Αναπαραγωγή Σε πόσες ημέρες θα φτιάξει φωλιά;

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Εχθές εβαλα ένα θηλυκό διπλά στο αρσενικο με χώρισμα.
Αμέσως είδα τα σημάδια που ηθελα.
Σημερα τραβηξα το διαχωριστικό και από το πρωί τα έχω δει τουλάχιστον πέντε φορές να ζευγαρώνουν.
Έβαλα φωλιά και τρίχα.
Η απορία μου είναι ποτέ θα ξεκινήσει να κάτασκεβαζει την φωλιά;
 
ποτέ θα ξεκινήσει να κάτασκεβαζει την φωλιά;
Δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει κανείς σε αυτό.
Εσύ αφού έχεις βάλει φωλιά και υλικό για την κατασκευή της (θα πρότεινα αρχικά να βάλεις ελάχιστο) δεν έχεις τίποτε άλλο να κάνεις... εκτός από το να περιμένεις.
Οπλίσου λοιπόν με τη δέουσα υπομονή... συνέχισε την σωστή τροφοδοσία... συμπλήρωνε το υλικό φωλιάς όσο αυτό το χρησιμοποιούν και περίμενε να ολοκληρωθεί όλο αυτό το όμορφο που ξεκίνησε.
Από μας καλή επιτυχία!
 
Χθές εβαλα ένα θηλυκό διπλά στο αρσενικό με χώρισμα. Σήμερα τράβηξα το διαχωριστικό και από το πρωί τα έχω δει τουλάχιστον πέντε φορές να ζευγαρώνουν..
''πρέπων'' είναι να τραβάμε το χώρισμα:
1) αφού σιγουρευτούμε πως ο αρσενικός έχει κερδίσει με το τραγούδι του τη θηλυκιά, την ταίζει έστω από το χώρισμα, την φιλά και πάντα ''on time''.
2) αφού δούμε τα άνωθεν, τοποθετούμε στην πλευρά της θηλυκιάς φωλιά και νήμα, και μόλις χτίσει τη φωλιά (.. Μπορεί να πάρει 2-3 μέρες ή ακόμη και λίγες ώρες όταν όντως είναι έτοιμη),τότε και μόνο τότε αφαιρούμε το χώρισμα.. Με σκοπό να αποφύγουμε τα χειρότερα.👍
Αμέσως είδα τα σημάδια που ήθελα.
.. Αν μετά το βάτεμα, είδες τον αρσενικό να κάθεται στο πλευρό της και να πεταρίζει έντονα.. Τότε όλα πάνε κατ'ευχήν, έστω και άναρχα. Σωστή και πλήρη διατροφή πλέον, υπομονή από μέρους σου, όσο το δυνατόν λιγότερες ενοχλήσεις και ορθή ''παρακολούθηση'' των δρώμενων από λογική απόσταση.
Πότε θα ξεκινήσει να κατασκευάζει τη φωλιά;
μόνο η θηλυκιά σου μπορεί να στο απαντήσει αυτό.. 😉
 
'

.. Αν μετά το βάτεμα, είδες τον αρσενικό να κάθεται στο πλευρό της και να πεταρίζει έντονα..
Η αλήθεια είναι ότι δεν κάθεται διπλα της να πεταριζει.

Μόλις κελαηδαει έντονα πάει η θυληκια κοντα του και γίνεται το βατεμα.
Εν συνεχεία διασκορπίζονται στο κλουβί και τρώνε.
Μόλις ακουση ο αρσενικός άλλον αρσενικο να κελαηδαει τρέχει και την βατευει.
 
Κι εγώ πιστεύω πως έπρεπε να δώσεις λίγο ακόμη χρόνο γνωριμίας στο ζευγάρι...
Τι να τον κάνει το χρόνο Δημήτρη... Τα πουλιά έχουν ζευγαρώσει πολλές φορές... και δεν υπάρχουν διαμάχες;
Σημερα τραβηξα το διαχωριστικό και από το πρωί τα έχω δει τουλάχιστον πέντε φορές να ζευγαρώνουν.
 
Γιάννη εννοώ πως με μία μέρα γνωριμίας δεν τραβάς το χώρισμα... Περιμένεις να δεις τα σημάδια που αναφέρει ο Δημήτρης... Τώρα αναγκαστικά συνεχίζεις έτσι...
 
Μια χαρα ειναι ο χρονος παιδια εφοσον μ το που τα εβαλε μαζι ζευγαρωσαν τα πουλια ειναι ετοιμα το πολυ σε μια βδομαδα (κατα την γνωμη μου σε 3-4μερες) θα εχει φωλια το θυληκο ετοιμη. Καλη αναπαραγωγη ευχομαι
 
Back
Top