Αναπαραγωγή Σε πόσες ημέρες βγαίνουν οι νεοσσοί απο τα αυγα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fodas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fodas

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2009
Μηνύματα
31
Πόλη
Καρδίτσα
εχω ενα ζευγάρι gloster και μου εκαναν 5 αβγά. Το τελευταίο αβγο το γεννησε πριν 11 μερες. Πότε θα βγεί το πρώτο καναρινάκι. Είναι η πρώτη φορα που τα βάζω.
 
το τελευταιο αυγο θα βγει σε 4 μερες περιπου τα αλλα που τα γεννησε πριν 15 μερες μερα με τη μερα θα βγουν.. Ειναι γονιμοποιημενα;
 
να ρωτήσω... επειδή είναι η πρώτη φορα που τα βάζω γινεται να ειναι άσπορα και τα 5 ή δεν εχει σημασία;
 
έχω βγάλει τον κάναρο. Μόλις βγούν όλα τα μικρα να βάλω παλι μεσα τον κάναρο να τα ταίζει καλύτερα με την κανάρα; Μου βγάζουν πρώτη φορά αβγα. Εχει σημασία αυτό αν είναι άσπορα η με καναρινάκια μέσα;
 
και βεβαια μπορει ναναι ασπορα αλλα εξαρταται αν εχουν βατευτει αν ειναι υγιες το αρσενικο και το θηλυκο απο αποψη αν εχουν προβλημα γονιμοτητας.. Αν ταχεις δει να βατευονται εχεις παρα πολλες πιθανοτητες να δεις μικρα... Το αλλο θεμα ειναι πως και αν εχουν μικρα τα αυγα μπορει κατι να παει στραβα και να ψωφισουν μεσα στα αυγο αν δεν τα ζεσταινει καλα η θυληκια..

γιατι χωρισες τον καναρο;
 
έχω βγάλει τον κάναρο. Μόλις βγούν όλα τα μικρα να βάλω παλι μεσα τον κάναρο να τα ταίζει καλύτερα με την κανάρα;

fodas χωρίζουμε τον αρσενικό μονάχα αν παραστεί ανάγκη και δεν γίνεται αλλιώς, αν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα δηλαδή. 😉

μου βγάζουν πρώτη φορά αβγα. Εχει σημασία αυτό αν είναι άσπορα η με καναρινάκια μέσα;

Μπορεί κάποια να είναι ένσπορα και και κάποια όχι. Δεν πάει να πει ότι όλα θα είναι άσπορα επειδή είναι πρωτάρα. Βασικό ρόλο παίζει και η διατροφική προετοιμασία μεταξύ των άλλων.

μπορει κατι να παει στραβα και να ψωφισουν μεσα στα αυγο αν δεν τα ζεσταινει καλα η θυληκια..

Ή και λόγω έλλειψης υγρασίας να μην μπορούν να σπάσουν το τσόφλι και να βγουν γι' αυτό βάζουμε μπανιέρα όταν πρόκειται να βγουν οι νεοσσοί (την τελευταία μέρα). 😉
 
εγώ χώρισα τον καναρο γιατί και εδώ κοντά στο σπίτι μου ένα pet-shop τα έχει χωρίς καναρο μόλις βγαίνουν τα αβγά και μου είπαν κάποιοι άλλοι ότι θα τα κλωσάει καλύτερα. Τώρα δεν ξέρω όμως αν μπορεί να τα ταΐσει μόνη τις η κανάρα... Είμαι νέος στο θέμα και δεν ξέρω καλά. Οι μέρες για να βγει το καναρίνι αρχίζουν από τότε που γεννήθηκε το τελευταίο αβγό ή από την άλλη μέρα;
 
από το πρώτο αβγό καθόταν η θηλυκιά επάνω...όταν παω να δω την βλέπο παντα μέσα στην φωλιά... Κάνει να καθαρίσω το κλουβί γιατί γέμισε ακαθαρσίες;
 
κάνει να καθαρίσω το κλουβί γιατί γέμισε ακαθαρσίες;

Αν το κάνεις υπάρχει περίπτωση να αφήσει τα αυγά η κανάρα, αλλά μπορεί και όχι. Εξαρτάται την κανάρα και τον χαρακτήρα της. Εγώ πάντως θα απέφευγα να καθαρίσω το κλουβί κατά το κλώσσημα.

Παρακολούθησε και μια σχετική συζήτηση: https://community.petbirds.gr/threads/Καθαρισμός-κλουβιού-και-φωλιάς.12356/
 
κάνει να καθαρίσω το κλουβί γιατί γέμισε ακαθαρσίες;
καλυτερα αστο να μην τα ενοχλησεις.. Το κλουβι και τη φωλια θαταν καλο να τα καθαρισεις οταν με το καλο βγουν τα μικρα απτη φωλια η οταν ειναι αρκετα μεγαλα.
 
ακούστε λίγο. Το τελευταίο αβγό το γέννησε την παρασκευή 15 μαιίου. Κανονικά πότε πρέπει να μου τα βγάλει;
 
λοιπον ακου να σου πω φιλε μου αν θελεις να εχεις πολλι καλλα αποτελεσματα το καλιτερο που εχεις να κανεις ειναι να περνεις καθε πρωι το καθε αυγο που εχει κανει η καναρα περνωντας τα 2 προτα και τα βαζεις την τριτη ημερα ολα μαζι παλι στην φολια ετσι ξερεις οτι ακριβος σε 14 ημερες θα βγουν τα προτα 3 πουλακια και ετσι θα εχουν μικρη διαφορα το προτο απο το τελευταιο
 
ακούστε λίγο. Το τελευταίο αβγό το γέννησε την παρασκευή 15 μαιίου. Κανονικά πότε πρέπει να μου τα βγάλει;
Επρεπε ήδη να είχε βγάλει 3 και αύριο και μεθαύριο τα άλλα δυό.
Ολα αυτά αν είναι 5 αυγά και είχε κάτσει απο το πρώτο αυγό,όπως λές.
 
όταν βγούν τα μικρά και επειδεί θα έχουν διαφορά ημερών η κανάρα θα ταίζει τα μεγαλύτερα;
 
Back
Top