Γενικά Σε πόσες μέρες να πάρω το παπαγαλάκι μου απο τη φωλιά;

filippos filippop

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2021
Μηνύματα
12
Πόλη
Πάτρα
Σήμερα το μωρο μου κλείνει 15 μερες και θέλω να ρωτήσω στις ποσες μερες θα ειναι καλο να το παρω να το ταΐσω στο χερι?
 
  • Like
Αντιδράσεις: olgi
@filippos filippop Δεν υπαρχει πρωτόκολλο, κάνουμε ό,τι και όσο μπορεί το πουλάκι χωρίς να τρελαίνεται από το στρες. Δεν θα το "παρετε" να το ταΐσετε στο χέρι. Για αρχή βάζουμε κεχρι στο κλουβί να το δοκιμάσουν και να δουν ότι είναι πολύ ωραίο. Από εκει και πέρα μπορείτε να το προσφέρετε μόνο εσεις, αρχικά από απόσταση, μετα όλο και πιο κοντά. Από μόνα τους δεν πλησιάζουν τον άνθρωπο, ειδικά αν δεν είναι μεγαλωμένα στο χέρι.
 
Για αρχή βάζουμε κεχρι στο κλουβί να το δοκιμάσουν και να δουν ότι είναι πολύ ωραίο.
Μιλάει για 15 ημερών πουλάκι το οποίο σαφώς και δεν τρώει κεχρί.

@filippos filippop για ποιον λόγο να πάρεις το πουλάκι αφού το μεγαλώνουν οι γονείς του μια χαρά; Μπορείς απλά να το παίρνεις απο τη φωλιά για 2-3 δεκάλεπτα τη μέρα για να σε συνηθίζει. Είναι απαραίτητο να έχεις πλυμμένα και ζεστά χέρια όταν το πιάνεις.
 
@Φοίβος νόμιζα ότι εννοεί ότι το έχει 15 μέρες, δεν φαντάστηκα ότι θα πήγαινε να το ταΐσει με το χέρι. Έχεις δίκιο όμως, εννοεί ότι είναι νεοσσός, έχω χάσει επεισόδια. Συγγνώμη, είμαι λίγο ταραγμένη και δεν λειτουργώ καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top