Διατροφή Σε τι αναλογίες δίνουμε βασιλικό, θυμάρι, ρίγανη, foniopaddy;

thanmar78

PB Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
240
Πόλη
Ρούτσι
Καλησπέρα φίλοι δίαβασα πρόσφατα ένα άρθρο του Αλέξανδρου σχετικά με την πρόληψη της κοκκιδίασης στα πτηνά. Θέλω να ρωτήσω σε τι αναλογίες δίνουμε τον βασιλικά, θυμάρι και τη ρίγανη στο μείγμα της αυγοτροφής;
Επίσης θέλω να ρωτήσω αν εναλλακτικά μπορούμε να βάζουμε σπόρους foniopaddy στο μείγμα της αυγοτροφής και σε ποια αναλογία; ή το foniopaddy δεν συνίστατε να χορηγήτε με την αυγοτροφή;

Ευχαριστώ
 
θαναση εγω βαζω απο ενα κουταλι ριγανη και θυμαρι (αποξηραμενα, τριμμενα) στη συνταγη μου για ενα αυγο
Αυγοτροφή με τη χρήση κουσκούς (couscous)

βοηθαει και στην καλυτερη συντηρηση της αφου οι ουσιες που περιεχουν εχουν και την ιδιοτητα του φυσικου συντηρητικου.συνηθιζω να βαζω chia στην αυγοτροφη και το foniopaddy πιο σπανια ξεχωρα με καμελινα σε ξεχωρη ταιστρα. Αλλα μπορεις και εκει οχι εναλλακτικα αλλα σταθερα σε μικρη ποσοτητα (1 κουταλακι ειναι αρκετο στη συνταγη για ενα αυγο )οσο σε επιτρεπουν τα οικονομικα σου και το βρισκεις ευκολα.
 
Βάζω 4 κουταλιές ρίγανη στο ψωμί που κάνω για τα πτηνά μου. Όμως, η ποσότητα του ψωμιού είναι αρκετή για να διαρκέσει για περίπου 4 ημέρες. Συμφωνώ με τις αναλογίες που προτείνει ο Δημήτρης (jk21).
 
... Θέλω να ρωτήσω σε τι αναλογίες δίνουμε τον βασιλικά, θυμάρι και τη ρίγανη στο μείγμα της αυγοτροφής;

Ευχαριστώ

Θανάση καλημέρα. Προσωπικά, χρησιμοποιώ ένα μείγμα ρίγανη, βασιλικό,θυμάρι(2/2/1)
. Η αλήθεια είναι οτι το βάζω εμπειρικά χωρίς να
ασχολούμαι με την ακριβή αναλογία του, αλλά θα έλεγα 10-20 γρ. στο κιλό αυγοτροφής.

Οσον αφορά τους σπόρους υγείας είναι καλύτερα(αν και πιο "μπελαλίδικο") να τους
παρέχεις χωριστά. Ενας λόγος είναι το μέγεθός τους.Χάνονται μέσα στην αυγοτροφή.
Ακόμη θεωρώ οτι έχει αξία να βλέπεις πόσο, απο τον κάθε έναν, καταναλώνουν
τα πουλάκια σου, ανάλογα την εποχή.
 
Καλημερα
εγω στην δικη μου συνταγη που αφορα 400 γρ. Περιπου αυγοτροφης, βαζω 2 κουταλιες σουπας θυμαρι και 1 ριγανη. Βαζω και 2 κουταλιες σουπας fiono, γιατι σκετο οταν επιχειρησα να το δωσω, δεν το ετρωγαν ιδιαιτερα.
 
Back
Top