Φροντίδα Σε πόσο καιρό θα σταματήσουν να τρομάζουν τα κοκατίλ όταν πλησιάζω;

giwrgos gou

PB New Member
Εγγραφή
1 Νοε 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Αρτα
Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιος στους παπαγάλους αν και πάντα μου άρεσαν... λοιπόν πριν κανένα μήνα αγόρασα δύο κοκατιλ από ένα πετ σοπ και ένα αρκετά μεγάλο κλουβι.. πόσος καιρος παίρνει περίπου μέχρι να σε συνηθίσουν και να μην τρομάζουν όταν πλησιάζεις το κλουβί;;; το αρσενικό είναι αρκετά επιθετικό μαζί μου μόνο που πλησιάζω το κλουβί, χωρίς να κάμω απότομες κινήσεις ή οτιδήποτε για να το τρομάξω
 
@giwrgos gou μήπως σου είπαν πχ αν είναι ημιάγρια; Προφανώς δεν είναι ταϊσμενα με κρέμα. Θα κάνεις λίγη υπομονή. Καλό είναι να μην προσπαθείς να τα πιάσεις. Μπορείς να τους μιλάς καθημερινά για κανένα 10λεπτο μέχρι να καταλάβουν ότι δεν θέλεις να τα πειράξεις. Κάθε μέρα κι από λίγο. Μετά θα αλλάζεις τις τροφές τους χωρίς να προσπαθείς να τα πειράξεις. Και θα τους μιλάς. Να καταλάβουν ότι δεν κινδυνεύουν. Κυρίως να τους αφήσεις χρόνο να εγκλιματιστούν. Είναι νέο το περιβάλλον για αυτά.
[automerge]1667327315[/automerge]
@MariaSK από εκεί που τα πήρα μου είπαν ότι είναι 1 χρονών το αρσενικό και 11 μηνών το θυληκο
Βάλε φωτό να δούμε τα κουκλάκια!🥰
 
@MariaSK κάπου διάβασα ότι άλλοι ιδιοκτήτες κατάφεραν να τα ταΐζουν με το χέρι στην πρώτη βδομάδα ακόμα και σε μεγαλύτερες ηλικίες, δεν πλησιάζω καν το κλουβί πάρα μόνο για να αλλάζω το νερό και την τροφή, αλλά ακόμα και έτσι όταν πλησιάζω χτυπάνε δυνατά τα φτερά τους και απομακρυνονται
 
@giwrgos gou ψυχούλες. Δώσε τους χρόνο. Προφανώς δεν πήρες πουλάκια ταϊσμενα με κρέμα και δεν είναι εξοικειωμένα με την ανθρώπινη παρουσία. Μπορείς να το ρωτήσεις στο petshop...θα πάρει λίγο χρόνο...πρόσεχε μόνο να μην τραυματιστούν από το φόβο τους...
 
@MariaSK ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και συγγνώμη αν κάνω χαζές ερωτήσεις, αλλά πως ακριβώς θα προσέχω μην τραυματιστουν αφού πλησιάζω μόνο για το φαγητό τους 😅 και κελαηδάνε ελάχιστα έως καθόλου
 
@giwrgos gou Είναι ανάλογα το πουλί.
Δες τα παρακάτω γαι να σε βοηθήσουν
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/ αυτό
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
κι αυτό
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@giwrgos gou 😆...οκ...προσπάθησε να βρεις την ελάχιστη απόσταση από το κλουβάκι στην οποία δεν τρομάζουν και ξεκίνα να τους μιλάς από εκει για να σε συνηθίζουν. Έχει σημασία να τους δώσεις χρόνο. Και μίλα τους γλυκά. Επίσης μερικά τρομάζουν ή και εκνευρίζονται με μερικά χρώματα(!). Δοκίμασε να αποφύγεις πχ τις μαύρες μπλούζες...σιγά σιγά θα ανακαλύψεις τί τα ενοχλεί...
 
@giwrgos gou
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά δύσκολο να γίνει εξημέρωση ταυτόχρονα σε ένα ζευγάρι παπαγάλων κάποιας ηλικίας.
Χρειάζεται μεγάλη υπομονή και επιμονή, και τα αποτελέσματα αυτής της προσπάθειας πολλές φορές δεν είναι τα αναμενόμενα.
το αρσενικό είναι αρκετά επιθετικό μαζί μου μόνο που πλησιάζω το κλουβί,
Είναι φυσιολογικό, προστατεύει το ταίρι του, και τον χώρο του
Η συμπεριφορά αυτή λέγεται εδαφική επιθετικότητα
Τα πουλιά στη φύση αλλά και στην αιχμαλωσία ενστικτωδώς προστατεύουν το χώρο τους.
Στη φύση θα προστατεύσουν τη φωλιά τους ή το ταίρι τους αλλά και αντίστοιχα στην αιχμαλωσία το κλουβί τους ή το ταίρι τους.
 
Back
Top