Αναπαραγωγή Σε τι κλουβιά πρέπει να βρίσκονται τα καναρίνια πριν την αναπαραγωγή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgels
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
μια ερώτηση που συνέχεια παίρνω διαφορετικές απαντήσεις. Έχω μια ζευγαρώστρα και ένα μικρότερο κλουβάκι. Στο μικρό κλουβάκι είχα το θηλυκό και στην ζευγαρώστρα το αρεσνικό. Μετά όμως μου είπαν πως καλύτερα να βάλω στη ζευγαρώστρα το θηλυκό για να έχει περισσότερο χώρο να πετάει και να ξεμουδιάζει τους μυες του καθως θα πρεπει να ειναι δυνατή για να κανει αυγά και καλύτερο θα ήταν να κρατήσω το αρσενικό στο μικρό κλουβι. Ενα αλλο επιχείρημα που μου ειπαν ειναι οτι το θηλυκό αν δεν νιώθει σαν το σπίτι του δεν θα κανει ευκολα φωλια οποτε αυτη πρεπει να ειναι απο την αρχη στη ζευγαρώστρα ενω εγώ μεχρι τώρα απο οσα διαβαζα ειχα καταλαβει το αντιθετο... Οτι η ζευγαρώστρα πρεπει να ειναι το σπιτι του αρεσνικου για να απλώσει την κυριαρχία του. Φυσικά περι ορέξεως που λεμε, αλλα θα ηθελα να μου πείτε εσεις με την εμπειρία σας τι κανετε σε αυτο το θεμα.
 
Να σου πω τι θα εκανα. Θα ειχα 2 πανομοιοτυπες ζευγαρωστρες, μια για το καθενα. Οταν θα ερχοταν η ωρα, θα εβαζα τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα της θηλυκιας. Ετσι και η θηλυκια δε θα μετακινουταν, και ο αρσενικος δε θα αλλαζε πολυ περιβαλλον. Απο κει και περα αν αυτο δεν ειναι εφικτο, θα αφηνα τον αρσενικο στο μικρο κλουβι.
 
Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία, είναι το μικρότερο από τα κλουβιά για τα οποία μιλάμε να έχει τέτοιο μέγεθος που να μπορεί να φιλοξενήσει ένα καναρίνι χωρίς να το ταλαιπωρεί.

Κατά τα άλλα, τα καναρίνια δεν χρειάζονται συνοικέσιο ή συστάσεις για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή. Δεν είναι καν απαιτητικά στο θέμα της χωροταξίας και του χώρου για να αναπαραχθούν, οπότε μια 60αρα ζευγαρώστρα είναι υπεραρκετή γι' αυτό το σκοπό.

Επομένως, όπως και να έχεις τα πουλιά, εφόσον τα προετοιμάσεις σωστά και μετά τα βάλεις στο σωστό χρόνο μαζί στη ζευγαρώστρα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 
Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία, είναι το μικρότερο από τα κλουβιά για τα οποία μιλάμε να έχει τέτοιο μέγεθος που να μπορεί να φιλοξενήσει ένα καναρίνι χωρίς να το ταλαιπωρεί.

Κατά τα άλλα, τα καναρίνια δεν χρειάζονται συνοικέσιο ή συστάσεις για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή. Δεν είναι καν απαιτητικά στο θέμα της χωροταξίας και του χώρου για να αναπαραχθούν, οπότε μια 60αρα ζευγαρώστρα είναι υπεραρκετή γι' αυτό το σκοπό.

Επομένως, όπως και να έχεις τα πουλιά, εφόσον τα προετοιμάσεις σωστά και μετά τα βάλεις στο σωστό χρόνο μαζί στη ζευγαρώστρα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.
 
Βάλε το θηλυκό στην ζευγαρώστρα και ακολούθησε σωστή διατροφή και όλα θα πάνε καλά στην επόμενη αναπαραγωγική διαδικασία. Αν είναι προετοιμασμενα σωστά θα ζευγαρώσουν και σε ένα μικρο κλουβάκι.
 
Μωρέ αν είναι και τα δύο πυρωμένα και υγιή μέχρι και σε ποντικότρυπα (που λέει ο λόγος) ζευγαρώνουν και αυγά σε αυγοθήκη κάνουν! Άλλο που δεν είναι σωστό και δεν πρέπει! Αυτά ακολουθούν το ένστικτό τους αλλά εμείς τους παρέχουμε το καλύτερο δυνατόν! Και γενικά είμαι της άποψης όσο πιο μεγάλο κλουβί, όλη το χρόνο όχι μόνο την άνοιξη, τόσο το καλύτερο! 👍
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Ναι έτσι ακριβως είναι Αλίκη, η φύση (ακόμα και μετά απο τόσα χρόνια εκτροφής και αιχμαλωσίας) έχει τον δικό της δρόμο, απλά δεν έχω αναπαράξει ποτέ μου ως τώρα καναρίνια και απο τώρα εχω λίγο το αγχός για την άνοιξη! Και πάλι ευχαριστώ και εύχομαι ειδικά στα "παλιά" μέλη να μην βαρεθούν ποτέ να ακούνε ξανα και ξανα τα ίδια θέματα και χαίρομαι που απαντάτε πάντα σαν να ειναι η πρώτη φορά!
 
απλά δεν έχω αναπαράξει ποτέ μου ως τώρα καναρίνια και απο τώρα εχω λίγο το αγχός για την άνοιξη!
Να μην εχεις κανενα αγχος! Απλα πραγματα ειναι! Βημα βημα θα τα κανεις ολα με τη βοηθεια του PetBirds (τα αρθρα και τα θεματα περι αναπαραγωγη καναρινιων ειναι δοξα το θεο απειρα) και οτι απορια εχεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε κ εμεις! 😉
 
και μενα περυσι ήταν η πρώτη φορά και είχα το ίδιο άγχος αλλά η Αλίκη έχει δίκιο... Το Petbirds είναι παρόν! Για κάθε απορία-ερώτηση-επείγον περιστατικό. Εφημερεύει και διανυκτερεύει ταυτόχρονα 😀
 
Να σου πω τι θα εκανα. Θα ειχα 2 πανομοιοτυπες ζευγαρωστρες, μια για το καθενα. Οταν θα ερχοταν η ωρα, θα εβαζα τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα της θηλυκιας. Ετσι και η θηλυκια δε θα μετακινουταν, και ο αρσενικος δε θα αλλαζε πολυ περιβαλλον. Απο κει και περα αν αυτο δεν ειναι εφικτο, θα αφηνα τον αρσενικο στο μικρο κλουβι.
ακριβώς αυτό κάνω και ΄γω.. Τόσο τα θηλυκά όσο και τα αρσενικά,έχουν το καθένα τον δικό του χώρο σε ζευγαρώστρα 60εκ. όταν έρθει η ώρα του ''γάμου''.. σόρρυ κιόλας, αλλά ο γαμπρός πάει στην νύφη!
 
Εγώ τα αρσενικά τα έχω σε ξεχωριστό κλουβί.
Τα θηλυκά σε ζευγαρώστρες όλα μαζί.
Εμένα μου αρέσει να ακούω και τα αρσενικά να κελαηδούν!
 
Back
Top