Αναπαραγωγή Σε τι ηλικία βγάζουμε τα μικρά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kiou5454
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kiou5454

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2018
Μηνύματα
45
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά μια ερώτηση ακόμη για να μην ανοίγω τώρα νέα post, σε τι ηλικία περίπου βγάζουμε τα μικρά από την ζευγαρωστρα και τα βάζουμε σε νέο κλουβί χωρίς τους γονείς;
 
Παιδιά μια ερώτηση ακόμη για να μην ανοίγω τώρα νέα post, σε τι ηλικία περίπου βγάζουμε τα μικρά από την ζευγαρωστρα και τα βάζουμε σε νέο κλουβί χωρίς τους γονείς;
Βασικά τα πουλάκια πρέπει να τρώνε μόνα τους. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παρατηρήσει κανείς ότι όντως τρέφονται μόνα τους. Εγώ τα αποκόβω από τους γονείς σε περίπου 32 ημέρες, ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα ξέρουν να τραφούν μόνα τους.
 
Βασικά τα πουλάκια πρέπει να τρώνε μόνα τους. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παρατηρήσει κανείς ότι όντως τρέφονται μόνα τους. Εγώ τα αποκόβω από τους γονείς σε περίπου 32 ημέρες, ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα ξέρουν να τραφούν μόνα τους.

Ναι κατανοητό αυτό που λες...ήδη έχουν αρχίσει να τσιμπάνε μόνα τους αλλά δεν σημαίνει ότι μπορούν ακόμα μόνα τους γτ μπορεί να τρώνε αλλά τα ταιζουν και οι γονείς ακόμα... Τώρα είναι στις 22 μέρες ακόμα, απλά στο περίπου ήθελα να ρωτήσω ... Οπότε σε κάνα 10ημερο θα τα παρω
 
Πάνω στο θέμα αυτό, πότε απομονώνουμε τον αρσενικό νεοσσο; Στους πόσους μήνες;
Καλησπέρα! Όταν αναφέρεσαι σε απομόνωση του αρσενικού νεοσσού, εννοείς για λόγους φωνητικής εκπαίδευσης ή συμβίωσης με την υπόλοιπη οικογένεια; Αν είναι το πρώτο, ήδη θα ακροάζεται και θα αφομοιώνει ήχους από τα ενήλικα αρσενικά του χώρου σου. Δεν χρειάζεται να υποβληθεί σε ειδική εκπαίδευση, όπως τα καναρίνια φωνής. Αν είναι το δεύτερο, μόλις δεις ότι αυτοσυντηρείται, θα το μετακινήσεις σε κλούβα με άλλα καναρίνια της ηλικίας του ή σε δικό του κλουβί.
 
Πάνω στο θέμα αυτό, πότε απομονώνουμε τον αρσενικό νεοσσο; Στους πόσους μήνες;
Γενικά θεωρείται από κάτι διαγράμματα που έχω διαβάσει (δεν ξέρω που και πότε και πως να τα βρω) ότι οι ήχοι εγγράφονται από λίγο έως πολύ σε διάφορες φάσεις ηλικιακά του αρσενικού καναρινιού για το πρώτο ας πούμε κυρίως 7μηνο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ξεσηκώνει και ήχους μετά. Επίσης μια πολύ ιδιαίτερη εποχή, στην οποία σε ένα εκπαιδευμένο φωνητικά καναρίνι, θεωρείται ότι μπορεί να χαλάσει το τραγούδι του είναι η πρώτη του πτερόρροια. Η απομόνωση του αρσενικού νεοσσού λοιπόν βασικά έχει να κάνει με την αμέριστη προσοχή του σε αυτές τις φάσεις κατά τη διάρκεια στην οποία ακούγονται οι πρότυποι ήχοι της κάθε φυλής. Κάποιοι μάλιστα ξεκινούν την εκπαίδευση και πριν οι νεοσσοί εκκολαφθούν.
Απομόνωση λοιπόν θα έλεγα αφού το πουλάκι θα έχει περάσει ένα ικανό διάστημα σε κλούβα πτήσης, ώστε να αναπτύξει και το μυικό του σύστημα (και το αναπνευστικό του φυσικά), δλδ οπωσδήποτε 1,5 μήνα σε κλούβα πτήσης, αν και για αυτό το 1,5 δεν είμαι καθόλου σίγουρος.
Στην πραγματικότητα εξαρτάται πολύ αν μιλάμε για κάποια ράτσα φωνής και αν ναι, υπάρχουν καθορισμένα χρονικά πρωτόκολλα.
Δεν πιστεύω να εννοείς με τη λέξη "απομονώνουμε" το μπαούλιασμα, έτσι δεν είναι;
 
ianos, Να το πω λίγο καλύτερα για να το καταλάβουμε. Εγω στις 35 μέρες περίπου θα βγάλω τα μικρά από την ζευγαρωστρα και θα τα βάλω σε ξεχωριστό κλουβί. Κάποια στιγμή θα καταλάβω το γένος τους. Αν υπάρχει αρσενικό, πότε θα πρέπει να βγάλω τον αρσενικό και να τον βάλω μόνο του; Γτ φοβάμαι μήπως αρχίσουν μεταξύ τους να μαλώνουν γι'αυτό

Καναρίνι4ever, Όχι δεν το πάω σε εκπαίδευση παιδιά. Γενικά μιλάω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Tα νεαρά μπορούν να μείνουν μαζί σε μια κλούβα πτήσης ακόμα και μετα την αλλαγή πτερώματος (2-3 μήνες και αργότερα). Οι τσακωμοί μπορεί να υπάρχουν και με αυτούς τα πουλιά ωριμάζουν και κοινωνικοποιούνται. Κανένας φόβος όταν κάποιος παρακολουθεί την πορεία για να επέμβει σε κάποιες πιθανές, πολύ ακραίες καταστάσεις. Φυσικά στη κλούβα πτήσης δεν πρέπει να υπάρξει υπερπληθυσμός. Με τον ερχομό του φθινοπώρου και τον σαφή διαχωρισμό των αρσενικών μπορεί να αρχίσει η μεταφορά τους σε ατομικά κλουβάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καναρίνι4ever, Όχι δεν το πάω σε εκπαίδευση παιδιά. Γενικά μιλάω
Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση! Επομένως, να κάνεις ότι σου προανέφεραν οι κύριοι Γιάννης και Μάκης και όλα θα πάνε περίφημα με τα νεαρά καναρίνια σου! Καλή σου συνέχεια!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top