Διατροφή Σε τι ποσότητα να βάζω βλαστωμένους σπόρους στην αυγοτροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης νικ1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

νικ1

PB Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
81
Πόλη
Γιαννιτσά
εχω αρχισει να βαζω βλαστωμενους σπορους στην διατροφη των καναρινιων μου για αρχη τα βαζω σκετα 1 κουταλακι του γλυκου για 3 πουλια και αργοτερα μεσα στην αυγοτροφη τωρα η ερωτηση μου ειναι σε τι ποσοτητα να τα βαλω στην αυγοτροφη και αν κανει να τα χορηγω απο την πρωτη μερα της γεννησης των νεοσσούς εχω ακουση απο 7 μερες και μετα ισχυει κατι τετοιο
 
Gia sou,

an ta baleis sti aygotrofi den exei kanena problima kai boris na dinis apo tin proti mera, giati i aygotrofi trabai tin ygrasia apo ta blastomenei sporoi.
Epikindino einai i ygrasia sta blastomenoi sporoi otan dinis xoris na kaneis ena mix me tin aygotrofi. Kai min finis pano apo 5-6 ores ta blastomenei sporoi sti klouba, boroune na mouxliasoune.

prosexe omos, den ksero ti kanarinia exeis, ala i blastomenoi sporoi kanonika exoune poli niger kai "bafounde".


Alexandros
 
Νίκο ξέρεις τώρα, ο καθένας μας έχει την δική του λογική,
όσον αφορά στην παροχή των συστατικών, που θέλουμε να περάσουν στα πουλιά.
- Εγώ ας πούμε δεν θα έβαζα βλαστομένους μέσα στην αυγοτροφή.
Θέλω να ξέρω ακριβώς τί τρώνε τα πουλια απο κάθε τι, που τους δίνω.
Επειτα ένα πράγμα όπως είναι οι βλαστομένοι σπόροι που είναι πολύ ευαίσθητοι
(μπορεί να σου εμφανήσει μήκυτες, μούχλα)γιατί να το αναμείξουμε με αυγοτροφή;
-Αν Θέλεις ανέβασε μια φωτό της αυγοτροφής σου, με τους βλαστομένους.
Να είναι όσο μπορείς πιο κοντινή και καθαρή
για να γίνει κατανοητή και η υφή και η εμφάνησή της.
 
τα καναρινια που εκτρεφω ειναι κοκκινα λιποχρωμικα η σποροι που πηρα εχουνε ρουπψεν μεσα και νιζερ ρωτησα αν θα εχω προβλημα με το βαψιμο και μου ειπαν οχι υπαρχει περιπτωση να εχω. κυρια τροφη δουλευω χωρις ρουπψεν. ακομη δεν απαντησατε τη ποσοτητα να βαλω στην αυγοτροφη. Αυγοτροφη οταν ξεκινησω κανω καθημερινος και την δινω σε 3 δοσεις οποτε λιγο δυσκολο να μουχλιαση θα ανεβασω φωτογραφιες να την δειτε οχι οτι ειναι κατι το ιδιαιετερο.cede αυγοτροφη ρασκ μαγια μπυρας σπιρουλινα το φορτε τις κουικο το πλας τις κουικο πολυβιταμινες τις ορλουξ και υγρο ασβεστιο και παρα μα παρα πολυ φροντιδα
 
- sta kokino lipoxromika den exeis kanena problima.
- mexri ena koutalaki tou glykou ana pouli tin mera.
- ego edina xoristo aygotrofi kai blastomenei sporoi, gia na exo ton elengxo



Alexandros
 
Odysseas,

diafora xromata sta kanarinia einai lipo-xromata. Analoga me to lipos pou exei i trofi ginounte ta xromata pio entona i pio areomenos. Afto pedi poli megalo rolo sta Kanarinia MOSAIK. Afta pou ektrefoune afta ta poulia exoune sinexio to problima na min dinoune trofi pou exei poli elaiouxoi sporia. Gia na min bafounte i perioxes tou pouli pou prepei na menoune abafto. An dinis mia trofi plousio se elaiouxoi sporia ta poulia pernoune pio poli LIPOXROMATA.
 
Back
Top