Αναπαραγωγή Σε τι χώρο να αποθηκεύσω τα αυγά της κανάρας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο χώρος και τα σκεύη αποθήκευσης των αυγών πρέπει απαραίτητα να παρέχουν την ασφάλεια που είναι αδιαπραγμάτευτα απαραίτητα.
Άρα ένα σκεύος με σπόρους μέσα σε ασφαλή χώρο θεωρώ πως είναι ικανοποιητικά ασφαλές..
Για τις θερμοκρασίες και τις συνθήκες όμως υπάρχουν "θέματα"...
Σου προτείνω να διαβάσεις
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Αντικατάσταση-αποθήκευση-και-συντήρηση-αυγών.23645/
  2. https://community.petbirds.gr/threa...ι-να-ολοκληρωθεί-η-ωοτοκία.27402/#post-326632
Και αν υπάρχουν απορίες επανερχόμαστε για συζήτηση.
 
Βασίλη μου θα κάνεις γέννα μέσα στο κατακαλόκαιρο; Δεν φοβάσαι τι θα γίνει αργότερα με γονείς και νεοσσούς;
 
Βασίλη μου θα κάνεις γέννα μέσα στο κατακαλόκαιρο; Δεν φοβάσαι τι θα γίνει αργότερα με γονείς και νεοσσούς;

Μαρία το είχα σκεφτεί αυτό και έτσι τοποθέτησα τα πουλια στο κλιμακοστάσιο που έχει μόνωση και η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 28 βαθμούς!
Δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
Δεν υπάρχει ζέστη.
 
Δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
Δεν υπάρχει ζέστη.
Αν εσύ έτσι κρίνεις μπορείς να συνεχίσεις.
Εγώ στη θέση σου δεν θα το έκανα...
Για κανέναν λόγο...
Το σκεπτικό μου το έγραψα κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Να-χαλασω-την-φωλια-για-να-κανει-καινουργια.27587/#post-330335
 
Αν εσύ έτσι κρίνεις μπορείς να συνεχίσεις.
Εγώ στη θέση σου δεν θα το έκανα...
Για κανέναν λόγο...
Το σκεπτικό μου το έγραψα κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Να-χαλασω-την-φωλια-για-να-κανει-καινουργια.27587/#post-330335

Οπότε τι μπορώ να κάνω;
Να περιμένω να γεννήσει και να της τα πάρω ή να την χαλάσω;
 
Μαρία το είχα σκεφτεί αυτό και έτσι τοποθέτησα τα πουλια στο κλιμακοστάσιο που έχει μόνωση και η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 28 βαθμούς!
Δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
Δεν υπάρχει ζέστη.
Βασίλη μου και εμείς άμα βάλουμε τα πουλάκια μέσα στο σπίτι και ανάψουμε το κλιματιστικό στους 20 βαθμούς δε θα χει ζέστη. Το θέμα είναι να ξεχωρίζουμε τις περιόδους και τις ανάγκες των καναρινιων μας. Εγώ θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Βέβαια η επιλογή είναι δική σου.
 
Αν εσύ έτσι κρίνεις μπορείς να συνεχίσεις.
Εγώ στη θέση σου δεν θα το έκανα...
Για κανέναν λόγο...
Το σκεπτικό μου το έγραψα κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Να-χαλασω-την-φωλια-για-να-κανει-καινουργια.27587/#post-330335
κ. Γιάννη εσείς όμως είχατε μικρά απο Φλεβάρη! αν ξεκίνησαν τα πουλιά όμως απο την άνοιξη δεν πρέπει να ολοκληρώσουν το κύκλο τους; οι άγριες καρδερίνες πάλι φωλιές κάνουν... αυτές πως δεν παθαίνουν τίποτα;
Όσο για την πτερόροια νομίζω πως έχουμε ακόμα καιρό
Σίγουρα δεν είμαι ειδικός αλλά λέω και εγω μια γνώμη...
 
Πρέπει να μετρήσεις τι έχεις να κερδίσεις αν όλα πάνε καλά και τι έχεις να χάσεις αν όλα στραβώσουν.
Στην πρώτη περίπτωση κάποια νέα πουλιά, χωρίς να γνωρίζεις την κατάσταση της υγείας των γονέων από αυτή την δοκιμασία.
Στην δεύτερη, δεν θέλω να το συζητώ, ποιος ξέρει τι. Που αυτό θα μετράει ζωές. Αν σκεφτείς ώριμα όσο σε ξέρω από τα γραφόμενά σου, δεν πιστεύω πως θα ρισκάρεις.
Καλή απόφαση :)
 
κ. Γιάννη εσείς όμως είχατε μικρά απο Φλεβάρη! .
Σχεδιάζω σχεδόν πάντα για το τέλος Γενάρη να έρθουν οι μικροί. Για να είμαστε ακριβείς.
Μπορώ να τεκμηριώσω τους λόγους μου αλλά δεν είναι του παρόντος...
Απλά όπως θα ξέρεις τέλος του Απρίλη... Τέλος σε όλα!
αν ξεκίνησαν τα πουλιά όμως απο την άνοιξη δεν πρέπει να ολοκληρώσουν το κύκλο τους; .
Κι αν ξεκινήσουν τον Αύγουστο, εμείς τι κάνουμε;
Τους επιτρέπουμε να ολοκληρώσουν τον κύκλο τους;
Δυο ζευγάρια μου δεν ξεκίνησαν στο χρόνο που έπρεπε... Του χρόνου πάλι όσο κι αν "θέλουν" να αναπαραχθούν αυτά τώρα.
Θα σταματήσω την αναπαραγωγή στο χρονικό διάστημα που αρχικά σχεδίασα, στο χρόνο που πρέπει.
Άσχετα αν έχω "πιάσει" τους στόχους, ή αν έχω τους "αριθμούς" που επιθυμώ.
Κάποτε είχα διαβάσει κάπου και το έχω από τότε υιοθετήσει, ... ποιο δύσκολα σταματάς των εκτροφέα παρά τα πουλιά στην αναπαραγωγή... αυτό ως γενική και όχι ειδική επισήμανση σε σένα.
Πιστεύω Γιώργο και νομίζω πως δεν θα διαφωνήσεις μαζί μου, πως αν δεν ξέρουμε να σταματάμε... Δεν θα πρέπει να ξεκινάμε...
Αυτό έχει εφαρμογή σε όλες τις ανθρώπινες δράσεις...
Όσο για την πτερόροια νομίζω πως έχουμε ακόμα καιρό
Επίσης διαφωνώ...
Κανείς δεν μπορεί απόλυτα να εντοπίσει χρονικά το σημείο που ένα πουλί θα ξεκινήσει πτερόρροια όταν οι συνθήκες έχουν ωριμάσει.
Και τώρα είμαστε σε τέτοιες συνθήκες...
Ίσως στην αρχή των κατάλληλων για πτερόρροια συνθηκών... αλλά υπάρχουν.
Χτες είχε 30,7 στο Ελ. Βενιζέλος...
 
Σχεδιάζω σχεδόν πάντα για το τέλος Γενάρη να έρθουν οι μικροί. Για να είμαστε ακριβείς.
Μπορώ να τεκμηριώσω τους λόγους μου αλλά δεν είναι του παρόντος...
Απλά όπως θα ξέρεις τέλος του Απρίλη... Τέλος σε όλα!

Κι αν ξεκινήσουν τον Αύγουστο, εμείς τι κάνουμε;
Τους επιτρέπουμε να ολοκληρώσουν τον κύκλο τους;
Δυο ζευγάρια μου δεν ξεκίνησαν στο χρόνο που έπρεπε... Του χρόνου πάλι όσο κι αν "θέλουν" να αναπαραχθούν αυτά τώρα.
Θα σταματήσω την αναπαραγωγή στο χρονικό διάστημα που αρχικά σχεδίασα, στο χρόνο που πρέπει.
Άσχετα αν έχω "πιάσει" τους στόχους, ή αν έχω τους "αριθμούς" που επιθυμώ.
Κάποτε είχα διαβάσει κάπου και το έχω από τότε υιοθετήσει, ... ποιο δύσκολα σταματάς των εκτροφέα παρά τα πουλιά στην αναπαραγωγή... αυτό ως γενική και όχι ειδική επισήμανση σε σένα.
Πιστεύω Γιώργο και νομίζω πως δεν θα διαφωνήσεις μαζί μου, πως αν δεν ξέρουμε να σταματάμε... Δεν θα πρέπει να ξεκινάμε...
Αυτό έχει εφαρμογή σε όλες τις ανθρώπινες δράσεις...

Επίσης διαφωνώ...
Κανείς δεν μπορεί απόλυτα να εντοπίσει χρονικά το σημείο που ένα πουλί θα ξεκινήσει πτερόρροια όταν οι συνθήκες έχουν ωριμάσει.
Και τώρα είμαστε σε τέτοιες συνθήκες...
Ίσως στην αρχή των κατάλληλων για πτερόρροια συνθηκών... αλλά υπάρχουν.
Χτες είχε 30,7 στο Ελ. Βενιζέλος...
κατατοπιστικότατος... Δεν μπορώ να διαφωνήσω
 
Σχεδιάζω σχεδόν πάντα για το τέλος Γενάρη να έρθουν οι μικροί. Για να είμαστε ακριβείς.
Μπορώ να τεκμηριώσω τους λόγους μου αλλά δεν είναι του παρόντος...
Απλά όπως θα ξέρεις τέλος του Απρίλη... Τέλος σε όλα!
Ο σχεδιασμός σας ορθός, αλλά σημαντικό ρόλο παίζει ότι έχετε εσωτερική εκτροφή. Σε εξωτερική εκτροφή για να έχουμε μικρά τέλος Γενάρη είναι σαφώς πάρα πολύ δύσκολο.
αν δεν ξέρουμε να σταματάμε... Δεν θα πρέπει να ξεκινάμε...
Ακριβώς το φρένο το βάζουμε εμείς. Είναι πολύ ωραίο το συναίσθημα να καμαρώνουμε τους νεοσσούς της κάθε γέννας, αλλά θα πρέπει να σεβόμαστε τα πουλάκια μας που μας χαρίζουν τόσο όμορφες στιγμές και να σταματάμε την κατάλληλη στιγμή. Προσωπικά έχω τα καναρίνια μου σε εξωτερικό χώρο και τέλος Μαΐου τραβαω χειρόφρενο.
 
Ο σχεδιασμός σας ορθός, αλλά σημαντικό ρόλο παίζει ότι έχετε εσωτερική εκτροφή. Σε εξωτερική εκτροφή για να έχουμε μικρά τέλος Γενάρη είναι σαφώς πάρα πολύ δύσκολο..
Σωστά @Panagiota.
Αλλά και στην εξωτερική εκτροφή υπάρχει έστω και αργότερα μια αρχή και φυσικά ένα τέλος.
Σχέδιο, αποφασιστικότητα και σεβασμός χρειάζεται να έχουμε...
Και όλα γίνονται εφικτά και ωραία.
 
Μαρία το είχα σκεφτεί αυτό και έτσι τοποθέτησα τα πουλια στο κλιμακοστάσιο που έχει μόνωση και η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 28 βαθμούς!
Δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
Δεν υπάρχει ζέστη.
Απλά να πω πως τα καναρίνια αναπαράγονται την άνοιξη που η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 22 βαθμούς... 6 βαθμοί πάνω δεν είναι και λίγο... Και για τα καναρίνια που οι ανεκτές θερμοκρασίες είναι από 10 έως 20 βαθμούς Κελσίου, ναι υπάρχει ζέστη.. μην συγκρίνεις με εμάς τους ανθρώπους..

Παιδιά, λόγω ζέστης σε τι χώρο μπορώ να αποθηκεύσω τα αυγά ώστε να μην χαλάσουν;
Πριν 15 μέρες περίπου μια κανάρα ξεκίνησε ωοτοκία και έκανε 5 αυγά και κάθε μέρα τα αντικαθιστούσα με ψεύτικα... Τα αυγά τα είχα έξω δίπλα στο κλουβί σε ένα μπολ πλαστικό γιαουρτιού με σπόρια μέσα και με ένα καπάκι για προστασία. Ούτε τα γύριζα ούτε τα πήγα κάπου πιο δροσερά. Φυσικά να πω ότι πριν 10 μέρες είχαμε 25 βαθμούς, και όχι 30+++. Και το έκανα και λίγο σαν εξάσκηση για μένα στην αντικατάσταση αυγών.. ήθελα να δω αν με τέτοια θερμοκρασία τα αυγά θα τα καταφέρουν.. Το αποτέλεσμα; 4 στα 5 ένσπορα!

Οπότε τι μπορώ να κάνω;
Να περιμένω να γεννήσει και να της τα πάρω ή να την χαλάσω;
Έχει ξεκινήσει ωοτοκία; Σε τι φάση είναι η κανάρα;

Σε εξωτερική εκτροφή για να έχουμε μικρά τέλος Γενάρη είναι σαφώς πάρα πολύ δύσκολο.
Είναι αδύνατον Παναγιώτα μου!

Αλλά και στην εξωτερική εκτροφή υπάρχει έστω και αργότερα μια αρχή και φυσικά ένα τέλος.
Η εσωτερική εκτροφή έχει το πλεονέκτημα να είναι ελεγχόμενη.. Ελεγχόμενες συνθήκες περιβάλλοντος, θερμοκρασία χώρου, υγρασία κτλ. Σίγουρα αρχίζουν πάντα νωρίτερα από εμας τους εξωτερικούς, αλλά τελειώνουν και νωρίτερα. Αν δεν τελειώσουν απλά θα χάσουν τα πουλιά τους από υπερκόπωση και νομίζω κανένας σωστός εκτροφέας που σέβεται τα πουλιά του και που έχει bird room θα το έκανε ποτέ αυτό.. Ενώ εμείς οι εξωτερικοί, μπορεί να έχουμε άπλετο φως και οξυγόνο στα πουλιά μας, αλλά ο καιρός αποφασίζει για τα πάντα! Και φέτος παράπονο να μην έχουμε! Ήρθε η άνοιξη νωρίς! Πλέον έχει έρθει και το καλοκαίρι (επίσημα και σήμερα)! Εγώ περιμένω αύριο - μεθαύριο να σκάσουν τα τελευταία μικρά για το 2016 και μετά καλό καλοκαίρι σε όλους μας!
 
Απλά να πω πως τα καναρίνια αναπαράγονται την άνοιξη που η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 22 βαθμούς... 6 βαθμοί πάνω δεν είναι και λίγο... Και για τα καναρίνια που οι ανεκτές θερμοκρασίες είναι από 10 έως 20 βαθμούς Κελσίου, ναι υπάρχει ζέστη.. μην συγκρίνεις με εμάς τους ανθρώπους..


Πριν 15 μέρες περίπου μια κανάρα ξεκίνησε ωοτοκία και έκανε 5 αυγά και κάθε μέρα τα αντικαθιστούσα με ψεύτικα... Τα αυγά τα είχα έξω δίπλα στο κλουβί σε ένα μπολ πλαστικό γιαουρτιού με σπόρια μέσα και με ένα καπάκι για προστασία. Ούτε τα γύριζα ούτε τα πήγα κάπου πιο δροσερά. Φυσικά να πω ότι πριν 10 μέρες είχαμε 25 βαθμούς, και όχι 30+++. Και το έκανα και λίγο σαν εξάσκηση για μένα στην αντικατάσταση αυγών.. ήθελα να δω αν με τέτοια θερμοκρασία τα αυγά θα τα καταφέρουν.. Το αποτέλεσμα; 4 στα 5 ένσπορα!


Έχει ξεκινήσει ωοτοκία; Σε τι φάση είναι η κανάρα;


Είναι αδύνατον Παναγιώτα μου!


Η εσωτερική εκτροφή έχει το πλεονέκτημα να είναι ελεγχόμενη.. Ελεγχόμενες συνθήκες περιβάλλοντος, θερμοκρασία χώρου, υγρασία κτλ. Σίγουρα αρχίζουν πάντα νωρίτερα από εμας τους εξωτερικούς, αλλά τελειώνουν και νωρίτερα. Αν δεν τελειώσουν απλά θα χάσουν τα πουλιά τους από υπερκόπωση και νομίζω κανένας σωστός εκτροφέας που σέβεται τα πουλιά του και που έχει bird room θα το έκανε ποτέ αυτό.. Ενώ εμείς οι εξωτερικοί, μπορεί να έχουμε άπλετο φως και οξυγόνο στα πουλιά μας, αλλά ο καιρός αποφασίζει για τα πάντα! Και φέτος παράπονο να μην έχουμε! Ήρθε η άνοιξη νωρίς! Πλέον έχει έρθει και το καλοκαίρι (επίσημα και σήμερα)! Εγώ περιμένω αύριο - μεθαύριο να σκάσουν τα τελευταία μικρά για το 2016 και μετά καλό καλοκαίρι σε όλους μας!

Αλίκη είναι στο 3ο αυγό η κανάρα..
 
Αλίκη είναι στο 3ο αυγό η κανάρα..
Άρα τα έχεις ήδη αντικαταστήσει; ή δεν έκανες τίποτα και τα άφησες μέσα στη φωλιά; Θα τα αφήσεις τελικά να βγουν μέσα Ιουνίου ή θα πετάξεις τα αυγά;
 
Άρα τα έχεις ήδη αντικαταστήσει; ή δεν έκανες τίποτα και τα άφησες μέσα στη φωλιά; Θα τα αφήσεις τελικά να βγουν μέσα Ιουνίου ή θα πετάξεις τα αυγά;

Δεν έκανα αντικατάσταση..λέω να την αφήσω να τελειώσει με τα αυγά και να της τα πάρω μέτα από 2 μέρες και να τα αντικαταστησω με ψεύτικα και αυτά να τα πετάξω..
 
Δεν έκανα αντικατάσταση..
Α γιατί άνοιξες το θέμα για να ρωτήσεις πως πρέπει να τα φυλάξεις.. άρα ήδη την είχες αφήσει να τα κλωσήσει 2 μέρες..

λέω να την αφήσω να τελειώσει με τα αυγά και να της τα πάρω μέτα από 2 μέρες και να τα αντικαταστησω με ψεύτικα και αυτά να τα πετάξω..
Αυτό εσύ θα το αποφασίσεις φίλε μου! Κρίνοντας τις συνθήκες και την κατάσταση του ζεύγους!
 
Back
Top