Αναπαραγωγή Σε τι χρησιμευει η ωοσκοπηση;

Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
409
Πόλη
Αμπελόκηποι
εγω δεν εχω κανει ποτε, δεν το θεωρω καθολου σημαντικο.. Το μονο που ειναι καλο ειναι οτι φευγει η αγωνια μας.. Τα αποτελεσματα θατα δουμε ετσι κιαλλιως..
 
Αν για παραδειγμα τα αυγα που κλωσσαει το πουλι ειναι ασπορα γιατι να ταλαιπωρειται κλωσσωντας τα; Κανουμε ωοσκοπηση και αν ειναι ασπορα τα περνουμε και αφηνουμε το πουλι να προχωρησει σε επομενη γεννα.
 
ωχ τι εγραψα; Το μπερδεψα με τα πλαστικα αυγα.συγνωμη ναι καταλαβα τι λες οκ ευχαριστω.. α με την ευκαιρια τα πλαστικα γιατι τα βαζουμε στη θεση των κανωνικων;
 
οταν κανει η καναρα ολα τα αυγα αφου σε καθε αληθινο που γεναει το αντικαθηστουμε με ενα ψευτικο τοτε τα βαζουμε ολα μαζι για να βγουν σε μια μερα
 
αυτο γινεται για να μην υπαρχει διαφορα στα πουλακια οταν το πρωυο βγει υο πεμπτο θα εχει αρκετη διαφορα κ γι αυτο βαζουμε πλαστικα αυγα. Το εχεις δοκιμασει;
 
οχι ποτε. Δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με την διαφορα τους. Εχω καλους γονεις παντα και τα ταιζουν ολα γιαυτο 😀.
 
επίσης με την αφαίρεση των τζούφιων αυγών κερδίζεις μέρες στην αναπαραγωγική περίοδό τους!
 
δημητρη η ωοσκοπηση ειναι σημαντικη και αναγκαια. Οταν δεις οτι τα αυγα ειναι ασπορα και τα αφαιρεσεις κερδιζεις χρονο και δεν ταλαιπωρεις τα πουλια σου βαζοντας τα να επωαζουν ασπορα αυγα. Τα αυγα τα αντικαθιστουμε με ψευτικα για να γινεται η εκκολαψη των νεοσσων την ιδια μερα. Διαφορετικα βγαινουν με 1 μερα διαφορα(αν και φετος εμενα βγαινουν σε πολλα ζευγαρια 2 την μερα)και οι νεοσσοι που ειναι πιο μικροι μποροι να μην τρωνε σωστα και να πεθανουν. Ελπιζω να σε βοηθησα!
 
Back
Top