Φροντίδα Σε τι ηλικία μπορεί ένα κοκατίλ να αρχίσει να λέει λεξούλες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Macisseg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Macisseg

PB New Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2018
Μηνύματα
53
Πόλη
Χαλκίδα
Καλημέρα σε όλη την ομάδα!
Εχω μια απορία και θα ήθελα τα φόντα σας. Σε τι ηλικία μπορεί ένα κοκατίλ να αρχίσει να λέει λεξούλες;
 
Για αρσενικο εφοσον μιλαμε απο μικρα σχετικα! Οσο ασχολεισαι τοσο πιο ευκολα θα μαθει! Δλδ στους 6-7 μηνες καπου εκει! Κ πιο μικρα καποιες φορες!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για αρσενικο εφοσον μιλαμε απο μικρα σχετικα! Οσο ασχολεισαι τοσο πιο ευκολα θα μαθει! Δλδ στους 6-7 μηνες καπου εκει! Κ πιο μικρα καποιες φορες!
Σε ευχαριστώ Ζαχαρία!
 
Πριν το κοκατίλ μου, είχα ένα μπατζί αρσενικό που το πήρα 2,5 μηνών. Αυτό στην πορεία μου έδειξε τεράστια αδυναμία διότι όπου κι αν ήμουν το είχα συνέχεια μαζί μου. Αρκετές ώρες ελεύθερο μέσα στο σπίτι (που λόγω αγροτικής κατοικίας έχει παντού σίτες, ακόμα και στην κεντρική είσοδο), παιχνίδι, κουβέντα πολύ, μπανάκι στο χέρι κάτω από τη βρύση, έρωτας λέμε! Ξαφνικά μια μέρα εκεί που μαγείρευα, ακούω: Αγάπη μου, ψυχή μου! Ηταν ακριβώς 5,5 μηνών. Εν τέλει, μέσα σε 1 εβδομάδα δεν ήξερε τι να πρωτοπεί. Ελεγε: αγάπη μου, πού ειναι το πουλάκι μου, έλα φιλάκι (και τους ήχους του φιλιού), Τι κάνεις καλά είσαι; Ελα σου λέωωω! Πού είναι ο Κόκης; καλό πουλάκι Κόκης, και πολλά άλλα. Δηλαδή ότι άκουγε μεσα στους 3 αυτούς μήνες, τα είπε όλα μαζεμένα.
Σου τα γράφω για να δεις οτι δεν έχει σημασία πόσο ακριβός είναι ένας παπαγάλος, τι ράτσα είναι και αν είναι αρσενικός ή θηλυκός και ένα σωρό άλλα. ΑΓΑΠΗ, ΣΩΣΤΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ, ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ -Α-Γ-Α-Π-Η-..
 
Οσο περισσοτερο του μιλας τοσο πιο γρηγορα θα μιλησει, ειναι ο τροπος τους να επικοινωνισουν μαζι μας.
Ο δικος μας Μονκ μολις εκλεισε τον τεταρτο μηνα και ηδη λεει Ρίκος (το ονομα του) και ΠΑΟΚ τον ερωτα του μπαμπα μας 😛.
 
ο Ρόμπυ άρχισε να λέει λεξούλες λίγο μετά τους πέντε μήνες. Ο Μπέμπης μερικές μέρες μετά που ήρθε 😀 περίπου τριών μηνών δηλαδή γιατί είχε καλό δάσκαλο... Τον Ρόμπυ.όσο περισσότερο τους μιλάς με σταθερή φωνή, μικρές καθαρές λεξούλες(όχι πολλές 2-3 κάθε φορά)σε λίγο καιρό δεν θα πιστεύεις στα αυτιά σου :)


πολύ γλυκούλι το μικρό σου!
 
Back
Top