Φροντίδα Σε τι ηλικια να παρω το lovebird;

harabudgie1

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2015
Μηνύματα
344
Πόλη
Πάτρα
Σε τι ηλικια να παρω το lovebird; θα το παρω απο εκτροφεα.

σκεφτομαι περιπου 3 μηνων
 
Κι αν θέλεις να περάσετε καλά... Να έχει ταϊστεί στο χέρι... ώστε να είναι εξοικειωμένο με τους ανθρώπους.
 
δηλαδη να του πω να το ταισει;
Ρωτάς μη ειδικό σε τέτοια θέματα και θα πρέπει να περιμένεις τους γνώστες..
Νομίζω όμως πως ταΐζει όποιος έχει τις προϋποθέσεις για να το κάνει... και σίγουρα όχι κατ΄ εντολή...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Κάποιοι εκτροφείς ταΐζουν στο χέρι και κάποιοι όχι. Αν σ΄ενδιαφέρει το πουλάκι που θ΄αγοράσεις να είναι ήμερο ώστε να μη χρειαστεί να το εξημερώσεις εσύ, θα πρέπει να ρωτήσεις τον εκτροφέα αν διαθέτει μωρά ταϊσμένα στο χέρι ή όχι.
Φυσικά όλη αυτή η συζήτηση καλό είναι να προηγείται της συμφωνίας (ότι θα αγοράσουμε απ΄αυτόν... Τον όποιο). 😉
 
και εδω μπαίνει το θεμα αντισωμάτων για τα ταισμενα στο χερι πουλακια εγω τα μωρακια που κανουν τα ζευγαρακια μου και εχουν τα παιδια μου τα ταιζω στο χερι αλλα τα εχω στους γωνεις τους να ταιζονται και απο εκει και τα παίρνω μονο οταν ειναι ετοιμα να κανουν εξοδο απο τη φωλια ετσι πετυχαίνω υγιοι πουλακια αρα αν ειναι και λιγο αγριο σε ηλικια 3μηνων ειναι μια χαρα και εξημερωνετε αρκετα ευκολα.
 
και εδω μπαίνει το θεμα αντισωμάτων για τα ταισμενα στο χερι πουλακια
Η παράλληλη σίτιση (γονείς & εκτροφέας) που έχει αναπτύξει και ο @Φοίβος στο άρθρο του Ανατροφή νεοσσών με τη μέθοδο του co-parenting ... είναι κατά τη γνώμη μου απείρως καλύτερη από κάθε άλλη... αν φυσικά επιζητούμε πολύ καλή υγεία αλλά και ήρεμη συμπεριφορά στα πτηνά μας.
 
Back
Top