Αναπαραγωγή Σε πόσες μέρες θα βγουν οι νεοσσοί;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καθοτι αρχαρια κι εγω και για να μην ανοιγω συνεχεια νεα θεματα να ρωτησω εδω;το θηλυκο μου γεννησε το πρωτο αυγο το σαββατο πριν του λαζαρου. Εκατσε στα αυγα με το τριτο, δλδ εχει 12η μερα σημερα που κλωσσαει.ωοσκοπηση δεν εκανα γιατι φοβηθηκα μην κανω καμια ζημια.. Επρεπε να εχει σκασει μυτη καποιο ή οχι;η πουλινα μου σημερα σηκωνεται πιο συχνα,υπαρχει μια κινητικοτητα γενικοτερη, σηκωνεται αυτη, καθεται αυτος. Ο αντρας μου λεει οτι μπορει να ειναι κλουβια για μην απογοητευτουν και τα παιδια αλλα πιο πολυ εγω απογοητευομαι μου φαινεται... ☹😕
 
Κάνε λίγη υπομονή ακόμη.. Σε 1-2 μέρες θα δείξει. Συνήθως θέλει 14 ημέρες, αλλά ποικίλει από 12-16 μέρες, ανάλογα το χώρο, το πουλί κλπ. Αν κάτι δεν πήγε καλά, θα φανεί. Αλλά για να υπάρχει κινητικότητα, ίσως κάτι αισθάνονται..
 
Μην απογοητεύεσαι, έχεις μέρες ακόμα αλλά μήπως τα ενοχλείτε συχνά τα πουλάκια;
 
Από την μέρα που κάθισε, δλδ από το τρίτο αυγό (θα μπορούσες να μου πεις ημερομηνία που έκανε το τρίτο αυγό 😉, θα μετρήσεις 14 24ωρα ακριβώς. Ούτε 12 μέρες ούτε 16...

Καλά έκανες και δεν έκανες ωοσκόπηση γιατί άμα δεν έχεις εμπειρία είναι πολύ εύκολο να σπάσεις τα αυγά και είναι κρίμα..

Εύα μου δεν υπάρχει κανένας λόγος να απογοητεύεσαι! Ακόμη είναι πολύ νωρίς και θα σου κάνουν κι άλλα αυγά και θα γεμίσετε πουλάκια! 😛
 
στις 7 απριλιου καθισε! Αρα παμε για 21 του μηνα ε;στο καθιστικο τα εχουμε αλλα δεν τα ενοχλουμε! Δλδ δεν παμε απο πανω τους να τα κοιταμε,τα κοιταω εγω μια φορα την μερα που τους αλλαζω νερακι και το φρουτολαχανικο τους. Για φασαρια οκ εχει μεχρι τις 8μιση που κοιμουνται τα παιδια μια σχετικη κινηση αλλα δεν ενοχλειται η πουλινα απο αυτο! Ισα ισα που ο καναρινουλης μας τραγουδαει συνεχεια! Καλα αν βαλω ραδιο τρελαινεται! Ειδικα εκεινο το "αν μ'αγαπας" μολις το ακουσει συναγωνιζεται το φλαουτο! Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
 
Ναι 21 Απριλίου να περιμένετε αφίξεις!

Πόσες ώρες είναι ξύπνια τα καναρινάκια σου;
 
Την Κυριακη του Πασχα μπαινουν στη μερα εκκολαψης τα 3 πρωτα οποτε μεσα στη μερα και μεχρι το πολυ τη Δευτερα 21 του μηνα θα σκασουν αυτα αν εχουν παει ολα καλα, μετα αντιστοιχα για το επομενο υπολογιζεις 1 μερα μετα κλπ

//μετραμε 13 24ωρα συμπληρωμενα, μεσα στο 14 24ωρο σκανε
 
Αλικη απο τις 8.30-9 που κοιμιζω τα παιδια ως το πρωι εχουν σκοταδι τα πουλακια. Μετα εγω κανω δουλιτσες στην κουζινα οποτε δε τα ενοχλω. Το πρωι που ξυπναν τα παιδια κ παμε στο σαλονι εχουν ηδη ξυπνησει.η θηλυκια κοιμαται πιο ευκολα, φανταζομαι λογικο αφου ολη μερα καθεται κ κλωσσαει, αλλα γενικα η θηλυκια με εμπιστευεται περισσοτερο, ο αρσενικος μας ειναι ολιγον φαβιτσιαρης!(χεστης κοινως) :)😛
Λευτερη σ'ευχαριστω κι εσενα για την απαντηση!
 
τελικα το ενα βγηκε σημερα! Τωρα πως θα ξερω αν το ταιζουν; Η αληθεια ειναι πως οσες φορες ετυχε να δω την θηλυκια εξω απο τη φωλια ο αρσενικος ειναι εκει κ ολο κ σκυβει πανω στη φωλια, το ιδιο σκυβει κ η θηλυκια οταν παει να ξανακαθισει κ μετα καθεται ξανα. Τι κανουν δεν ξερω γιατι δεν πηγαινω κοντα να μην τα ενοχλω αλλα μμηπως πρεπει να πηγαινω να βλεπω; Πφφφφφ με εχει πιασει τρελο αγχος, ειχα ανοιξει κ θεμα το πρωι κ δε το βρισκω να δω αν απαντησε κανεις 😕
 
...30-9 που κοιμιζω τα παιδια ως το πρωι εχουν σκοταδι τα πουλακια.

Καλόν είναι, τώρα που θα ταίζουν τα μικρά να αφήσεις το φώς τουλάχιστον μέχρι τις 21.15 και να υπάρχει ένα φωτάκι νυκτός στον χώρο. Μάλιστα, καλά θα κάνεις κάθε μέρα να "κλεβεις" 5-6 λεπτά ώστε να φτάσεις να τα σβήνεις κατά 21.45 . Αν μπορείς να τα ανοίγεις το πρωί στις 6.00-6.15 θα είναι ακόμα καλύτερα.

-Οσον αφορά τα μικρά και το τάϊσμά τους, η καλύτερη υπηρεσία που μπορείς να προσφέρεις, είναι ημέρα χωρίς ενοχλήσεις, άφθονο και καλό φαγητό (μείγμα και αυγοτροφή ή αυγό) και καθημερινά καθαρό νερό.
 
Καλόν είναι, τώρα που θα ταίζουν τα μικρά να αφήσεις το φώς τουλάχιστον μέχρι τις 21.15 και να υπάρχει ένα φωτάκι νυκτός στον χώρο. Μάλιστα, καλά θα κάνεις κάθε μέρα να "κλεβεις" 5-6 λεπτά ώστε να φτάσεις να τα σβήνεις κατά 21.45 . Αν μπορείς να τα ανοίγεις το πρωί στις 6.00-6.15 θα είναι ακόμα καλύτερα.

-Οσον αφορά τα μικρά και το τάϊσμά τους, η καλύτερη υπηρεσία που μπορείς να προσφέρεις, είναι ημέρα χωρίς ενοχλήσεις, άφθονο και καλό φαγητό (μείγμα και αυγοτροφή ή αυγό) και καθημερινά καθαρό νερό.

τελεια! Γιατι ειχα ενα αγχος με το ωραριο τους που οσο μεγαλωνει η μερα θα μου ειναι δεσμευτικο αλλα μου δωσατε λυση! Στις 6 το μονο ευκολο να τα ανοιξω εκεινη την ωρα φευγω για δουλεια! Το φωτακι νυχτας μαλλον κοντα τους πρεπει να ειναι ε;γιατι μακρυα αν ειναι θα χαθει το φως στο χωρο. Τα ταιζουν δλδ και την νυχτα; Εχω τοση αγωνια να πανε ολα καλα με τα μικρα!
 
Το φωτάκι νυκτός είναι μόνον για την περίπτωση που μείνει εκτός φωλιάς το θηλυκό. Να υπάρχει ο στοιχειώδης φωτισμός ώστε να μπορεί να επιστρέψει.
 
κι εδω καπου το εχω χασει το μετρημα... Ειχα εναν νεοσσο στις 20/4 κι εναν στις 21/4. Αφου τα αυγα γεννηθηκαν με μια μερα διαφορα δεν επρεπε σημερα να εχω τον 3ο;υπαρχει περιπτωση να αργησει καμια μερα ή να θεωρησω οτι ειχαμε μια ατυχια;
οσο για την συμπεριφορα τους με εχουν ξετρελανει! Το μεσημερι ξαπλωσα στο καθιστικο κ διαβαζα κ αμα ακουγα πεταρισματα σηκωνα τα ματια μου κ τα χαζευα! Ποσα νιωθουν αυτα τα μικρα πλασματακια; Πως ξερει ο αρσενικος και παει κ τα ταιζει; Τι νιωθει η θηλυκια και τα γυριζει τα αυγα συνεχεια; Μεγαλο μαθημα ηταν για εμας τα πουλακια μας φετος...
 
όσο παρατηρείς τα ζώα τόσο θαυμάζεις και σέβεσαι την φύση!
 
καλημερα! Οι αποριες μου συνεχιζονται κι ευτυχως για εσας απο την μια εχω μαζεμενες βαρδιες τις τελευταιες μερες κι απο την αλλη τα πουλακια μου δειχνουν να ανταποκρινονται αψογα στα γονεικα τους καθηκοντα οποτε δεν σας ζαλιζω με πολλα! Λοιπον! Τα αυγουλακια μας βγηκαν 5-6-7-8-9 απριλη και το πρωτο μας μωροπουλακι βγηκε ανημερα πασχα(20/4),το 2ο 21/4, στις 22 δεν ειχαμε τιποτα κ μαλλον στις 23 (οχι ομως το πρωι) εσκασε μυτη ακομη ενα. Απο το τελευταιο πεταμενο τσοφλι το τελευταιο ηταν το μπλε(δλδ αυτο που γεννηθηκε τελευταιο). Να θεωρησω οτι τα αλλα 2 αυγα μας δε θα βγουν; Δεν τα βγαζω ετσι κι αλλιως γιατι απ'οσο διαβασα στηριζονται τα αλλα πουλακια σε αυτα.
 
Άσε τα λίγο ακόμα και μετά τα πετάς...
Να προσέχεις να ταΐζεται το μικρούλι να το βάζεις πάντα πάνω να μην το πλακώσουν τα μεγάλα αδέρφια του...
Να σου ζήσουν.
 
απ'οσο βλεπω ειναι παντα απο πανω αρα μαλλον το τακτοποιει η μανα του! τα καναρινακια μου ειναι γεννημενα για γονεις μου φαινεται! 🙂
 
Back
Top