναι σημαντικό. Αν δεν ακούσεις το πουλί που πρόκειται να πάρεις ή αν δεν σε ενδιαφέρει η φωνή αλλά η εμφάνιση, τότε είναι προτιμότερο να ψάξεις για κάποια άλλη ράτσα. Τα Timbrado είναι καλλίφωνα όταν τραγουδάνε αλλά γενικά δεν τα λες και κουκλιά.
 
Έχω ακούσει μια θεωρία ότι το πρώτο πουλί δηλαδή το πρώτο αυγό είναι πάντα αρσενικό.;,
 
Έχω ακούσει μια θεωρία ότι το πρώτο πουλί δηλαδή το πρώτο αυγό είναι πάντα αρσενικό.;,
Αν συγκεντρώσουμε όλα όσα ακούγονται ή γράφονται... Θα δημιουργήσουμε εγκυκλοπαίδεια..
Ασφαλώς έχει 50% πιθανότητα να είναι αρσενικό... όσες δηλαδή με το να είναι θηλυκό.
 
Έχω ακούσει μια θεωρία ότι το πρώτο πουλί δηλαδή το πρώτο αυγό είναι πάντα αρσενικό.;,
Αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι, πως θα ξέρεις ποιος νεοσσός είναι ο πρώτος ανάμεσα στα αδερφακια του.
 
Δεν απάντησες...
Εγώ αν σου έδινα αρσενικό και σου έβγαινε θηλυκό ή το ανάποδο θα στο άλλαζα...
Ο εκτροφέας σου είπε πως τα έχει ξεχωρίσει;
Ή μήπως δίνει νεοσσούς με χαμηλή τιμή και οτι σου βγουν;
 
Δεν απάντησες...
ειναι ερασιτεχνης εκτροφεας η τιμη ειναι 35 και για τα δυο, τα πουλια ειναι 2 μηνων.
μετα απο αυτα που μου ειπατε του εστηλα μυνημα να μου εξηγηση πως καταλαβε το φυλο.
ακομη δεν απαντησε, ισως αυριο.

Αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι, πως θα ξέρεις ποιος νεοσσός είναι ο πρώτος ανάμεσα στα αδερφακια του.
αν δεις τους δικους μου νεοσσους θα το καταλαβης ευκολα ειναι ο πιο μεγαλοσωμος γιατι δεν επερνα τα αυγα και αν υποθεσουμε οτι εχθες που ηταν 5 ημερων του εβαζα ενα δακτυλιδι αλλα μονο σε αυτον τοτε γινετε ευκολοτερο.
αλλα αυτα ειναι υποθεσοις.
 
Όπως και να έχει τα αρσενικά συνήθως μετά το 3 μηνο αρχίζουν να προσπαθούν να κελαιδήσουν, και περίπου στο 6 μηνο δείχουν τις φωνές τους. Για να είμαστε πιο ακριβείς στους χρόνους ας ακούσουμε και τις παρατηρήσεις του @lefteris13
 
Είναι φοβερά επισφαλές να κάνεις προσπάθεια αναγνώρισης του φύλου σε δυο μηνών καναρίνια.
Όποιος ισχυρίζεται πως μπορεί να τα ξεχωρίζει έχει 50% πιθανότητες να κάνει λάθος.
Ίσως η γενική εικόνα του πτηνού, το στήσιμο, τα χαρακτηριστικά να μας δείχνουν κάποια πράγματα αλλά από κει μέχρι να αποφασίσουμε σίγουρα για το φύλο τους... Απέχει πάρα πολύ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
υπάρχει ενα τύπος στο youtube που υποστηριζει οτι καταλαβαίνει το φύλλο
των καναρινιων απο τον σταση της ουρας οταν τα πιάνει και γυριζει αναποδα.
Αν ειναι λεει αρσενικα η ουρα τους γυριζει προς τα πανω...
Κομπογιαννίτικο μου φαινεται, δεν ξερω αν εχετε αποψη περι αυτού
 
υπάρχει ενα τύπος στο youtube που υποστηριζει οτι καταλαβαίνει το φύλλο
των καναρινιων απο τον σταση της ουρας οταν τα πιάνει και γυριζει αναποδα.
Αν ειναι λεει αρσενικα η ουρα τους γυριζει προς τα πανω...
Κομπογιαννίτικο μου φαινεται, δεν ξερω αν εχετε αποψη περι αυτού
Τον έχω κάνει και εγώ τον τρόπο αυτόν για να δω αν ισχύει. Δεν παρέχει κανένα περιθώριο ασφάλειας, οπότε μην βασίζεσαι σε τέτοιες τεχνικές.
 
Υπαρχουν διαφορες τεχνικες για το διαχωρισμο του φυλου, αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο ασφαλεις. Οσον αφορα τη μεθοδο του σαλιαρισματος,τα νεαρα αρσενικα σαλιαριζουν συνηθως απο το 2ο μηνα της ζωης τους και μετα, πολλα μετα τον απογαλακτισμο των 30 ημερων, υπαρχουν και περιπτωσεις που μπορει να σαλιαρισουν ακομα νωριτερα, απο τις 25 μερες για παραδειγμα.Αυτο το σαλιαρισμα, δηλαδη η προσπαθεια κελαηδηματος, μουρμουρητο σε κατασταση ''υπνηλιας'' συνηθως, οταν γινεται συχνα μεσα στη μερα απο το πουλι με τεντωμενο φουσκωμενο λαιμο ειναι σε μεγαλο ποσοστο δειγμα οτι το πουλι ειναι αρσενικο. Μετα την πτερροροια του καλοκαιριου τα νεαρα πουλια αρχιζουν να καθαριζουν τις φωνες και να πλησιαζουν το κελαηδημα ενηλικου πουλιου οποτε εκει ειναι ακομα πιο εμφανες το φυλο τους. Κανονικα κελαηδανε συνηθως απο την ηλικια των 7 μηνων και μετα, αλλα παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις αναλογα τις συνθηκες του περιβαλλοντος τους κλπ.

Πιστευω παντως οτι δεν αξιζει να παρεις πουλι του 17 τωρα και δεν εχει νοημα να πωλουνται τιμπραντο του 17 απο τωρα. Πρεπει να ακουσουν, να μαθουν και μετα το καλοκαιρι να τα ακουσεις αν γινεται και να διαλεξεις καποιο πουλι. Ενα πουλι που θα παρεις τωρα εστω κι αν 99,9% ειναι αρσενικο, θα επηρεαστει απο τα ακουσματα που θα χει στο χωρο σου και δεν ξερεις σε τι ποσοστο θα κελαηδαει σαν τιμπραντο το φθινοπωρο.
 
Ενα πουλι που θα παρεις τωρα εστω κι αν 99,9% ειναι αρσενικο, θα επηρεαστει απο τα ακουσματα που θα χει στο χωρο σου και δεν ξερεις σε τι ποσοστο θα κελαηδαει σαν τιμπραντο το φθινοπωρο.
αυτο που αναφερης δεν το σκεφτηκα γιατι εχω μονο απλα καναρινια λογικα θα το επηρεασουν στο κελαηδισμα.
σωστη παρατηρηση
 
αυτο που αναφερης δεν το σκεφτηκα γιατι εχω μονο απλα καναρινια λογικα θα το επηρεασουν στο κελαηδισμα.
σωστη παρατηρηση
Αυτή η επήρεια θα συνεχιστεί και μετά την πτερόρροια που ακολουθεί στο επόμενο έτος, που επίσης "καταγράφουν φωνές" αν και σε μικρότερη κλίμακα, καθώς λέγεται.
 
Μια παρατήρηση που έχω κάνει στα δικά μου μικρά, είναι ότι αυτά που αρχίζουν να σαλιαρίζουν πρώτα έχουν και καλύτερο κελάηδισμα μετά. Μπορεί να είναι και μια απλή σύμπτωση.
 
Back
Top