Γενικά Σε πόσο καιρό θα ντυθεί το καρδερινοκάναρο μου;

jimmidedos

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2014
Μηνύματα
39
Πόλη
Πάτρα
Πόσο καιρο παίρνει να ντυθεί ένα καρδερινοκάναρο ρε παιδιά;ανυπομονώ να μεγαλώσει...
 
ευχαριστώ Γιάννη... Να ρωτήσω και κάτι άλλο... Πότε καθαρίζουν τελείως οι φωνές του; Μήπως ξέρεις;
 
Από μικρά ξεκινούν, αλλά το πότε ξεκαθαρίζουν και πότε στρώνουν το ρεπερτόριό τους εξαρτάται από το πουλί., Βιάζεσαι και τα πτηνά δε θέλουν βιασύνες... Να τους δώσεις το χρόνο και θα σε εκπλήξουν ευχάριστα...
 
Όντως ακούγομαι βιαστικός 😀...Ίσως φταίει ότι δεν είχα ποτέ καρδερινοκάναρο μάλλον και ο συγκεκριμένος δείχνει να έχει πάρα πολύ καλές προδιαγραφές...
 
Τέλος Οκτώβρη λογικά θα έχει βαφτεί... Εξαρτάται και από το πότε γεννήθηκε.
 
Τέλος Όκτώβρη λες Νίκο... Είναι περίπου τριών μηνών τώρα!
 
Κάτσε μωρέ... Πολύ φρεσκαδούρα είναι ακόμη το κακόμοιρο.. Θα σου αργήσει να ντυθεί... Και μάλλον δεν θα περάσει εμφανή πτερόρροια φέτος. Λογικά να το περιμένεις από το τέλος Οκτώβρη και βλέπουμε..Ακόμα όλο γκρίζο είναι;
 
μόνο στην κοιλιά του έχει βγάλει λίγα καινούργια πούπουλα και σήμερα είδα ότι ξεκίνησαν να πέφτουν και πάνω απο τα φτερά του!
 
Πεντε μηνες απο τοτε που γεννηθηκε θα εχει τελειωσει και πτεροροια, παιζει ρολο ομως και η διατροφη.
 
Έχεις κάποια διατροφή να μου προτίνεις Γιάννη; Ευχαριστώ πολύ!
 
Ευχαριστώ! αυτό του δίνω και γώ...
Τώρα όσον αφορά αυγά ή κάποιο χορταρικό;
 
Τώρα όσον αφορά αυγά ή κάποιο χορταρικό;
Στη διάρκεια της πτερόροιας 3-4 φορές την εβδομάδα βραστό αυγό ή (σπιτική ή συσκευασμένη) αυγοτροφή και λαχανικά και φρούτα μέρα παρά μέρα. Μπανάκι αν το επιτρέπει ο καιρός και κάθε μέρα! Τέλος για να γίνει πιο γρήγορα η αλλαγή των φτερών χρειάζεται ένα μεγάλο κλουβί για να πετάει.

Το έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο;
 
Όντως ακούγομαι βιαστικός 😀...Ίσως φταίει ότι δεν είχα ποτέ καρδερινοκάναρο μάλλον και ο συγκεκριμένος δείχνει να έχει πάρα πολύ καλές προδιαγραφές...
Είναι δικής σου αναπαραγωγής; Αν ναι πόσα συνολικά έβγαλες και σε πόσες γέννες;
 
Ευχαριστώ Αλίκη.. Κάπως έτσι το έχω με αυτήν την διατροφή.. Το έχω σε εσωτερικό χώρο διότι Γιάννενα είναι εδώ έχει πολύ υγρασία... Και το κλουβί του είναι κανονικού μεγέθους..
 
Γιώργο δεν είναι δικής μου αναπαραγωγής απο εκτροφέα το πήρα.. Σύντομα θα πάρω κι άλλον ένα... 😉
 
Back
Top