Αναπαραγωγή Σε πόση ώρα κρυώνουν τα αυγά και πεθαίνει ο νεοσσός;

stylkons1

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2020
Μηνύματα
48
Πόλη
Χίος
Καλησπέρα,

Έχω δυο ζευγάρια τιμπραντο. Και τα 2 την ίδια περίοδο έκαναν αυγά. Από το ένα ζευγάρι βγήκαν 3 νεοσσοί, από το άλλο κανενα. Όταν οι 3 νεοσσοί ήταν στην 15η μέρα ζωής τους, ήρθε ένα αρπακτικό μέρα μεσημέρι και τα σκότωσε. Δυστυχώς, αμέλησα να τα προστατέψω επαρκώς καθώς θεώρησα στο κέντρο της Αθήνας δεν υπάρχουν αρπακτικά…στην συνέχεια τα έβαλα μέσα ,σε χώρο ακαταλλληλο,κάναν αυγά κατευθείαν. Μέχρι να φτιάξω μια κατασκευή στο μπαλκόνι να έρθουν τα υλικά κτλ πέρασαν 8 μέρες. Επειδή στον εσωτερικό χώρο δεν ήταν ιδανικές οι συνθήκες τα έβγαλα έξω έχοντας διαβάσει ότι υπάρχει κίνδυνος να αφήσουν τις φωλιές τους. Το ερώτημα μου είναι: μετά από πόση ώρα αν δεν κλωσσανε τα αυγά, θα πεθάνει ο νεοσσός εντός του αυγού;
 
Πόσες ημέρες κλωσσούν; Πόση ώρα είναι τα θηλυκά εκτός φωλιάς; Θα έλεγα ότι στη θέση σου θα τα εξανάγκαζα να μπουν στη φωλιά τους...θα τα ωθούσα εκεί και θα έκοβα ένα χαρτόνι σε τέτοιο σχήμα ώστε να τα μπλοκάρω εκεί μέσα και να μην μπορούν να βγουν. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι, αλλά αυτό το είχα κάνει όταν έκανε τρομακτικό κρύο και μια κανάρα μου δεν καθόταν πάνω στο μωρό της...τελικά έκατσε.
Ίσως όμως πιο αποτελεσματικό θα ήταν να επαναφέρεις τα κλουβιά ακριβώς στο σημείο που κλώσαγαν, έστω κι αν δεν πρόκειται για το ιδανικό σημείο. Τότε πιστεύω ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάτσουν πάλι στη φωλιά.
 
9 μερες κλωσούν. Η μια έκατσε στα αυγά της μετά από 1.5-2 ώρες. Λες να έπαθαν τίποτα που ήταν τόση ώρα χωρίς να τα ζεστάνει; Η δεύτερη καναρα δεν έχει κάτσει καθόλου, έχουν περάσει 7 ώρες από την ώρα που τα μετακίνησα. Στις 5 ώρες έκανα μια διαλογή των αυγων από την καναρα που δεν κάθεται. Της πήρα 2 αυγά και τα έβαλα στην άλλη όπου είχε 4/5 ενσπορα. Όποτε τώρα αυτή που κλοσαει έχει 6 ενσπορα αυγά (6 είχε γεννήσει) εκ των όποιον τα 4 δικά της τα 2 της άλλης. Η καναρα που δεν κάθεται έχει 2 ενσπορα αυγά στην φωλιά της. Δεν θα την πιέσω να μπει γιατί έχει ταλαιπωρηθεί, έχει χάσει και κάποια φτερά. Αν πιστεύεται ότι υπάρχουν πιθανότητες για αυτά τα αυγά να σωθούν μετά από τόσες ώρες και τα θέλει καποιος που μένει κέντρο αθηνα μπορούμε να συνεννοηθούμε να του τα δώσω σήμερα, μην πάνε χαμένα κρίμα ειναι αν και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ειναι καλά τέτοια ώρα… Προκηται για καναρίνια τιμπραντο
 
Έχει ζέστη έξω, μπορεί και να είναι ζωντανά ακόμα τα έμβρυα. Ανέβασε και αγγελία στο χαρίζεται για τα αυγά. Προσωπικά έχω μεταφέρει 3 αυγά στους 39 βαθμούς, τα οποία εκκολάφθηκαν τελικά..ποτέ δεν ξέρεις
 
για να μην μακρυγορω περαιτέρω. Την πρώτη μέρα που τα άλλαξα δεν κάθησε πανω από τα αυγά κανείς απο τους γονείς. Την δεύτερη το πάνε με βάρδιες…δεν κάθεται τόσο η καναρα όσο ο αρσενικός. Σήμερα το βράδυ έχει κοιμηθεί ο αρσενικός μέσα στην φωλιά. Μέσα στην μέρα μαλώνανε κιόλας θεωρώ ότι της φώναζε να πάει στην φωλιά. Άμα καταφέρει ο άτιμος και βγάλει πουλιά θα τον παραδεχτώ, αν και ένα βράδυ μείνανε ασκέπαστα όποτε είναι απιθανο
 
Προς ενημέρωση σας για μελλοντική χρήση: το ένα αυγό από τα δυο εκολαυτηκε σήμερα το πρωί, ακριβώς την 14η μέρα.
Για να κάνω μια αναδρομή: την 8η μέρα και βραδυ δεν κάθισε κανείς πάνω απο τα αυγα, την 9η πάλι λίγο καθόταν είτε ο αρσενικός είτε η θυλάκια και το βραδυ κοιμήθηκε ο αρσενικός απο πάνω τους. Μετά συνεχίστηκε κανονικά η διαδικασία απο την θυλάκια.
Όποτε σε αντίστοιχη περίπτωση θα προτηνεις να μην διακόπτεται την διαδικασία.
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: MARY58
Όποτε σε αντίστοιχη περίπτωση θα προτηνεις να μην διακόπτεται την διαδικασία
Εννοείς να μην πετάξουμε τα αυγά;
Τι καλά που εκκολάφθηκε ο νεοσσός, πολύ τυχερός, να τον χαίρεσαι (και να μας τον δείξεις, όταν θα μεγαλώσει λιγάκι).
 
@stylkons1 τι ωραία που τα κατάφερε το μικρούλι. Δεν ήθελα να ρωτήσω όταν το χάριζες, για να μην διαβάσω ότι δεν τα κατάφερε. Μπράβο σας ! 👍👏😊 Νίκησε τα προγνωστικά!
Νομίζω ότι κ εδώ (υπήρχε στο φόρουμ κ μια παλιότερη περίπτωση με απίθανη αναπαραγωγή) αξίζει το όνομα πουχες δώσει Γιάννη @ianos. Μαγκάιβερ ☺️
[automerge]1685545199[/automerge]
Έχει ελπίδες το άλλο αυγό;
 
@MARY58 το άλλο τώρα είναι στην 16η μέρα, μάλλον δεν έχει πολλές ελπίδες.
Τα αλλά 2 αυγά που τις τα είχα αφαιρέσει τα έβαλα σε μια άλλη θυλάκια(στην κόρη της), όπου έχουν βγει 4 νεοσσοί μέχρι τώρα και υπάρχει ένα αυγό ακόμα+άλλο ένα που εξαφανίστηκε…βέβαια η κόρη της είχε 4 ενσπορα από πριν όποτε δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τίνος είναι οι νεοσσοί. Όταν μεγαλώσουν ίσως καταλάβω καθώς η επίμαχη καναρα είναι η μόνη άσπρη(όλα τα αλλά είναι πρασινοκιτρινα) και το αρσενικό ζευγάρι της κόρης είναι σκουφατο.
 
@MARY58 Δεν έχω ιδέα. Δεν βρήκα καθόλου ίχνη του. Ήταν 2 νεοσσοί και αλλά 3 αυγά όποτε ήταν δύσκολο να διακρίνω κάποιο σημάδι. Σίγουρα πάντως δεν υπήρχε καποιος νεκρός νεοσσος
 
Μήπως το αυγό είναι στις παρυφές της φωλιάς; Είχα δύο κανάρες που καμιά φορά έπαιρναν κάποιο αυγό και το ανέβαζαν στο "γείσο" της φωλιάς (εξωτερική φωλιά). Μήπως επίσης είναι απλά κάπου θαμμένο στο νήμα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@ianos όχι σίγουρα δεν υπήρχε μέσα στην φωλιά, σήμερα τα έβγαλα έξω να ελέγξω τι γίνεται γιατί έχει πλέον 5 νεοσσούς.
[automerge]1685723455[/automerge]
σήμερα το πρωί η επίμαχη καναρα που είχε αφήσει προσωρινά την φώκια γέννησε νέα αυγό, μάλλον έχει χαλάσει το βιολογικό της ρολόι…και σήμερα το απόγευμα μετά τις 6 πέθανε ο νεοσσός 3ημερων. Ίσως δεν τον τάισε σήμερα, λόγω του Καινούργιου αυγού, γιατί δεν είχε γεμάτο λαιμό. Θα τις μαζέψω τα αυγά σε 3 μέρες να συνεχίσει ήσυχη το καλοκαίρι της.
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
Θα τις μαζέψω τα αυγά σε 3 μέρες να συνεχίσει ήσυχη το καλοκαίρι της.
Ξέρεις...θα έλεγα να την αφήσεις να τα γεννήσει και να τα κλωσσήσει...δεν έχεις να χάσει κάτι..το πολύ πολύ να έχεις περισσότερα μικρά. Αλλιώς, αν τα αυγά είναι άσπορα θα κερδίσεις χρόνο από την επόμενη ωοτοκία και ίσως να την αποφύγεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Είναι η Τρίτη ωοτοκία που κάνει. Αν βγει εστω και ένα σημαίνει θα βγει τέλη Ιούνη. Έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά η καναρα έχει χάσει και κάποια πούπουλα κάτω από τον λαιμό δεν θεωρώ ότι πρέπει να συνεχίσει την αναπαραγωγή. Αν θέλει καποιος πάντως τα αυγα ευχαριστώ να του τα δώσω.
 
Back
Top